Nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Polityka Nowej Szansy to dokument programowy, który ujmuje problematykę zarządzania przedsiębiorstwem w sytuacji kryzysowej i rozpoczynania nowej działalności po upadku firmy. W jego ramach wyodrębniono cztery główne obszary działań:
REKLAMA
1. Zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwie
MG proponuje m.in. upowszechnienie systemów wczesnego ostrzegania o sytuacji kryzysowej przedsiębiorstwa, np. w postaci narzędzi on-line monitorujących sytuację finansową. Polityka Nowej Szansy ma umożliwić również jak największy dostęp do usług informacyjnych i doradczych na temat zarządzania firmą (kryzysem, ryzykiem, zmianą). Planowana jest również kontynuacja tzw. Instrumentu Szybkiego Reagowania, z którego pomocą przedsiębiorca będzie mógł zidentyfikować problemy w firmie i jak najwcześniej podjąć działania naprawcze (projekt systemowy PARP).
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Trwają prace nad kolejnymi ułatwieniami w prowadzeniu firmy
2. Zapobieganie ryzyku przedwczesnej likwidacji
Działania w tym obszarze dotyczą przede wszystkim poprawy dostępu do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, korzystających z działań naprawczych lub restrukturyzacyjnych. Polityka Nowej Szansy proponuje wdrożenie instrumentu pomocy publicznej na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Warunkiem jest jednak podjęcie działań naprawczych.
3. Sprawne przeprowadzenie likwidacji przedsiębiorstw
Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z Ministerstwem Gospodarki proponuje zmiany prawne z zakresu postępowania restrukturyzacyjnego. Obejmują one przyjęcie nowej ustawy Prawo restrukturyzacyjne i nowelizację ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. W tym obszarze konieczne są przyjazne regulacje dotyczące upadłości, umożliwiające oddłużenie firm, a jednocześnie gwarantujące wierzycielom zaspokojenie ich roszczeń w jak najwyższym stopniu.
4. Wsparcie dla ponownego podejmowania działalności gospodarczej
W dokumencie zaproponowano działania, które ułatwią ponowny start firmom i zmienią negatywne postrzeganie społeczne porażki w biznesie. Należą do nich np. szkolenia, doradztwo, coaching, świadczone przez instytucje ukierunkowane na współpracę z przedsiębiorcami otwierającymi firmę po raz kolejny (instrument nowy start).
REKLAMA
REKLAMA