REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Fundusze inwestycyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak złożyć wniosek o rozłożenie na raty płatności do ZUS?

Złożenie wniosku przez dłużnika może nastąpić w formie elektronicznej lub w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. Wystąpienie z dokumentami nie gwarantuje udzielenia ulgi.

Co powinien zrobić przedsiębiorca jeżeli nienależnie pobierze świadczenie?

Przedsiębiorca musi zwrócić świadczenia, które pobrał nienależnie. Dodatkowo zobowiązany jest także do zapłaty odsetek.

Jaki jest okres wypłaty zasiłku opiekuńczego?

Okres przez jaki wypłacany jest zasiłek opiekuńczy przedsiębiorcy uzależniony jest m.in. od stanu zdrowia podopiecznego. Przeczytaj jak warunkuje on długość świadczenia.

Jak ustalić okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorcy?

217 dni, czy 31 tygodni? Ile dni zasiłku macierzyńskiego przysługuje przy porodzie jednego dziecka, a ile z tytułu przyjścia na świat bliźniąt? Przepisy prawne są stosunkowo złożone. Przeczytaj, aby odnaleźć się w gąszczu regulacji przygotowanych przez ustawodawcę.

REKLAMA

Kiedy przedsiębiorcy przysługują świadczenia rehabilitacyjne?

Wyczerpanie zasiłku chorobowego, dalsza niezdolność do pracy, odpowiednie rokowania – to warunki, które muszą zaistnieć, aby przedsiębiorca miał prawo do świadczeń rehabilitacyjnych. Niektóre osoby są jednak wyłączone z katalogu uprawnionych.

Kiedy przedsiębiorca nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Uprawnienie osoby prowadzącej działalność gospodarczą do świadczeń wynikających z ubezpieczenia wypadkowego, może zostać ograniczone. W jakich przypadkach?

Jakie świadczenia przysługują przedsiębiorcom objętym ubezpieczeniem chorobowym?

Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność pozarolniczą i są objęci ubezpieczeniem chorobowym, przysługują świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dotyczy to także osób, które z nimi współpracują.

Według jakich zasad wypłacany jest zasiłek macierzyński?

Zasady dotyczące zasiłku macierzyńskiego przewidują wymogi dotyczące dokumentów niezbędnych do uzyskania świadczenia. Co należy przygotować ubiegając się o jego wypłatę?

REKLAMA

Na jakiej podstawie wypłacany jest przedsiębiorcy zasiłek chorobowy?

Wypłata zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy dokonywana jest na podstawie zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby (formularz ZUS ZLA). Dodatkowo konieczne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3a.

Jaki jest okres wyczekiwania przedsiębiorcy na prawo do chorobowego?

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz podleganie ubezpieczeniu chorobowemu, to nie jedyne wymogi, których spełnienie jest niezbędne do uzyskania przez przedsiębiorcę zasiłku chorobowego. Istnieje jeszcze bowiem tzw. okres wyczekiwania.

Kiedy przedsiębiorca ma prawo do zasiłku opiekuńczego?


Osobom, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje na zasadach takich, jak ubezpieczonym obowiązkowo podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu. Jakie warunki muszą jednak spełnić, aby uprawnienie uzyskać?

Jak ustalany jest okres zasiłkowy?

Osoba prowadząca działalność pozarolniczą oraz podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku chorobowego. Jak zatem w praktyce przedsiębiorca może obliczyć okres zasiłkowy? Przeczytaj.

Jakie dokumenty są wymagane do rozłożenia na raty zaległości firmy wobec ZUS?

Wniosek dłużnika i dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia ulgi oraz obrazujące kondycję finansową i możliwości płatnicze – to podstawowe dokumenty niezbędne do rozłożenia na raty zaległości firmy wobec ZUS.

Jak będą działać indywidualne konta emerytalne w 2011 r.?


Co raz mniej czasu zostało na zasilenie swojego indywidualnego konta emerytalnego w br. W 2010 r. limit wpłat na IKE wynosi 9579 zł, podczas kiedy od nowego roku zwiększy się do 10.077 zł. Taką decyzję podjęła Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Na czym polega personal banking?

Już osoby, zarabiające nieco ponad równowartość dwóch średnich krajowych, mogą skorzystać z usług w ramach bankowości osobistej. Decydując się na prestiżowy rachunek, w ramach personal banking muszą liczyć się z wysokimi kosztami jego utrzymania, ale również otrzymują dostęp do ekskluzywnych ofert, unikatowych produktów i korzystnych warunków cenowych, niedostępnych dla innych.

Który bank oferował najkorzystniejszy kredyt hipoteczny w listopadzie?

W listopadzie, podobnie jak w poprzednich miesiącach, dało się zaobserwować obniżkę marż kredytów hipotecznych, udzielanych w polskiej walucie. W przypadku przeważającej liczby kredytów marża zmniejszyła się o 1,7%, co oznacza spadek o 0,05 pp. w stosunku do października.

Jakie perspektywy mają fundusze akcji zagranicznych?

Listopadowe, wyrażone w złotym stopy zwrotu z funduszy akcji zagranicznych pozostawiły wiele do życzenia z powodu deprecjacji złotego. W zeszłym miesiącu złoty stracił na wartości w stosunku do tych walut, które mają istotne znaczenie dla rynku finansowego.

Odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada

Czy odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych mocno różni się od odwołań? Czy wiesz, że istnieją jednak pewne odrębności? Wyjaśnienie tej kwestii na pewno przyczyni się do lepszego zrozumienia istoty sprawy i pozwoli uniknąć błędów, które mogą skutkować niepotrzebnym przedłużaniem postępowania.

Postępowanie z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada

Pracownik przedsiębiorcy może być stroną w postępowaniu w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych. Czy wiesz jak wnieść odwołanie od decyzji organu rentowego? Jaki sąd będzie właściwy? W jakich sprawach właściwy będzie sąd rejonowy? Czy wiesz, że niekiedy organ sam może zmienić swoją decyzję.

Dlaczego w listopadzie otwarte fundusze inwestycyjne przyniosły straty?

Prawie nikt w Polsce nie wzbogacił się w listopadzie na rodzimych funduszach inwestycyjnych. W tej kategorii zyski przyniosła jedynie grupa funduszy pieniężnych i gotówkowych, dla których mediana stóp zwrotu wyniosła 0,3%. Nieco lepiej wypadły zyski, uzyskane z listopadowych funduszy zagranicznych. Przyczyniło się do tego osłabienie złotego. ING (L) Sektora Energii zajął najlepszy wynik w rankingu funduszy otwartych Dziennika Gazety Prawnej i Expandera. Jego stopa zwrotu wyniosła 9,6%.

Dlaczego w listopadzie zyskały osoby, które inwestują w fundusze na min. 3–5 lat

Posiadacze funduszy inwestycyjnych, którzy są na plusie, zyskali w listopadzie na umocnieniu dolara. Najwięcej zainteresowania wśród spekulantów wzbudzały takie kraje europejskie jak Irlandia, Węgry i Hiszpania.

Które rynki najlepiej radzą sobie z kryzysem?

Kryzys finansowy dotknął cały świat, ale nawet jemu zdołało się oprzeć kilka rynków. Siedem światowych parkietów odnotowało indeksy powyżej szczytu z 2007 r., a obok nich – Afryka Południowa. Giełdy odzyskały poziom sprzed upadku Lehman Brothers.

Na „Mocce” można ubić dobry interes

Klienci Expandera zarobili 39% na produkcie strukturyzowanym o nazwie „Mocca”. Inwestycje trwały do połowy listopada.

Fundusze akcji polskich na topie

Październik, często nazywany miesiącem oszczędzania, okazał się wzrostowy dla wszystkich grup funduszy. Najwyższą medianą stóp zwrotu, spośród podmiotów biorących udział w rankingu, mogą poszczycić się fundusze akcji polskich (+2,5). Pierwszy raz od czerwca średni wynik funduszy pieniężnych i gotówkowych okazał się lepszy niż przeciętny zysk funduszy z grupy dłużnych krajowych.

Akcyjne fundusze zagraniczne - wyniki w III kw. 2010

W III kwartale 2010 roku wśród akcyjnych funduszy zagranicznych górowały rynki wschodzące. Z kolei wśród rynków rozwiniętych najlepiej wypadły fundusze powiązane ze Starym Kontynentem.

Fundusze nieruchomości - wyniki we wrześniu 2010

We wrześniu wszystkie fundusze inwestycyjne powiązane z rynkiem nieruchomości dały zarobić. Średni zysk wyniósł 3,4%. Najlepiej wypadła Arka Rozwoju Nowej Europy (przyniosła 8,6% zysku), najsłabiej Skarbiec-Sektora Nieruchomości (zyskał 0,1%).

Rynki wschodzące: poznaj najważniejsze akronimy

Rynki wschodzące, w szczególności Chiny i Brazylia, cieszą się dużą popularność wśród inwestorów. Tym samym zagraniczne fundusze, w walce o klienta, starają tworzyć nowe koszyki rozwijających państw. Mamy więc do wyboru nie tylko BRIC, ale i NEXT 11, CIVETS, czy E7. Co jednak oznaczają poszczególne skróty? Dowiesz się poniżej.

Dla kogo lokata z funduszem lub fundusz z lokatą

Banki wprowadzają coraz to nowsze produkty finansowe. Jednym z nich jest połączenie lokaty i funduszu. Dla kogo tego typu oferta może być interesująca? Eksperci radzą, że jeśli chcesz kupić fundusz, to ekstra lokata może zwiększyć jego atrakcyjność. Z kolei jeśli szukasz tylko dobrej lokaty, to dodatkowy fundusz może być niepotrzebnym ryzykiem.

Nowe fundusze inwestycyjne warte ryzyka?

Nowo powstałe fundusze inwestycyjne mogą nie cieszyć się zbyt dużym zaufaniem, gdyż określenie ich efektywności jest wręcz niemożliwe. Czy takie myślenie jest słuszne? Może jednak warto podjąć ryzyko?

Fundusze ETF nie zrobiły furory

Debiut pierwszego ETF na warszawskiej giełdzie nie wypada zbyt okazale. Obroty w początkowej fazie sesji wynoszą ok. 450 sztuk. Z kolei w Japonii, pierwszy raz od 2007 r., zwolniło tempo spadku cen ziemi.

Fundusze hedgingowe - wyniki w sierpniu 2010

Czy inwestycje w fundusze hedgingowe przyniosły w sierpniu jakieś owoce? Z analiz wynika, że tak, choć były one mniejsze niż miesiąc wcześniej. Warto także zauważyć, iż w sierpniu indeksy giełdowe nie radziły sobie najlepiej.

Czy nowe fundusze ETF są warte uwagi

22 września 2010 r. na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych zadebiutuje pierwszy, długo wyczekiwany na naszym rynku ETF. Ma on wiernie odwzorowywać zachowanie indeksu WIG20. Czy fundusz ten okaże się dla inwestorów ciekawą alternatywą? Jakie są jego mocne i słabe strony? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Które fundusze inwestycyjne dały zarobić w sierpniu 2010r.

W rankingu TFI przygotowanym wspólnie przez Expandera i Dziennik Gazetę Prawną, w sierpniu najlepszym towarzystwem funduszy inwestycyjnych okazał się Fortis TFI. Ponadto z danych wynika, że bardzo dobre wyniki miały fundusze inwestujące na rynku polskich obligacji. Blisko 2/3 z nich zyskało powyżej 1%.

Akcyjne fundusze zagraniczne - wyniki w sierpniu 2010

W sierpniu najbardziej mogą być zadowoleni inwestorzy lokujący swój kapitał w rynki wschodzące, w szczególności azjatyckie. Z kolei rynki rozwinięte miały w danym miesiącu trochę kłopotów.

Fundusze nieruchomości - wyniki w sierpniu 2010

W sierpniu na prowadzenie wybił się fundusz BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej, który zarobił ponad 4%, gdy większość podmiotów traciła. Należy jednak zauważyć, iż w skali tego roku wszystkie fundusze nieruchomości wychodzą na plus.

W które fundusze parasolowe warto zainwestować

Po pierwsze bogata oferta produktowa, po drugie dobre wyniki subfunduszy, a po trzecie relatywnie niskie koszty – to trzy podstawowe cechy, które powinny charakteryzować dobry fundusz parasolowy. Czy na naszym rynku istnieje produkt, który spełnia wszystkie wymogi?

„Lokata z Funduszem” w PKO BP – pod lupą

Tylko do 31 sierpnia 2010 roku oferowany jest najnowszy produkt depozytowy PKO Banku Polskiego, czyli mix terminowej lokaty powiązanej z funduszami inwestycyjnymi PKO. Jest to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy bezpieczną formą inwestycji w lokatę terminową, z drugiej zaś strony możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków wypracowanych przez fundusz inwestycyjny.

W co inwestować: obligacje skarbowe czy fundusze papierów dłużnych

Co jest bardziej opłacalne: kupno obligacji skarbowych czy może zainwestowanie w fundusze papierów dłużnych? Tak naprawdę nie ma odpowiedzi na to pytanie, gdyż intratność inwestycji zależy głównie od tego, jakim jest się inwestorem.

Jak założyć własną firmę?

Zastanawiasz się jak założyć własną firmę? Jeżeli chcesz założyć firmę, nie wystarczy, że wiesz co chcesz robić. Musisz mieć jeszcze pewność, że wiesz jak. Oczywiście zacząć trzeba od oceny szans rynkowych nowej firmy na rynku. Ale gdy widzisz dla siebie miejsce na rynku, trzeba tą wymarzoną firmę powołać do życia. Jak to zrobić? Przeczytaj.

Fundusze nieruchomości - wyniki w lipcu 2010

Fundusze lokujące w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości w lipcu odrabiały straty z poprzedniego miesiąca. W efekcie aż o jedną dziesiątą można było pomnożyć kapitał inwestując w najlepszy fundusz.

Akcyjne fundusze zagraniczne - wyniki w lipcu 2010

W przypadku akcyjnych funduszy inwestujących za granicą największy zamęt w lipcu wprowadzała sytuacja na rynku walutowym. Inwestorzy wciąż byli niepewni swojej sytuacji przez silne umocnienie złotego, które mogło zamienić oczekiwane przez zyski w niespodziewane straty.

Które fundusze inwestycyjne dały zarobić w lipcu 2010r.

Kto aktywnie inwestuje swoje oszczędności, pewnie będzie zainteresowany wynikami funduszy inwestycyjnych w lipcu. Z analiz wynika, że pierwszy miesiąc nowego półrocza okazał się bardzo dobry dla funduszy inwestujących w akcje polskie. Z kolei ranking TFI Expandera i Dziennika Gazety Prawnej pokazuje, że najlepszym towarzystwem funduszy inwestycyjnych okazała się Ipopema TFI.

Przed czym chronią fundusze z ochroną kapitału

Tzw. fundusze z ochroną kapitału, będące odpowiedzią TFI na obawy inwestorów dotyczące zmiennych warunków rynkowych, rzeczywiście są w stanie ochronić zainwestowane pieniądze. Nie chronią jednak przed wszystkimi zmianami, w tym przed inflacją.

Czy warto inwestować w fundusze mieszane

Fundusze mieszane, czyli zrównoważone i stabilnego wzrostu, które jeszcze kilka lat temu były najchętniej wybieranymi produktami przez klientów TFI, obecnie zaczęły tracić na rzecz funduszy akcji i obligacji. Czy oznacza to, że fundusze mieszane są tak naprawdę nieopłacalne? Jeśli tak, to czemu były popularne tak długo? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Czy warto jeszcze inwestować w fundusze hedgingowe

Czerwiec to kolejnym niepomyślny miesiąc dla rynku funduszy hedgingowych. Spadki cen akcji oraz niepewna sytuacja ekonomiczna na świecie przyczyniły się do poniesienia strat również w funduszach alternatywnych. Jednak były one mniejsze niż przy inwestycjach w akcje.

Ranking funduszy inwestycyjnych VI 2010

Pierwsze półrocze nie było pomyślne dla inwestorów na rynkach akcji. Widać to także doskonale w wynikach większości funduszy inwestycyjnych. Hitem okazały te z nich, które lokują pieniądze w papierach zagranicznych. To zasługa przede wszystkim osłabienia złotego wobec głównych walut.

Jak przebiega kontrola ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować przedsiębiorców pod względem działania zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach społecznych. W związku z tym ZUS ma szereg uprawnień wobec przedsiębiorcy, a przedsiębiorca powinien czynić zadość swoim obowiązkom.

Słabsze wyniki funduszy headgingowych

Fundusze headgingowe w kwietniu przyniosły swoim inwestorom znacznie mniejsze zyski niż miesiąc wcześniej. Więcej zarobić można było na rynku amerykańskim, natomiast inwestycje w Londynie zakończyły się stratami.

Montaż finansowy projektu

Wsparcie, o które wnioskuje przedsiębiorstwo, jest traktowane jako pomoc publiczna. Zakończenie wyliczeń związanych z pomocą publiczną umożliwia przygotowanie montażu finansowego projektu.

Fundusze przyniosły zyski w kwietniu

Kwiecień okazał się udanym miesiącem dla właścicieli większości funduszy inwestycyjnych. Notowania funduszy rosły mimo kłopotów Grecji.

REKLAMA