reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska oceniona na A3

Polska oceniona na A3

W opracowywanym systematycznie ratingu Coface, określającym stopień wypłacalności poszczególnych krajów - Polska utrzymała poziom A3. Z grona państw przyjętych wraz z nami do Unii Europejskiej wyprzedzają nas jednak nadal Estonia, Czechy i Słowenia.


Coface co kwartał dokonuje oceny wypłacalności 152 krajów. Opracowywany rating mierzy ryzyko niewywiązywania się ze swoich zobowiązań przez firmy w danym kraju. Wskazuje on również, w jakim stopniu lokalne warunki polityczne i gospodarcze wpływają na stopień wiarygodności tych przedsiębiorstw. Ostatnie notowanie dotyczące stanu po pierwszym półroczu 2006 roku przyniosło utrzymanie wiarygodności polskich firm, o czym świadczy przyznany poziom A3 w siedmioszczeblowej skali.

Trochę dobrze, trochę źle

Od czasu wejścia do UE Polska awansowała w ratingu Coface o dwa poziomy. Oznacza to poprawę stanu wypłacalności przedsiębiorstw i realizowania przez nie na czas zobowiązań krótkoterminowych. To dobra prognoza na przyszłość. Poprawia się kondycja polskich firm oraz ich dyscyplina płatnicza. Spada liczba upadłości.
– Rodzime przedsiębiorstwa dobrze wykorzystują możliwości dające przynależność do struktur unijnych. Polska znacznie poprawiła bilans płatniczy. Obserwuje się ponowny (po kilkuletniej stagnacji) wzrost zainteresowania zagranicznych firm inwestowaniem w naszym kraju. Wciąż jednak Polska boryka się z wieloma problemami, m.in. z deficytem finansów publicznych i wysokim bezrobociem – twierdzi Katarzyna Kompowska, prezes Coface Poland.

Kryteria od A do D

Eksperci Coface zwracają uwagę na niewielkie pogorszenie wskaźnika ryzyka dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej, do czego przyczynił się spadek pozycji Węgier. W tym regionie ocena ryzyka Polski jest taka sama jak Litwy, Słowacji i Łotwy, natomiast nadal wyprzedza nas Estonia, Słowenia i Czechy.
Tym samym indeks wypłacalności dowodzi, że choć aktualny wskaźnik wzrostu produktu krajowego brutto jest w Polsce relatywnie wysoki, to jednak niektóre z krajów naszego regionu rozwijają się w szybszym tempie. Zwraca też uwagę, iż poziom A3 utrzymuje się w Polsce bez zmian od ponad roku.
Ma na to wpływ nie tylko rozwój gospodarczy, lecz również zmiany w finansowym i politycznym otoczeniu firm danego kraju, co wpływa na ich zdolność do terminowej spłaty zobowiązań.Coface stale monitoruje serie wskaźników, ocenianych indywidualnie, dla najważniejszych krajów świata. Dotyczą one oceny czynników, które mogłyby zagrozić płatnościom lub realizacji bieżących kontraktów gospodarczych przedsiębiorstw z danego kraju. Na podstawie tych analiz każdemu krajowi zostaje przypisany rating. Istnieje siedem różnych ocen ratingowych – od A1 do A4 dla ryzyka szczebla inwestycyjnego oraz B, C i D dla ryzyka poniżej szczebla inwestycyjnego.

A3 gorzej niż oczekiwany

A1 oznacza stabilną sytuację ekonomiczną i polityczną w kraju i niewielkie ryzyko niewypłacalności. A2 – pogorszoną sytuację ekonomiczno-polityczną przy nadal niewielkim ryzyku niewypłacalności. A3 – pogorszoną sytuację ekonomiczną wpływającą na możliwość opóźnień w płatnościach, ale nadal przy niewielkim ryzyku niewypłacalności. A4 oznacza ryzyko niewypłacalności wyższe, ale wciąż na poziomie akceptowalnym.
Natomiast ocena B oznacza niestabilną sytuację kraju, złe zachowania płatnicze i wyższe ryzyko niewypłacalności. C – złą sytuację ekonomiczną i polityczną kraju oraz wysokie ryzyko niewypłacalności, zaś D – bardzo złą sytuację ekonomiczną oraz bardzo wysokie ryzyko niewypłacalności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marek Matusiak

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama