REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze hedgingowe - wyniki w sierpniu 2010

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czy inwestycje w fundusze hedgingowe przyniosły w sierpniu jakieś owoce? Z analiz wynika, że tak, choć były one mniejsze niż miesiąc wcześniej. Warto także zauważyć, iż w sierpniu indeksy giełdowe nie radziły sobie najlepiej.

Jak wynika z raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w sierpniu 2010 roku benchmark światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index wzrósł o 0,5 proc., wobec 1,2 proc. w lipcu.

REKLAMA

W sierpniu inwestycje na rynku akcji przyniosły straty – indeks S&P500 spadł o 4,7 proc., londyński FTSE100 stracił 4,5 proc. a MSCI World Equity Index o 3,9 proc.

REKLAMA

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku indeks rynku funduszy hedgingowych zyskał zaledwie 1,7 proc. W tym okresie indeksy S&P500, MSCI spadły odpowiednio o 4,9 proc. oraz o 7,5 proc. Na plusie jest FTSE100, zyskując od stycznia do sierpnia 3,5 proc. Jednak liderem rynku jest indeks obligacji, które dały zarobić średnio w tym roku blisko 8 proc.

Biorąc pod uwagę okres 12 miesięcy, inwestycje w akcje notowane na giełdach okazały się mniej intratne niż w fundusze hedgingowe - S&P500 wzrósł o 4,7 proc., natomiast FTSE100 o 6,4 proc. W przypadku funduszy hedgingowych roczna stopa zwrotu wyniosła 7,0 proc.

W sierpniu połowa strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych okazała się zyskowna. Największą stopę zwrotu, stanowiącą 3,1 proc. uzyskały fundusze inwestujące na rynku kontraktów terminowych (Futures). Zysk na poziomie 2,0 proc. dały fundusze wykorzystujące, jako podstawową strategię krótką sprzedaż (Short-Biased). Te dwie strategie przynoszą zazwyczaj zyski podczas spadków notowań akcji. Jednak w okresie ostatnich 12 miesięcy strategia krótkiej sprzedaży przyniosła stratę na poziomie 3,4 proc. Na plusie znalazły się również strategie oparte na jednoczesnym zajmowaniu długich i krótkich pozycji (Long/Short Credit), bazujące na analizie trendów makroekonomicznych (Macro) oraz transakcjach arbitrażowych na obligacjach o stałym oprocentowaniu i obligacjach zamiennych, a także arbitrażu akcji spółek przejmowanych i przejmujących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj: Na czym polega arbitraż walutowy

Największe straty, wynoszące 1,0 proc. przyniosły dwie strategie – w pierwszej, zarządzający kierują się głównie prognozami wewnętrznej wartości spółki (Value), druga - wykorzystująca najlepsze okazje inwestycyjne (Opportunistic).

REKLAMA

Pod względem geograficznej alokacji aktywów, wśród rynków rozwijających, zyskowne okazały się w sierpniu tylko rynki w Azji, przynosząc stopę zwrotu 0,7 proc. Obie Ameryki oraz Europa były na minusie. W efekcie, wszystkie rynki rozwijające dały w ubiegłym miesiącu zerową stopę zwrotu. Biorąc pod uwagę okres 12 miesięcy, nasz Kontynent okazał się najbardziej zyskowny - stopa zwrotu funduszy hedgingowych lokujących w Europie wyniosła 22,0 proc., podczas gdy średnia dla całego świata wyniosła w tej kategorii 10,0 proc.

Wśród rynków rozwiniętych najzyskowniejsze w sierpniu okazały się inwestycje funduszy hedgingowych lokujących globalnie. Inwestycje ukierunkowane na Europę, Azję, Amerykę przyniosły w sierpniu straty. Średnia stopa zwrotu dla rynków rozwiniętych na całym świecie wyniosła 0,5 proc.

Polecamy także: ABC Inwestowania

W okresie 12 miesięcy najwyższą stopę zwrotu z inwestycji na rynkach rozwiniętych uzyskano w Ameryce (+7,8 proc.), przy czym średnia dla całego świata stanowi +5,9 proc.

Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA