Odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada
REKLAMA
REKLAMA
W odwołaniu powinno się oznaczyć decyzję, którą się skarży, określić zarzuty i wnioski oraz zwięźle je uzasadnić. Odwołanie powinno być nadto podpisane przez ubezpieczonego lub jego przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika. W wypadku gdy w trakcie postępowania ubezpieczony zgłosił nowe żądanie, które nie było dotąd rozpoznane przez organ rentowy, sąd przyjmie to żądanie do protokołu i przekaże je do rozpoznania organowi rentowemu.
REKLAMA
Odrzuceniu przez sąd podlega odwołanie, które zostało wniesione po upływie terminu. Sąd jednak nie odrzuci odwołania, jeżeli przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby odwołującej się oraz jeżeli nie jest nadmierne.
Porównaj: Kiedy można umorzyć należności z tytułu składek?
REKLAMA
Odrzuceniu podlega również odwołanie w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, jeśli podstawą tej decyzji było orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jan K. chce wnieść odwołanie od decyzji w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych z powodu niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji. Aby skutecznie wnieść odwołanie Jan K. powinien najpierw wnieść sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS (jeżeli takie orzeczenie zapadło) do komisji lekarskiej ZUS, a następnie sprawa może trafić przed sąd.
W wypadku gdy odwołanie zostało oparte również na zarzucie nierozpatrzenia sprzeciwu, który był wniesiony po terminie, a wniesienie tegoż sprzeciwu po terminie spowodowane było przyczynami niezależnymi sąd uchyli decyzję. W wyniku uchylenia decyzji sąd przekaże sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu oraz umorzy postępowanie sądowe. W takim przypadku organ rentowy kieruje sprzeciw do rozpatrzenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Polecamy serwis ZUS
Organ rentowy ma dwa miesiące na wydanie decyzji. Termin ten liczy się od dnia zgłoszenia roszczenia. Po upływie tego terminu odwołanie można wnieść w każdym czasie. Osoba ubezpieczona może zarówno wnieść odwołanie do protokołu w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy albo w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania osoby ubezpieczonej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.