REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przebiega kontrola ZUS?

Protokół kontroli jest dokumentem sporządzanym niezależnie od jej wyników.
Protokół kontroli jest dokumentem sporządzanym niezależnie od jej wyników.

REKLAMA

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować przedsiębiorców pod względem działania zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach społecznych. W związku z tym ZUS ma szereg uprawnień wobec przedsiębiorcy, a przedsiębiorca powinien czynić zadość swoim obowiązkom.

Działania inspektorów ZUS mogą przybrać następujące formy:

REKLAMA

  • kontroli problemowej, która obejmuje określoną sferę działalności płatnika;
  • kontroli okresowej, dotyczącej wykonania przez płatników i ubezpieczonych obowiązków ubezpieczeniowych;
  • kontroli doraźnej, która skupia się na szybkim zbadaniu określonej sprawy.

Inspektorzy mają prawo badać wszelkie dokumenty związane z zakresem kontroli, wstępu i poruszania się na terenie siedziby płatnika na podstawie legitymacji i upoważnienia do kontroli. Przedsiębiorca powinien być powiadomiony o miejscu i terminie przeprowadzenia dowodów z zeznań świadków lub oględzin oraz mieć możliwość uczestniczenia w czynnościach kontrolnych. Inspektor jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji uzyskanych przy wykonywaniu swoich obowiązków służbowych.

Przedsiębiorca może wystąpić o wyłącznie udziału w kontroli inspektora nie gwarantującego bezstronności postępowania. 

Zobacz również: Jaki jest przedmiot kontroli ZUS?

Protokół kontroli

REKLAMA

Protokół kontroli jest dokumentem sporządzanym niezależnie od jej wyników. Inspektor ma obowiązek rozpatrzyć zgłoszone przez płatnika zastrzeżenia do protokołu pokontrolnego i poinformować go pisemnie o sposobie ich rozpatrzenia Na jego podstawie wydawane są decyzje w zakresie indywidualnych spraw – np. o zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych określonych osób, czy wymiaru świadczenia ubezpieczeniowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od decyzji ZUS można się odwołać do właściwego sądu w terminie i na zasadach określonych w Kodeksie Postępowania Administracyjnego. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała tę decyzję. Organy ZUS zostały wyposażone przez ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych w instrumenty dyscyplinujące płatników składek – zarówno o charakterze finansowym, jak i niefinansowym.

Wśród kar, które mogą być nałożone na niesolidnych płatników, są:

  • kara grzywny do 5.000 zł,
  • odsetki za zwłokę,
  • dodatkowe opłaty w wysokości do 100% należnych składek,
  • przymusowa egzekucja sądowa.

Polecamy serwis ZUS

Sankcje wynikające z innych aktów prawnych to:

  • wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika,
  • zabezpieczenie na majątku płatnika,
  • wykluczenie z postępowania o zamówienia publicz-

Zaleganie z płatnościami wobec ZUS może być poważną przeszkodą podczas ubiegania się o kredyt lub środki finansowe z Unii Europejskiej.

Autor: Anna Jeleńska, Joanna Polańska- Solarz. Artykuł jest fragmentem książki Własna firma - jak założyć i prowadzić. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA