REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowe wniesienie zażalenia w postępowaniu administracyjnym

Małgorzata Kryda
postępowanie administracyjne, zażalenie,
postępowanie administracyjne, zażalenie,

REKLAMA

REKLAMA

Zażalenie jest środkiem odwoławczym, które może złożyć strona na wskazane w ustawie postanowienia. Znajomość wymogów formalnych zażalenia, pomoże nam uchronić się przed niekorzystnymi skutkami postanowień. Jak prawidłowo wnieść zażalenie w postępowaniu administracyjnym?

Przepis musi wyraźnie wskazywać, że na określenie postanowienie przysługuje zażalenie.

REKLAMA

W art. 59 kpa. czytamy, że na postanowienia o odmowie przywrócenia terminu służy zażalenie.

Postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji (art. 142 kpa.)

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, na wniesienie zażalenia na postanowienie strona ma siedem dni, licząc od dnia doręczenia jej postanowienia. Jeśli natomiast postanowienia nie doręczono, a ogłoszono je ustnie, termin zaczyna biec od dnia ogłoszenia (art. 141 § 2 kpa.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzję ogłoszono 10.07.2014 r. Ostatnim dniem na złożenie zażalenia będzie 17.07.2014 r.

Wniesienie zażalenia na postanowienie nie wstrzymuje jego wykonania (art. 143 kpa.). Należy jednak dodać, że organ administracji publicznej, który wydał postanowienie, może wstrzymać wykonanie postanowienia, gdy uzna to za uzasadnione.

Jak walczyć z bezczynnością organu?

Gdzie wnosimy?

Kodeks postępowania administracyjnego nie wprowadza dla zażalenia szczególnych wymogów formalnych. W sprawach nieuregulowanych w rozdziale o zażaleniach, stosuje się przepisy dotyczące odwołań. Oznacza to, że zażalenie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, że strona wyrazi swoje niezadowolenie z postanowienia. Zażalenie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał postanowienie. Jeżeli zażalenie wniosły wszystkie strony, a organ administracji publicznej, który wydał decyzję, uzna, że zasługuje ono w całości na uwzględnienie, może wydać nowe postanowienie, w którym uchyli lub zmieni to zaskarżone.

Błędne pouczenie strony w decyzji

Jak napisać?

Zażalenie musi spełniać wymogi przewidziane dla podania. Można je więc wnieść pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu albo ustnie do protokołu, a także przez elektroniczną skrzynkę podawczą (art. 63 § 1 kpa). W zażaleniu powinna zostać wskazana osoba, od której pochodzi, jej adres oraz żądanie. Jeżeli wnosimy zażalenie pisemne lub ustnie do protokołu, powinniśmy je podpisać, dodatkowo protokół podpisuje osoba, która go sporządziła. W sytuacji, gdy zażalenie składa osoba, która nie może albo nie umie się podpisać, podanie lub protokół podpisuje za nią osoba, którą wcześniej do tego upoważniła, czyniąc o tym wzmiankę obok podpisu (art. 63 § 3 kpa.)

Jak sprostować decyzję administracyjną?

Potwierdzenie złożenia zażalenia

Warto wiedzieć, że organ administracji publicznej jest zobowiązany potwierdzić wniesienie zażalenia, jeśli tego zażądamy. Będzie to dowód dotrzymania przez nas terminu, w razie gdyby dokument został zgubiony przez organ administracji. Jeżeli zażalenie złożyliśmy drogą elektroniczną, organ powinien doręczyć nam urzędowe poświadczenie odbioru na wskazany przez nas adres elektroniczny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA