REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska oceniona na A3

REKLAMA

W opracowywanym systematycznie ratingu Coface, określającym stopień wypłacalności poszczególnych krajów - Polska utrzymała poziom A3. Z grona państw przyjętych wraz z nami do Unii Europejskiej wyprzedzają nas jednak nadal Estonia, Czechy i Słowenia.

Coface co kwartał dokonuje oceny wypłacalności 152 krajów. Opracowywany rating mierzy ryzyko niewywiązywania się ze swoich zobowiązań przez firmy w danym kraju. Wskazuje on również, w jakim stopniu lokalne warunki polityczne i gospodarcze wpływają na stopień wiarygodności tych przedsiębiorstw. Ostatnie notowanie dotyczące stanu po pierwszym półroczu 2006 roku przyniosło utrzymanie wiarygodności polskich firm, o czym świadczy przyznany poziom A3 w siedmioszczeblowej skali.

Trochę dobrze, trochę źle

Od czasu wejścia do UE Polska awansowała w ratingu Coface o dwa poziomy. Oznacza to poprawę stanu wypłacalności przedsiębiorstw i realizowania przez nie na czas zobowiązań krótkoterminowych. To dobra prognoza na przyszłość. Poprawia się kondycja polskich firm oraz ich dyscyplina płatnicza. Spada liczba upadłości.
– Rodzime przedsiębiorstwa dobrze wykorzystują możliwości dające przynależność do struktur unijnych. Polska znacznie poprawiła bilans płatniczy. Obserwuje się ponowny (po kilkuletniej stagnacji) wzrost zainteresowania zagranicznych firm inwestowaniem w naszym kraju. Wciąż jednak Polska boryka się z wieloma problemami, m.in. z deficytem finansów publicznych i wysokim bezrobociem – twierdzi Katarzyna Kompowska, prezes Coface Poland.

Kryteria od A do D

Eksperci Coface zwracają uwagę na niewielkie pogorszenie wskaźnika ryzyka dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej, do czego przyczynił się spadek pozycji Węgier. W tym regionie ocena ryzyka Polski jest taka sama jak Litwy, Słowacji i Łotwy, natomiast nadal wyprzedza nas Estonia, Słowenia i Czechy.
Tym samym indeks wypłacalności dowodzi, że choć aktualny wskaźnik wzrostu produktu krajowego brutto jest w Polsce relatywnie wysoki, to jednak niektóre z krajów naszego regionu rozwijają się w szybszym tempie. Zwraca też uwagę, iż poziom A3 utrzymuje się w Polsce bez zmian od ponad roku.
Ma na to wpływ nie tylko rozwój gospodarczy, lecz również zmiany w finansowym i politycznym otoczeniu firm danego kraju, co wpływa na ich zdolność do terminowej spłaty zobowiązań.Coface stale monitoruje serie wskaźników, ocenianych indywidualnie, dla najważniejszych krajów świata. Dotyczą one oceny czynników, które mogłyby zagrozić płatnościom lub realizacji bieżących kontraktów gospodarczych przedsiębiorstw z danego kraju. Na podstawie tych analiz każdemu krajowi zostaje przypisany rating. Istnieje siedem różnych ocen ratingowych – od A1 do A4 dla ryzyka szczebla inwestycyjnego oraz B, C i D dla ryzyka poniżej szczebla inwestycyjnego.

A3 gorzej niż oczekiwany

A1 oznacza stabilną sytuację ekonomiczną i polityczną w kraju i niewielkie ryzyko niewypłacalności. A2 – pogorszoną sytuację ekonomiczno-polityczną przy nadal niewielkim ryzyku niewypłacalności. A3 – pogorszoną sytuację ekonomiczną wpływającą na możliwość opóźnień w płatnościach, ale nadal przy niewielkim ryzyku niewypłacalności. A4 oznacza ryzyko niewypłacalności wyższe, ale wciąż na poziomie akceptowalnym.
Natomiast ocena B oznacza niestabilną sytuację kraju, złe zachowania płatnicze i wyższe ryzyko niewypłacalności. C – złą sytuację ekonomiczną i polityczną kraju oraz wysokie ryzyko niewypłacalności, zaś D – bardzo złą sytuację ekonomiczną oraz bardzo wysokie ryzyko niewypłacalności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marek Matusiak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA