REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska oceniona na A3

REKLAMA

W opracowywanym systematycznie ratingu Coface, określającym stopień wypłacalności poszczególnych krajów - Polska utrzymała poziom A3. Z grona państw przyjętych wraz z nami do Unii Europejskiej wyprzedzają nas jednak nadal Estonia, Czechy i Słowenia.

Coface co kwartał dokonuje oceny wypłacalności 152 krajów. Opracowywany rating mierzy ryzyko niewywiązywania się ze swoich zobowiązań przez firmy w danym kraju. Wskazuje on również, w jakim stopniu lokalne warunki polityczne i gospodarcze wpływają na stopień wiarygodności tych przedsiębiorstw. Ostatnie notowanie dotyczące stanu po pierwszym półroczu 2006 roku przyniosło utrzymanie wiarygodności polskich firm, o czym świadczy przyznany poziom A3 w siedmioszczeblowej skali.

Trochę dobrze, trochę źle

Od czasu wejścia do UE Polska awansowała w ratingu Coface o dwa poziomy. Oznacza to poprawę stanu wypłacalności przedsiębiorstw i realizowania przez nie na czas zobowiązań krótkoterminowych. To dobra prognoza na przyszłość. Poprawia się kondycja polskich firm oraz ich dyscyplina płatnicza. Spada liczba upadłości.
– Rodzime przedsiębiorstwa dobrze wykorzystują możliwości dające przynależność do struktur unijnych. Polska znacznie poprawiła bilans płatniczy. Obserwuje się ponowny (po kilkuletniej stagnacji) wzrost zainteresowania zagranicznych firm inwestowaniem w naszym kraju. Wciąż jednak Polska boryka się z wieloma problemami, m.in. z deficytem finansów publicznych i wysokim bezrobociem – twierdzi Katarzyna Kompowska, prezes Coface Poland.

Kryteria od A do D

Eksperci Coface zwracają uwagę na niewielkie pogorszenie wskaźnika ryzyka dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej, do czego przyczynił się spadek pozycji Węgier. W tym regionie ocena ryzyka Polski jest taka sama jak Litwy, Słowacji i Łotwy, natomiast nadal wyprzedza nas Estonia, Słowenia i Czechy.
Tym samym indeks wypłacalności dowodzi, że choć aktualny wskaźnik wzrostu produktu krajowego brutto jest w Polsce relatywnie wysoki, to jednak niektóre z krajów naszego regionu rozwijają się w szybszym tempie. Zwraca też uwagę, iż poziom A3 utrzymuje się w Polsce bez zmian od ponad roku.
Ma na to wpływ nie tylko rozwój gospodarczy, lecz również zmiany w finansowym i politycznym otoczeniu firm danego kraju, co wpływa na ich zdolność do terminowej spłaty zobowiązań.Coface stale monitoruje serie wskaźników, ocenianych indywidualnie, dla najważniejszych krajów świata. Dotyczą one oceny czynników, które mogłyby zagrozić płatnościom lub realizacji bieżących kontraktów gospodarczych przedsiębiorstw z danego kraju. Na podstawie tych analiz każdemu krajowi zostaje przypisany rating. Istnieje siedem różnych ocen ratingowych – od A1 do A4 dla ryzyka szczebla inwestycyjnego oraz B, C i D dla ryzyka poniżej szczebla inwestycyjnego.

A3 gorzej niż oczekiwany

A1 oznacza stabilną sytuację ekonomiczną i polityczną w kraju i niewielkie ryzyko niewypłacalności. A2 – pogorszoną sytuację ekonomiczno-polityczną przy nadal niewielkim ryzyku niewypłacalności. A3 – pogorszoną sytuację ekonomiczną wpływającą na możliwość opóźnień w płatnościach, ale nadal przy niewielkim ryzyku niewypłacalności. A4 oznacza ryzyko niewypłacalności wyższe, ale wciąż na poziomie akceptowalnym.
Natomiast ocena B oznacza niestabilną sytuację kraju, złe zachowania płatnicze i wyższe ryzyko niewypłacalności. C – złą sytuację ekonomiczną i polityczną kraju oraz wysokie ryzyko niewypłacalności, zaś D – bardzo złą sytuację ekonomiczną oraz bardzo wysokie ryzyko niewypłacalności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marek Matusiak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

REKLAMA

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA