REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Odrzuceniu przez sąd podlega odwołanie, które zostało wniesione po upływie terminu.
Odrzuceniu przez sąd podlega odwołanie, które zostało wniesione po upływie terminu.

REKLAMA

REKLAMA

Czy odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych mocno różni się od odwołań? Czy wiesz, że istnieją jednak pewne odrębności? Wyjaśnienie tej kwestii na pewno przyczyni się do lepszego zrozumienia istoty sprawy i pozwoli uniknąć błędów, które mogą skutkować niepotrzebnym przedłużaniem postępowania.

W odwołaniu powinno się oznaczyć decyzję, którą się skarży, określić zarzuty i wnioski oraz zwięźle je uzasadnić. Odwołanie powinno być nadto podpisane przez ubezpieczonego lub jego przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika. W wypadku gdy w trakcie postępowania ubezpieczony zgłosił nowe żądanie, które nie było dotąd rozpoznane przez organ rentowy, sąd przyjmie to żądanie do protokołu i przekaże je do rozpoznania organowi rentowemu.

REKLAMA

Odrzuceniu przez sąd podlega odwołanie, które zostało wniesione po upływie terminu. Sąd jednak nie odrzuci odwołania, jeżeli przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby odwołującej się oraz jeżeli nie jest nadmierne.

Porównaj: Kiedy można umorzyć należności z tytułu składek?

REKLAMA

Odrzuceniu podlega również odwołanie w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, jeśli podstawą tej decyzji było orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jan K. chce wnieść odwołanie od decyzji w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych z powodu niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji. Aby skutecznie wnieść odwołanie Jan K. powinien najpierw wnieść sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS (jeżeli takie orzeczenie zapadło) do komisji lekarskiej ZUS, a następnie sprawa może trafić przed sąd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wypadku gdy odwołanie zostało oparte również na zarzucie nierozpatrzenia sprzeciwu, który był wniesiony po terminie, a wniesienie tegoż sprzeciwu po terminie spowodowane było przyczynami niezależnymi sąd uchyli decyzję. W wyniku uchylenia decyzji sąd przekaże sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu oraz umorzy postępowanie sądowe. W takim przypadku organ rentowy kieruje sprzeciw do rozpatrzenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Polecamy serwis ZUS

Organ rentowy ma dwa miesiące na wydanie decyzji. Termin ten liczy się od dnia zgłoszenia roszczenia. Po upływie tego terminu odwołanie można wnieść w każdym czasie. Osoba ubezpieczona może zarówno wnieść odwołanie do protokołu w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy albo w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania osoby ubezpieczonej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA