REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd skarbowy, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skutki podatkowe nabycia przedsiębiorstwa w spadku

Z chwilą śmierci spadkodawcy będącego właścicielem przedsiębiorstwa, jego firma wejdzie w skład masy spadkowej. Spadkobiercy powinni jednak dokładnie przemyśleć przyjęcie spadku, gdyż wraz z samym przedsiębiorstwem przejmują również długi spadkowe spadkodawcy. Oznacza to, że będą również odpowiadać za wszystkie zobowiązania związane z prowadzeniem firmy. W takim przypadku spadkobierca zobowiązany będzie uregulować wszelkie zaległe należności.

Prawa i obowiązki kontrolowanego przedsiębiorcy

Chociaż kontrola przedsiębiorstwa jest z reguły momentem uciążliwym dla przedsiębiorcy, ustawodawca dołożył wielu starań, by na kontrolowanym spoczywało więcej praw, niż obowiązków.

Czy warto skorzystać z mediacji?

W Polsce wciąż najpopularniejszym sposobem rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami jest droga sądowa mimo, że nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego wprowadziła możliwość rozstrzygnięcia konfliktu poprzez mediację już w 2005 r.

Specjalne Strefy Ekonomiczne będą atrakcyjne dla MŚP

Ministerstwo Gospodarki spodziewa się wzrostu zainteresowania specjalnymi strefami ekonomicznymi (SSE) wśród małych i średnich firm. Już teraz w wielu strefach mogą one liczyć na lepsze warunki niż duże podmioty – zarówno na wyższe ulgi podatkowe, jak i krótszy wymagany okres utrzymywania zatrudnienia.

REKLAMA

Nowa bezpłatna aplikacja dla przedsiębiorców

Aplikacja „Warszawa dla Biznesu” ma za zadanie ułatwić przedsiębiorcom dostęp do informacji o aktualnych usługach wsparcia oferowanych przez instytucje otoczenia biznesu działające na terenie Warszawy.

Przedsiębiorcy przeciwni nowym zasadom kontroli NFZ

Projekt zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przewiduje wprowadzenie dodatkowych uprawnień dla NFZ w zakresie kontroli przedsiębiorstw. Pracodawcy i przedsiębiorcy domagają się wyłączenia spod ustawy o swobodzie działalności gospodarczej kontroli NFZ.

Czy warto zawiesić działalność na czas urlopu?

Przedsiębiorcy, którzy chcą zaoszczędzić na wydatkach związanych z prowadzeniem działalności podczas urlopu, a którzy nie zatrudniają pracowników powinni pomyśleć o zawieszeniu firmy na ten okres. Pozwoli to zaoszczędzić nawet tysiąc złotych w skali roku.

Czy grzywnę i mandat przedsiębiorca zalicza w koszty?

Przedsiębiorca, który zostanie obciążony jakąś sankcją finansową, w tym mandatem bądź grzywną za spóźnienie w zapłacie podatku, nie będzie mógł zaliczyć tych wydatków w koszty. W efekcie nie będzie mógł obniżyć należnego podatku.

REKLAMA

Ułatwienia w zakładaniu działalności gospodarczej

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm pracował nad nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, która ma usprawnić funkcjonowanie tzw. jednego okienka.

Zmiana profilu działalności a zmiany w rejestrach

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają zmienić bądź rozszerzyć profil działalności gospodarczej powinni dokonać odpowiednich zmian w ewidencjach. Przede wszystkim składając wniosek o zmianę wpisu w KRS lub w ewidencji działalności gospodarczej.

Praca tymczasowa pod lupą

Pracodawcy, przedstawiciele agencji tymczasowych, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz Główny Inspektor Pracy chcą zorganizować spotkanie przy tzw. okrągłym stole celem przygotowania propozycji zmian w zatrudnieniu tymczasowym.

Zgłoszenie wynalazku i wzoru użytkowego – wymogi formalne

Zgłoszenie wynalazku bądź wzoru użytkowego w celu uzyskania patentu wiąże się z koniecznością złożenia odpowiednich dokumentów. Dokumenty te muszą spełniać określone wymogi formalne, gdyż w innym przypadku będą podlegać odrzuceniu przez Urząd Patentowy. Jakie wymogi należy uwzględnić?

Jak Polka radzi sobie w e-biznesie?

Są wykształcone, niezależne, młode i nie chcą dzielić swojego czasu między pracę a rodzinę. Same są sobie szefami, ich biuro to przestrzeń domowa. Realizują się zawodowo, będąc na swoim, a ich naturalną przestrzenią działalności jest Internet.

Likwidacja działalności gospodarczej – krok po kroku

Likwidując działalność gospodarczą przedsiębiorca musi dopełnić szeregu czynności. Po pierwsze złożyć wniosek o wykreślenie wpisu w CEIDG. Konieczne jest też sporządzenie wykazu składników majątku oraz spisu z natury. Jak wygląda proces likwidacji w przypadku podatników VAT? Jak rozliczyć podatek dochodowy?

Urząd skarbowy wypełni PIT podatnika

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada gromadzenie danych podatników przez administrację podatkową. W rezultacie fiskus wypełni PIT podatnika.

Czy osoba niepełnoletnia może być przedsiębiorcą?

Przedsiębiorcą może być osoba fizyczna, osoba prawa bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której przyznana jest zdolność prawna. Czy zatem osoba niepełnoletnia może prowadzić własną działalność? Jak rozwiązać tę kwestię w przypadku odziedziczenia firmy?

Planowane zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

Zmiany w prawie podatkowym planowane w przyszłym roku będą korzystne dla budżetu państwa, ale nie dla przedsiębiorców. W ich przypadku zmiany oznaczają dodatkowe obowiązki i koszty a to wiąże się z możliwym odpływem inwestycji z Polski.

Zasady uczciwej konkurencji - prawo antymonopolowe

11 czerwca 2014 r. Parlament przyjął nowe prawo antymonopolowe, które ma na celu zwiększenie skuteczności eliminacji nieuczciwej konkurencji na polskim rynku. Zmiany w prawie pomogą również w dostępie do rynku mniejszym przedsiębiorcom.

Długi weekend osłabia gospodarkę

Długi weekend trwa, tymczasem specjaliści od rynku pracy mówią, że zbyt dużo wolnych od pracy dni ma wpływ na straty dla rodzimej gospodarki. Każdy taki dzień kosztuje naszą gospodarkę kilka miliardów złotych niewytworzonego PKB.

Deregulacja zawodów niekorzystna dla przedsiębiorców

1 sierpnia wchodzi w życie tzw. trzecia transza deregulacji, która ma ułatwić dostęp do kolejnych zawodów. W tym przypadku będzie to zawód księgowego i doradcy podatkowego. Zmiany nie będą jednak korzystne dla przedsiębiorców.

Czy kara umowna może zmniejszyć podatek?

Kary pieniężne wynikające z treści umów zawieranych przez przedsiębiorców często mogą wpływać na zmniejszenie podatku poprzez zaliczenie ich w koszty, co jednocześnie skutkuje obniżeniem podstawy opodatkowania. Kiedy kara będzie spełniała definicję kosztu uzyskania przychodu?

Jak uzyskać interpretację podatkową

Każdy, kto ma wątpliwości, jak podatkowo rozwiązać dane zagadnienie, rozliczyć konkretną transakcję, może zadać pytanie Ministrowi Finansów, składając wniosek o interpretację indywidualną. Minister, a raczej w jego imieniu jeden z pięciu dyrektorów izb skarbowych właściwych do wydania interpretacji indywidualnej, ma na jej wydanie trzy miesiące od otrzymania wniosku podatnika. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy.

Niższe koszty założenia firmy od 2015 r.

Od 2015 r. mają obowiązywać ułatwienia dotyczące zakładania firmy. Przedsiębiorcy, którzy nie potrzebują potwierdzenia rejestracji VAT zaoszczędzą 170 z, czyli koszt opłaty skarbowej w tym zakresie. Rząd planuje znieść obligatoryjny obowiązek uzyskania potwierdzenia.

Będą ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe rozwiązania mają pomóc w funkcjonowaniu małych i średnich przedsiębiorstw.

Pomysł na biznes – pizza na telefon

Podczas zakładania własnej działalności, największy problem stanowi wybór lokalu. W przypadku pizzerii musi on być odpowiednio dostosowany pod względem gastronomicznym, aby ulokować niezbędny sprzęt oraz pod względem restauracyjnym z miejscem dla gości. Coraz popularniejsze stają się zatem pizze na telefon. W jaki sposób założyć taką działalność?

Usługi kosmetyczne a karta podatkowa

Gabinet kosmetyczny, w którym wykonywane są usługi z zakresu manicure i paznokci żelowych, może rozliczać się ze swojej działalności w formie karty podatkowej. W jaki sposób kosmetyczka może rozliczać dochody w formie karty?

Zmiana profilu działalności a spis z natury

Przedsiębiorcy zobowiązani są przeprowadzać tzw. spis z natury, który określi dokładnie wszystkie składniki majątku przedsiębiorstwa. Zmiana profilu działalności nie wiąże się z jej likwidacją. Czy wówczas trzeba przeprowadzać spis z natury?

Niższe opłaty za ogłaszanie w Monitorze wpisów do KRS

Obowiązują już zmienione przepisy dotyczące wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego. Najważniejszą zmianą jest obniżenie opłat za ogłoszenie wpisu KRS w Monitorze do 100 zł.

Jak rozliczyć umowę barterową?

Umowa barterowa jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, gdyż pozwala uzyskać niezbędne towary bądź usługi bez konieczności uiszczania zapłaty. Czym zatem jest barter? W jaki sposób rozliczyć umowę barterową?

Zmiany w ustawie o prawach konsumenta z korzyścią dla przedsiębiorców

30 maja 2014 r. Sejm rozpatrzył uchwałę Senatu w sprawie poprawek do ustawy o prawach konsumenta. Znowelizowane przepisy ułatwią konsumentom zawieranie umów a przedsiębiorcom ujednolicą zasady odpowiedzialności za towar.

Firmy oczekują zmian w podatku od gier

Niektóre firmy zagraniczne chcą być obecne na polskim rynku hazardowym. Uważają, że konieczne są zmiany w ustawie hazardowej oraz zmiany w podatkach od gier. Korzystne byłoby wprowadzenie wspólnych europejskich przepisów, które zniosłyby wymogi rejestracji w poszczególnych krajach.

Jak założyć konto w e-sądzie?

Założenie konta w e-sądzie umożliwia przedsiębiorcy szybsze rozwiązanie niektórych sporów z kontrahentami. W tekście przedstawiamy jak krok po kroku założyć konto w e-sądzie. Jak założyć konto w e-sądzie i skorzystać z elektronicznego postępowania upominawczego?

Czy podatek VAT można zaliczyć w koszty firmy?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą najwięcej wydatków ponoszą na zapłatę podatków. Przedsiębiorcy mogą obniżyć podstawę opodatkowania o wartość podatku od czynności cywilnoprawnych bądź podatku od nieruchomości. Mają niekiedy również możliwość zaliczenia podatku VAT w koszty.

Stosowanie procedur uproszczonych - nowe wytyczne

Od 28 maja obowiązują nowe wytyczne dotyczące stosowania procedur uproszczonych - tak poinformowało Ministerstwo Finansów

Do 31 maja oświadczenie w sprawie rocznej kwoty granicznej podatku

31 maja mija termin na złożenie w KRUS oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przejście z ryczałtu na skalę podatkową

Przedsiębiorca rozliczający się na podstawie ryczałtu, który wykona usługę z katalogu działalności, nieobjętych ryczałtem powinien liczyć się z utratą prawa do ryczałtu. W takiej sytuacji zostanie objęty skalą podatkową i będzie rozliczał się wedle nowych zasad.

Firmy z dodatnim wynikiem finansowym

Główny Urząd Statystyczny podał, iż w I kwartale 2014 r. przychody średnich i dużych przedsiębiorstw wzrosły o 2,7 proc. Wynik finansowy firm w tym roku wyniósł 21,3 mld zł, czyli o 3,6 mld zł wyższy niż w roku ubiegłym, w tym samym okresie.

Dobrowolne poddanie się karze w postępowaniu antymonopolowym

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Na jej podstawie przedsiębiorca sam będzie mógł się zwrócić do UOKiK o dobrowolne poddanie się karze w postępowaniu antymonopolowym i liczyć na jej 10-proc. obniżkę.

Stawki karty podatkowej w 2015 r.

Kartą podatkową mogą być objęte tylko niektóre formy prowadzenia działalności. Minister Finansów każdego roku ogłasza w formie obwieszczenia wysokość stawek karty podatkowej na podstawie wskaźnika cen i towarów konsumpcyjnych. Jaka będzie wysokość stawek karty podatkowej w 2015 r.?

Zwrot podatku a niezapłacony mandat

Osoby, które wykazały w zeznaniu rocznym PIT za 2013 r. nadpłatę w naliczonym podatku, otrzymają zwrot odpowiedniej kwoty. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na pełną kwotę. Osoby, które mają na swoim koncie niezapłacone mandaty lub zaległe podatki otrzymają niższą kwotę zwrotu podatku.

Kiedy wygasa zezwolenie na pobyt i na pracę według nowych przepisów od 1 maja 2014

Zgodnie ze starymi przepisami wraz z wygaśnięciem zezwolenia na pracę wygasało również zezwolenie cudzoziemca na pobyt na terenie Rzeczypospolitej, obecnie utrata pracy nie jest równoznaczna z utratą możliwości pobytu. Poprzednie rozwiązanie związane było z utratą celu pobytu wraz ze stratą zatrudnienia.

Czy można zmienić sposób zwrotu nadpłaty podatku?

W przypadku nadpłaty naliczonego podatku, wynikającego z rocznego zeznania PIT można ubiegać się o jej zwrot z urzędu skarbowego. Fiskus prześle nadpłatę za darmo przelewem bądź przekazem pocztowym pomniejszony o koszty przesyłki. Można również odebrać nadpłatę osobiście. Czy można jeszcze zmienić sposób zwrotu nadpłaty podatku?

Rewolucja w rozliczaniu podatków

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, która wprowadzi rewolucyjne zmiany w rozliczaniu podatków. Od 2015 r. dokumenty składane do fiskusa będą przesyłane wyłącznie drogą elektroniczną.

Zmiany w pracy administracji

11 maja 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o informatyzacji. Wprowadziła zmiany w działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, kodeksie postępowania administracyjnego i w ordynacji podatkowej. Wprowadzone zmiany mają usprawnić komunikację z urzędami oraz pomóc w realizacji spraw drogą elektroniczną.

Zasiłek macierzyński przedsiębiorczej mamy

Przyszła mama prowadząca własną działalność gospodarczą jest uprawniona do pobierania zasiłku macierzyńskiego, jeżeli w chwili urodzenia dziecka podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W jakiej wysokości otrzyma zasiłek?

Elektroniczna korespondencja z urzędami już możliwa

11 maja weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o informatyzacji. Dzięki wprowadzonym zmianom obywatele będą mieli ułatwiony dostęp i komunikację z urzędami. Wszystko odbywać się będzie za pomocą elektronicznej komunikacji.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy należy płacić?

Maj jest miesiącem komunijnym, wiele osób zastanawia się nad kupnem dziecku wymarzonego prezentu. Coraz częściej są to drogie prezenty, przez co większość osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności zapłacenia podatku. Kiedy należy zapłacić podatek od prezentów komunijnych? Kto powinien go zapłacić?

Nowe stawki za roaming w UE od 1 lipca 2014

Od 1 lipca 2014 roku w Unii Europejskiej będą obowiązywały nowe stawki za roaming. Abonenci telefonii komórkowej podróżujący po krajach Unii Europejskiej od 1 lipca 2014 r. zapłacą mniej za usługi świadczone w roamingu.

Nielegalne oprogramowanie w firmie? Przeszukanie policyjne nie wymaga nakazu.

Posiadając firmę każdy przedsiębiorca stara się jak najbardziej ograniczyć koszty i wówczas często wpada w pułapkę korzystania z nielegalnego oprogramowania. Legalne programy, w szczególności specjalistyczne, niejednokrotnie mogą stanowić koszt kilku tysięcy złotych i często nie stać na nie nowo założonej firmy. Własciciel sądząc, iż pobierając z Internetu program nie tylko oszczędzi, ale jeszcze się wzbogaci, nie bierze pod uwagę możliwości wykrycia swoich nielegalnych działań. Koszty tego typu oszustwa nie tylko wielokrotnie przekraczają koszt zakupienia programów, ale również nie mogą być wpisane w koszta firmy, a także powodują szkody w postaci utraty jej wiarygodności.

Wakacje ubezpieczeniowe dla firm

Wprowadzenie „wakacji” ubezpieczeniowych oraz zmiany w zakresie „kredytu podatkowego” w pierwszym okresie po zarejestrowaniu i podjęciu działalności gospodarczej – przewiduje złożony w Sejmie projekt zmian w przepisach.

REKLAMA