| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urząd skarbowy wypełni PIT podatnika

Urząd skarbowy wypełni PIT podatnika

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada gromadzenie danych podatników przez administrację podatkową. W rezultacie fiskus wypełni PIT podatnika.

Rzeczniczka ministerstwa finansów Wiesława Dróżdż wyjaśnia, że kiedy prawo wejdzie w życie, zmienią się obowiązki pracodawców, którzy zamiast w formie papierowej, rozliczenie podatkowe pracownika będą do urzędu skarbowego przesyłali elektronicznie.

Zapisz się na nasz newsletter

Wiesława Dróżdż podkreśla, że zmiana prawa umożliwi fiskusowi wstępne rozliczenie podatnika z zapłaconego podatku. Projekt zakłada, że każdy podatnik będzie miał konto w ramach nowego systemu informatycznego e-podatki, tworzonego przez Ministerstwo Finansów. Znajdzie tam wstępnie wypełnione zeznanie PIT, które będzie mógł zaakceptować i przesłać do urzędu skarbowego. Podatnik zachowa prawo do wspólnego rozliczenia dochodów małżonków i ulg podatkowych, a także przekazania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jednak w takich sytuacjach podatnik będzie musiał samodzielnie wypełnić odpowiednie rubryki w zeznaniu.

Ministerstwo finansów zapowiada, że pierwszą możliwość elektronicznego rozliczenia się z fiskusem osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, będą miały w przyszłym roku, za rok bieżący.

Planowane zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »