REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nastroje przedsiębiorców w III kwartale 2014 roku

nastroje przedsiębiorców
nastroje przedsiębiorców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W tym kwartale spadły nastroje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje MŚP w Polsce. Wskaźnik nastrojów KERNA obniżył się do minus 55,49 pkt.

REKLAMA

- Uwzględniając efekt cyklu koniunkturalnego i tak należy odnotować spory spadek optymizmu w przedsiębiorstwach, wskaźnik KERNA obniżył się o 10,03 pkt. (kw./kw.) - mówi Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research. – Ten wyraźny spadek to również efekt wysokiej bazy. Nastroje w drugim kwartale były bardzo dobre, KERN był na poziomie -45,46 pkt., a  przedsiębiorcy oczekiwali silnej poprawy kondycji firmy i zdecydowanie lepszej sprzedaży. Równie dobrze oceniali gospodarkę krajową. Najwyraźniej tylko część firm uzyskała sprzedaż na poziomie prognozowanym jeszcze w kwietniu.

REKLAMA

Aktualnie za gorsze nastroje w trzecim kwartale odpowiadają przede wszystkim słabe prognozy dotyczące sytuacji ekonomicznej własnej firm na trzeci kwartał. Wskaźnik cząstkowy KERNA odpowiadający za ten konkretnie obszar spadł o 22, 08 pkt. kw./kw. Przede wszystkim mikro przedsiębiorcy zatrudniający do 10 pracowników spodziewają się pogorszenia kondycji firmy. Umiarkowanym optymizmem wykazują się natomiast firmy małe i średnie. Głównie producenci zatrudniający od 50 do 250 osób, którzy mimo słabnącej koniunktury informują o dobrej kondycji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Z badania Keralla Research wynika, że wciąż jest zdecydowanie więcej optymistów niż pesymistów, jednak odsetek optymistów prognozujących poprawę sytuacji ekonomicznej firmy spadł w tym kwartale z prawie 42% do prawie 31%. Dodatkowo, przedsiębiorcy z lekkim niepokojem patrzą na rozwój krajowej gospodarki. Do 19, 7% stopniał udział przedsiębiorców, którzy oczekują dobrego scenariusza wydarzeń ekonomicznych kraju. Jeszcze kwartał temu ponad 27% badanych było raczej dobrej myśli. Stąd między innymi wciąż ostrożna polityka inwestycyjna w firmach.

REKLAMA

Index ZAIR Instytutu Keralla wskazujący na skalę zakupów w MŚP oparty na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacjach wyniósł minus 66,7 (mniej niż kwartał wcześniej o 5,5 pkt.). Oznacza to nieco słabszą, niż w poprzednim kwartale skłonność inwestycyjną firm MŚP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Można spodziewać się, że w trzecim kwartale gospodarka nieco wolnej będzie się choć wiele wskazuje na czasowe wyhamowanie, a nie stały trend. Wciąż wskaźnik KERNA jest na stosunkowo dobrym poziomie. Porównując aktualny odczyt wskaźnika do analogicznego okresu roku poprzedniego i tak notujemy progresję o 5,34 pkt. Również rok do roku Index ZAIR jest nieco wyższy o 1,1 pkt. a jednocześnie od kilku miesięcy rośnie dostępność kredytowa dla przedsiębiorstw. Firmy mają otwarte kredyty na kwotę 293,2 mld zł, co świadczy raczej o postawach ukierunkowanych na inwestowanie, niż mrożenie wydatków. Faktem jest jednak, że skala tych inwestycji nie jest tak duża, jak wskazywały na to oceny badanych jeszcze kilka miesięcy temu – dodaje Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research.

Co ważne jednak, MŚP będzie w trzecim kwartale zatrudniać  (11,3% deklaruje tworzenie etatów, a tylko 5,1% ich redukowanie). Firmy MŚP będą też kupować szkolenia i płacić za wyższe kwalifikacje personelu (12,5 proc.), zainwestują też w marketing i reklamę (18,5 proc.) oraz remonty i zakupy lokali użytkowych (19,2 proc.). Udział firm deklarujących inwestowanie wyniósł 49,5%, co oznacza, że co drugi przedsiębiorca MSP, także na trzeci kwartał zaplanował wydatki firmowe.

Zmiany w pomocy de minimis


SZCZEGÓŁOWE WYNIKI Z BADANIA KERALLA RESEARCH

3Q2014 SKANER MŚP

KRAJOWA GOSPODARKA W OCENIE MŚP

Z badania Keralla Research wynika, że odsetek firm źle oceniających rozwój krajowej gospodarki od roku utrzymuje się na poziomie 1/3 wszystkich badanych. Aktualnie zanotowano 31,3% takich ocen, co jest niewielką poprawą w relacji do poprzedniego odczytu i zbliżoną do ocen wyrażanych jeszcze w końcówce roku poprzedniego. 

Należy też odnotować, że od początku roku, co kwartał nieznacznie, ale ubywa przedsiębiorców oceniających pozytywnie sytuację gospodarczą kraju. Choć wydawało się, że po istotnej poprawie nastrojów w drugim kwartale, dzisiejsze oceny wypadną znacznie lepiej, to aktualnie odsetek firm, które wskazują na pozytywny kierunek zmian w gospodarce kraju jest na poziomie 16,5%.

Jak zarządzać płynnością finansową firmy?

OCENA SYTUACJI WŁASNEJ FIRMY NIECO LEPSZA, NIŻ GOSPODARKI

W tym pomiarze, przedsiębiorców wskazujących na pogorszenie kondycji firmy jest mniej niż kwartał wcześniej (spadek z 23% do 29,8%). Jednak w kontekście bardzo obiecujących prognoz, które badani wyrażali jeszcze kwartał temu (przypomnijmy, że wzrosły oba wskaźniki KERNA i ZAIR), aktualny wynik należy traktować, jako umiarkowanie optymistyczny.

Trudno wnioskować o istotnie lepszej kondycji w firmach, biorąc też pod uwagę fakt, że jedynie 22,2% przedsiębiorców informuje o polepszeniu sytuacji w ich firmach. Warto przypomnieć, że jeszcze kwartał wcześniej ponad 41% badanych prognozowało, że sytuacja w ich firmach ulegnie poprawie. Można więc  zakładać, że w wielu wypadkach, były to prognozy nieco na wyrost.

W analogicznym okresie roku ubiegłego o polepszeniu kondycji firmy informowało, 23% czyli niewiele więcej niż obecnie

Koniunktura dla firm w Polsce i za granicą

SŁABE PROGNOZY KONDYCJI GOSPODARKI KRAJU

Z analiz Keralla Research wynika, że przedsiębiorcy prognozując sytuację gospodarczą kraju na trzeci kwartał uważają, że będzie ona gorsza niż w poprzednich trzech miesiącach.

Do 19,7% stopniał udział firm, które oczekują dobrego scenariusza wydarzeń ekonomicznych kraju. Jeszcze kwartał temu ponad 27% badanych zakładało polepszenie kondycji gospodarki, a na początku roku ponad 23%. Dziś takie prognozy kreśli mniej, niż co piaty badany przedsiębiorca.

Odsetek przedsiębiorców oceniających, że w trzecim kwartale będzie gorzej, wyniósł 17,2%, czyli nieco więcej, niż trzy miesiące temu, lecz zdecydowanie mniej, niż rok temu w analogicznym okresie (wówczas prognozowało tak 36%).

Ponad połowa firm (52,3%) zakłada, że sytuacja gospodarcza kraju pozostanie bez zmian.

Gospodarowanie kredytem handlowym w firmie cz. I.


SŁABSZE PROGNOZY KONDYCJI WŁASNEJ FIRMY

Bardzo dobre prognozy dotyczące kondycji własnej firmy, które zgłaszano w poprzedniej edycji badania są już nie aktualne.

W trzecim kwartale niewiele ponad 30% przedsiębiorców zakłada polepszenie sytuacji firmy, czyli mniej o 11 pkt. proc. niż trzy miesiące temu. Aktualny odczyt jest na poziomie tego, który był odnotowany rok temu o tej samej porze.

Pogorszenia kondycji firmy spodziewa się 13, 3% badanych, to więcej niż kwartał wcześniej (10%).

Ponad połowa badanych uważa, że kondycja ich firmy nie ulegnie zmianie w trzecim kwartale.

Jak uzyskać kredyt technologiczny?

WSKAŹNIK NASTROJÓW KERNA OBNIŻYŁ SIĘ DO 55,49 PKT.

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 55,49 pkt. na minusie, co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza spadek o 10,03 pkt., a wobec analogicznego okresu roku 2013 wartość KERNA jest wyższa o 4,59 pkt. Jak wskazywano w poprzednim raporcie lepsze odczyty drugiego kwartału, to efekt cyklu koniunkturalnego, któremu tym razem towarzyszyła eksplozja dobrych nastrojów, być może napędzana perspektywą dodatkowych zysków z faktu organizacji mundialu. Najwyraźniej lepsza sprzedaż spełniła się tylko w nielicznych branżach. Największy wpływ na spadek KERNA ma tym razem przekonanie firm, że trzeci kwartał będzie taki sam lub nawet gorszy, niż poprzedni.

Przedawnienie odsetek w obrocie gospodarczym

INDEX ZAIR OBNIŻYŁ SIĘ DO MINUS 66,7

Index ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR to 66,7 pkt. na minusie, co oznacza słabszą, niż w poprzednim kwartale skłonność inwestycyjną firm MŚP (o 5,5 pkt. mniej wobec ubiegłego kwartału).

Warto wskazać, że wobec analogicznego okresu roku 2013, INDEX ZAIR jest korzystniejszy r/r. Aktualny, odczyt tego faktora wskazuje, że przedsiębiorcy utrzymują inwestycje, choć należy podkreślić, że wciąż skala inwestowania, szczególnie, jeśli chodzi o ich kapitałochłonność, jest bardzo zachowawcza, a firmy z dużymi oporami, decydują się na angażowanie w długoterminowe zobowiązania.

Autor: Izabella Młynarczyk, analityk rynku Instytutu Keralla Research

METODOLOGIA, PRÓBA

  • Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba jest ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm MŚP; badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób.
  • W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową (firmy niepaństwowe, nie w stanie likwidacji).
  • Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę.
  • Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI). Realizacja: lipiec 2014.
  • Badanie prowadzone jest co kwartał od 2009 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA