REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze ETF nie zrobiły furory

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Debiut pierwszego ETF na warszawskiej giełdzie nie wypada zbyt okazale. Obroty w początkowej fazie sesji wynoszą ok. 450 sztuk. Z kolei w Japonii, pierwszy raz od 2007 r., zwolniło tempo spadku cen ziemi.

W Ameryce powiało groźbą deflacji

REKLAMA

REKLAMA

Po raz kolejny atmosfera na rynkach finansowych zaraz po posiedzeniu Rezerwy Federalnej i następnego dnia są zupełnie odmienne. Wczoraj w końcówce notowań na amerykańskim rynku akcji inwestorzy nie mogli się zdecydować, jak odbierać sygnały ze strony władz monetarnych, choć rynek obligacji i dolar zareagowały bardzo zdecydowanie. Dolar i rentowności papierów skarbowych poszły wyraźnie w dół. Inwestorzy giełdowi byli natomiast w kropce i nie do końca wiedzieli, czy cieszyć się na możliwość poluzowania ilościowego polityki pieniężnej, czy jednak martwić się, że tym, że związana jest ona z niepokojącymi zjawiskami w gospodarce. Bardzo wyraźnie Rezerwa Federalna wskazała na ograniczone tempo wzrostu cen w gospodarce, co przypomniało o ryzyku deflacji.

Dziś ta sprawa budzi na rynkach akcji negatywne emocje. W dół idą notowania w Europie, tracą kontrakty na amerykańskie indeksy. Taka atmosfera wywiera wpływ na kondycję warszawskiego parkietu. Zniżka nie zmienia jednak ogólnie pozytywnego obrazu naszego rynku. W dalszym ciągu WIG ma silne wsparcie w strefie 44,1-44,3 tys. pkt. Dopiero powrót poniżej tych poziomów dawałby argumenty na rzecz osłabienia koniunktury na naszym rynku.

Zobacz także: Rynek finansowy

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest debiut na GPW pierwszego ETF na WIG20, czyli funduszu odwzorowującego notowania tego indeksu. W początkowych godzinach handlu zainteresowanie tym instrumentem nie było zbyt duże. Do 10.30 wolumen obrotów wyniósł ok. 450 sztuk. Cena jednego ETF to mniej więcej 1/10 wartości indeksu WIG20, czyli obecnie ok.. 260 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynki nieruchomości

Sierpniowe dane o aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości miały optymistyczne zabarwienie, ale głównie z racji tego, że okazały się lepsze od prognoz. Patrząc na same cyfry wskazują raczej na postępującą stagnację niż poprawę sytuacji. Liczba pozwoleń na budowę z miesiąca na miesiąc zwiększyła się jedynie o 10 tys., do 569 tys. Dużo lepiej było w przypadku rozpoczętych budów, gdzie wynik był najlepszy od kwietnia tego roku (blisko 600 tys.). Te dane tworzą lepszy klimat przez czwartkową i piątkową publikacją danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym i pierwotnym. To jej przyspieszenie jest kluczowe dla rozwiązania problemów nadmiernych zapasów niesprzedanych domów, których zaś obniżenie sprzyjałoby ożywieniu w budownictwie.

Przeczytaj także: Liczba nowych mieszkań wciąż wzrasta

W czerwcu pierwszy raz od 2007 r. zwolniło tempo spadku cen ziemi w Japonii. Wyniosło w skali roku 3,7%. Ceny odą w dół nieprzerwanie od 19 lat. Ceny ziemi są obecnie o połowę niższe niż w szczycie boomu z 1980 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

    Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

    Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

    Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

    W wakacje Polacy odpuścili chodzenie do pizzerii i fast foodów. Winna inflacja?

    Wizyty w restauracjach typu fast food i w pizzeriach stały się mniej popularne. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Eksperci winą za to obarczają inflację i, co za tym idzie, zmianę zachowań konsumentów. 

    Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

    Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

    REKLAMA

    Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

    Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

    UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

    Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

    SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

    System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

    Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

    Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

    REKLAMA

    Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

    Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

    Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

    Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

    REKLAMA