| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urząd skarbowy wypełni PIT podatnika

Urząd skarbowy wypełni PIT podatnika

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada gromadzenie danych podatników przez administrację podatkową. W rezultacie fiskus wypełni PIT podatnika.

Rzeczniczka ministerstwa finansów Wiesława Dróżdż wyjaśnia, że kiedy prawo wejdzie w życie, zmienią się obowiązki pracodawców, którzy zamiast w formie papierowej, rozliczenie podatkowe pracownika będą do urzędu skarbowego przesyłali elektronicznie.

Zapisz się na nasz newsletter

Wiesława Dróżdż podkreśla, że zmiana prawa umożliwi fiskusowi wstępne rozliczenie podatnika z zapłaconego podatku. Projekt zakłada, że każdy podatnik będzie miał konto w ramach nowego systemu informatycznego e-podatki, tworzonego przez Ministerstwo Finansów. Znajdzie tam wstępnie wypełnione zeznanie PIT, które będzie mógł zaakceptować i przesłać do urzędu skarbowego. Podatnik zachowa prawo do wspólnego rozliczenia dochodów małżonków i ulg podatkowych, a także przekazania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jednak w takich sytuacjach podatnik będzie musiał samodzielnie wypełnić odpowiednie rubryki w zeznaniu.

Ministerstwo finansów zapowiada, że pierwszą możliwość elektronicznego rozliczenia się z fiskusem osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, będą miały w przyszłym roku, za rok bieżący.

Planowane zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »