reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada

Odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada

Czy odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych mocno różni się od odwołań? Czy wiesz, że istnieją jednak pewne odrębności? Wyjaśnienie tej kwestii na pewno przyczyni się do lepszego zrozumienia istoty sprawy i pozwoli uniknąć błędów, które mogą skutkować niepotrzebnym przedłużaniem postępowania.

W odwołaniu powinno się oznaczyć decyzję, którą się skarży, określić zarzuty i wnioski oraz zwięźle je uzasadnić. Odwołanie powinno być nadto podpisane przez ubezpieczonego lub jego przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika. W wypadku gdy w trakcie postępowania ubezpieczony zgłosił nowe żądanie, które nie było dotąd rozpoznane przez organ rentowy, sąd przyjmie to żądanie do protokołu i przekaże je do rozpoznania organowi rentowemu.

Odrzuceniu przez sąd podlega odwołanie, które zostało wniesione po upływie terminu. Sąd jednak nie odrzuci odwołania, jeżeli przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby odwołującej się oraz jeżeli nie jest nadmierne.

Porównaj: Kiedy można umorzyć należności z tytułu składek?

Odrzuceniu podlega również odwołanie w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, jeśli podstawą tej decyzji było orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jan K. chce wnieść odwołanie od decyzji w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych z powodu niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji. Aby skutecznie wnieść odwołanie Jan K. powinien najpierw wnieść sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS (jeżeli takie orzeczenie zapadło) do komisji lekarskiej ZUS, a następnie sprawa może trafić przed sąd.

W wypadku gdy odwołanie zostało oparte również na zarzucie nierozpatrzenia sprzeciwu, który był wniesiony po terminie, a wniesienie tegoż sprzeciwu po terminie spowodowane było przyczynami niezależnymi sąd uchyli decyzję. W wyniku uchylenia decyzji sąd przekaże sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu oraz umorzy postępowanie sądowe. W takim przypadku organ rentowy kieruje sprzeciw do rozpatrzenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Polecamy serwis ZUS

Organ rentowy ma dwa miesiące na wydanie decyzji. Termin ten liczy się od dnia zgłoszenia roszczenia. Po upływie tego terminu odwołanie można wnieść w każdym czasie. Osoba ubezpieczona może zarówno wnieść odwołanie do protokołu w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy albo w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania osoby ubezpieczonej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odrzuceniu przez sąd podlega odwołanie, które zostało wniesione po upływie terminu.
Odrzuceniu przez sąd podlega odwołanie, które zostało wniesione po upływie terminu.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama