| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Czy osoba niepełnoletnia może być przedsiębiorcą?

Czy osoba niepełnoletnia może być przedsiębiorcą?

Przedsiębiorcą może być osoba fizyczna, osoba prawa bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której przyznana jest zdolność prawna. Czy zatem osoba niepełnoletnia może prowadzić własną działalność? Jak rozwiązać tę kwestię w przypadku odziedziczenia firmy?

Pojęcie przedsiębiorcy regulują w głównej mierze przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ale również po części przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pierwszej z ustaw przedsiębiorcą może być osoba fizyczna, której na mocy innej ustawy przyznana jest zdolność prawna. Osobą fizyczną będzie zatem niepełnoletni, gdyż na podstawie art. 8 k.c. każda osoba od chwili urodzenia posiada zdolność prawną. Należy tu zatem odróżnić przede wszystkim pojęcie zdolności prawnej od zdolności do czynności prawnych. Nieletni posiada jedynie zdolność prawną, gdyż pełną zdolność do czynności prawnych uzyska wraz z osiągnięciem pełnoletniości. W przypadku, gdy nieletni skończy jednak 13 lat ma tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych i wówczas w jego imieniu wszelkie czynności podejmuje przedstawiciel ustawowy. Dlaczego zatem nieletni nie może być przedsiębiorcą?

Osoba przedsiębiorcy

Przedsiębiorcą jest osoba prowadząca działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek. Oznacza to, że wszelkie prawa i obowiązki związane z prowadzeniem firmy przechodzą na przedsiębiorcę. W przypadku, gdyby doszło do ograniczenia lub pozbawienia zdolności do czynności prawnych, nie będzie to równoznaczne z wykluczeniem przedsiębiorcy z obrotu gospodarczego. Przedsiębiorca ograniczony w zdolności do czynności prawnych w dalszym ciągu pozostanie przedsiębiorcą, jednakże wszelkie czynności związane z prowadzeniem działalności będą podejmowane przez jego przedstawiciela ustawowego. Ustawodawca nie przedstawia bowiem wprost wymogu posiadania pełni zdolności. Utrudnieniem w takim przypadku będzie dokonywanie czynności handlowych, w tym np. negocjacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapisz się na nasz newsletter!

Jak uzyskać środki na własną działalność gospodarczą?

Nieletni przedsiębiorca

Skoro nie istnieją żadne regulacje mówiące wprost o niemożności podejmowania działalności przez nieletnich, można uznać, że jedyną przeszkodą będzie niedojrzałość w kwestiach gospodarczych. Jeżeli nieletni podjąłby się prowadzenia firmy, wówczas na każdą z podejmowanych w tej kwestii czynności zgodę musieliby wyrazić jego przedstawiciele ustawowi, czyli najczęściej rodzice. Dodatkowo rodzice staliby się przedstawicielami nieletniego w kontaktach handlowych, w postępowaniu przed sądami czy organami administracji bądź podatkowymi. Prowadzenie biznesu w takim przypadku byłoby znacznie utrudnione a nawet uciążliwe.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »