REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze hedgingowe - wyniki w sierpniu 2010

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czy inwestycje w fundusze hedgingowe przyniosły w sierpniu jakieś owoce? Z analiz wynika, że tak, choć były one mniejsze niż miesiąc wcześniej. Warto także zauważyć, iż w sierpniu indeksy giełdowe nie radziły sobie najlepiej.

Jak wynika z raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w sierpniu 2010 roku benchmark światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index wzrósł o 0,5 proc., wobec 1,2 proc. w lipcu.

REKLAMA

W sierpniu inwestycje na rynku akcji przyniosły straty – indeks S&P500 spadł o 4,7 proc., londyński FTSE100 stracił 4,5 proc. a MSCI World Equity Index o 3,9 proc.

REKLAMA

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku indeks rynku funduszy hedgingowych zyskał zaledwie 1,7 proc. W tym okresie indeksy S&P500, MSCI spadły odpowiednio o 4,9 proc. oraz o 7,5 proc. Na plusie jest FTSE100, zyskując od stycznia do sierpnia 3,5 proc. Jednak liderem rynku jest indeks obligacji, które dały zarobić średnio w tym roku blisko 8 proc.

Biorąc pod uwagę okres 12 miesięcy, inwestycje w akcje notowane na giełdach okazały się mniej intratne niż w fundusze hedgingowe - S&P500 wzrósł o 4,7 proc., natomiast FTSE100 o 6,4 proc. W przypadku funduszy hedgingowych roczna stopa zwrotu wyniosła 7,0 proc.

W sierpniu połowa strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych okazała się zyskowna. Największą stopę zwrotu, stanowiącą 3,1 proc. uzyskały fundusze inwestujące na rynku kontraktów terminowych (Futures). Zysk na poziomie 2,0 proc. dały fundusze wykorzystujące, jako podstawową strategię krótką sprzedaż (Short-Biased). Te dwie strategie przynoszą zazwyczaj zyski podczas spadków notowań akcji. Jednak w okresie ostatnich 12 miesięcy strategia krótkiej sprzedaży przyniosła stratę na poziomie 3,4 proc. Na plusie znalazły się również strategie oparte na jednoczesnym zajmowaniu długich i krótkich pozycji (Long/Short Credit), bazujące na analizie trendów makroekonomicznych (Macro) oraz transakcjach arbitrażowych na obligacjach o stałym oprocentowaniu i obligacjach zamiennych, a także arbitrażu akcji spółek przejmowanych i przejmujących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj: Na czym polega arbitraż walutowy

Największe straty, wynoszące 1,0 proc. przyniosły dwie strategie – w pierwszej, zarządzający kierują się głównie prognozami wewnętrznej wartości spółki (Value), druga - wykorzystująca najlepsze okazje inwestycyjne (Opportunistic).

REKLAMA

Pod względem geograficznej alokacji aktywów, wśród rynków rozwijających, zyskowne okazały się w sierpniu tylko rynki w Azji, przynosząc stopę zwrotu 0,7 proc. Obie Ameryki oraz Europa były na minusie. W efekcie, wszystkie rynki rozwijające dały w ubiegłym miesiącu zerową stopę zwrotu. Biorąc pod uwagę okres 12 miesięcy, nasz Kontynent okazał się najbardziej zyskowny - stopa zwrotu funduszy hedgingowych lokujących w Europie wyniosła 22,0 proc., podczas gdy średnia dla całego świata wyniosła w tej kategorii 10,0 proc.

Wśród rynków rozwiniętych najzyskowniejsze w sierpniu okazały się inwestycje funduszy hedgingowych lokujących globalnie. Inwestycje ukierunkowane na Europę, Azję, Amerykę przyniosły w sierpniu straty. Średnia stopa zwrotu dla rynków rozwiniętych na całym świecie wyniosła 0,5 proc.

Polecamy także: ABC Inwestowania

W okresie 12 miesięcy najwyższą stopę zwrotu z inwestycji na rynkach rozwiniętych uzyskano w Ameryce (+7,8 proc.), przy czym średnia dla całego świata stanowi +5,9 proc.

Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA