REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Strefa euro, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co zmiana stawek VAT oznacza dla małych i średnich firm?

Od 2011 r. zaczną obowiązywać nas nowe stawki VAT.  Małe i średnie firmy produkcyjne, które nie mogą zrekompensować podwyżek efektem skali oraz niektóre przedsiębiorstwa usługowe, powinny szczególnie liczyć się z możliwymi konsekwencjami. Co zatem firmy z sektora MŚP mogą zrobić, aby zmniejszyć negatywne skutki zmian w podatkach?

Nie ma szans na stawkę 0% VAT dla usług zdrowotnych

Minister Finansów stwierdził w odpowiedzi na interpelację poselską nr 16915, że Polska nie może wprowadzić zerowej stawki VAT na usługi zdrowotne.

Sprzedaż domeny internetowej – konsekwencje podatkowe

Handel domenami w dzisiejszych czasach jest rzeczą powszechną. Czy jednak w przypadku umów, w wyniku których zmienia się abonent domeny, można mówić o „sprzedaży” czy „zbyciu”? Jakie konsekwencje podatkowe wywołuje taka umowa?

Ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego

Co stanowi podstawę do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego? Jakie są ustawowe ograniczenia? Przeczytaj.

REKLAMA

Kiedy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony?

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Niestety od ogólnej zasady są wyjątki, wyłączenia i ograniczenia. Poniżej przedstawimy najważniejsze aspekty związane z odliczeniem podatku naliczonego.

Wystawienie faktury korygującej a prawo do obniżenia VAT

W trakcie dokonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zdarza się, że zachodzi potrzeba wystawienia faktury korygującej, zmniejszającej wielkość sprzedaży. Prowadzący działalność gospodarczą przedsiębiorcy znają sytuacje, kiedy trzeba obniżyć cenę towaru, przyjąć zwrot towaru, zmniejszyć zakres wykonanej usługi.

Ceny apartamentów znacznie wzrosną od 2011 r.

W 2011 roku ceny apartamentów mogą wzrosnąć o nawet kilkuset tysięcy złotych. Będzie to efekt objęcia podstawową stawką VAT, czyli 23% zamiast obecnie obowiązujących 7%, nadwyżki metrażu wynoszącej ponad 150 m kw. To samo dotyczy usług budowlanych. Czy w takim wypadku deweloperzy zrezygnują z budownictwa luksusowego?

Zakup mieszkania: jak uniknąć wyższej stawki VAT

Od 2011 roku rząd planuj podwyżkę VAT na nowe mieszkania. Co to oznacza dla kupujących? Z obliczeń Home Broker wynika, że cena 2-pokojowego mieszkania może wzrosnąć średnio o 3600 zł, a 3-pokojowego o 4800 zł. Ponadto możliwe są dalsze podwyżki. Eksperci jednak uspokajają, że wyższej stawki VAT można uniknąć odpowiednio formułując umowę z deweloperem lub po prostu kupując gotowe mieszkanie.

REKLAMA

Jak rozliczyć wspólne usługi reklamowe w sieci?

Dużą część spotykanego w sieci marketingu zajmują działania podejmowane we współpracy przez np. dwa podmioty. W takim przypadku już na wstępie rozstrzygnięcia wymaga istotne pytanie, czy prowadzone działania to promocja „wspólna”, czy też „wzajemna”.

Czy wyższy VAT będzie niekorzystny dla małych firm?

Zapowiedziana przez rząd podwyżka VAT dotknie, nie tylko konsumentów, ale i również małe firmy. Dla najmniejszych, jednoosobowych firm, finanse firmowe są tożsame z prywatnymi, dlatego też odczują wzrost stawek VAT podwójnie – i jako konsumenci, i jako przedsiębiorcy.

Potwierdzenie wywozu w eksporcie pośrednim

Nie jest tajemnicą, że eksport towarów jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług. Dla eksportu towarów została przewidziana preferencyjna i warunkowa stawka VAT wynosząca 0% podstawy opodatkowania.

Jakie są warunki dopuszczenia do ruchu pojazdów

Musisz wiedzieć, że rejestracji samochodu na terytorium Polski, która jest warunkiem dopuszczenia do ruchu pojazdu, towarzyszą dodatkowe opłaty. Jakie? Czytaj w poniższym artykule.

Centrala radio taxi opodatkowana 22% VAT

Usługi świadczone przez korporację taksówkarską zakwalifikowane do grupowania PKWiU 63.21.25-00-10 „Obsługa centrali wzywania radio-taxi” podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%.

Jest szansa na zwrot VAT dla podróżnych nie tylko w gotówce

Krajowa Izba Gospodarcza popiera propozycję Komisji „Przyjazne Państwo”, zawartą w komisyjnym projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która dostosowuje formy zwrotu podatku VAT podróżnym do praktyk obrotu gospodarczego i nowoczesnych form rozliczeń finansowych.

Nie stawiajmy krzyżyka na euro

Jeszcze nie tak dawno stawiano krzyżyk na dolarze. Teraz przyszedł czas na euro. I w jednym, i w drugim przypadku na pisanie epitafium jest chyba nieco zbyt wcześnie. Trzeba zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji, jednak należy mieć też świadomość różnicy między medialną retoryką a realną oceną rzeczywistości.

System INTRASTAT - czyli nie ma ceł ale trzeba informować o obrocie towarowym między krajami UE

Przedsiębiorcy dokonujący importu i eksportu towarów z krajami UE mają obowiązki informacyjne związane z funkcjonowaniem systemu INTRASTAT.

Sprzedaż samochodu po okresie umowy leasingu a korekta VAT

Spółka dokonała zakupu samochodu z prawem do odliczenia 100 proc. podatku naliczonego zawartego w jego cenie i po upływie okresu obowiązywania umowy chce sprzedać pojazd. W takiej sytuacji istnieją wątpliwości co do sposobu korekty podatku naliczonego.

Co z korektą VAT przy sprzedaży samochodu po okresie umowy leasingu?

W przypadku, gdy spółka zakupiła samochód z prawem do odliczenia 100 proc. podatku naliczonego zawartego w jego cenie chce sprzedać pojazd po upływie okresu trwania umowy mogą pojawić się wątpliwości dotyczące sposobu korekty podatku naliczonego.

Problem faktury VAT-marża przy leasingu

Faktura VAT-marża to taki dokument sprzedaży, na którym cena netto jest równa cenie brutto – nie ma podatku VAT, który można byłoby rozliczyć.
Firma leasingowa wszystkie opłaty nalicza od ceny zakupu netto, dodając do nich 22 proc. VAT z tytułu leasingu.

Co z fakturą VAT-marża przy leasingu

Faktura VAT-marża charakteryzuje się tym, że cena netto jest równa cenie brutto. Brak jest wyróżnionego podatku VAT, który można byłoby rozliczyć. Czy rodzi to problem dla firmy leasingowej, która wszystkie opłaty nalicza od ceny zakupu netto, dodając do nich 22 proc. VAT z tytułu leasingu? Przeczytaj.

Co z VAT-em przy leasingu samochodów o masie do 3,5 tony?

Kiedy jest możliwe odliczenie całości podatku VAT naliczonego od opłat leasingowych i innych płatności wynikających z zawartej umowy leasingowej? Czy samochód ciężarowym musi spełniać określone warunki? Przeczytaj.

VAT przy leasingu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony

Prawo do odliczenia całości podatku VAT naliczonego od opłat leasingowych lub innych płatności wynikających z zawartej umowy leasingowej jest możliwe jeżeli pojazd jest samochodem ciężarowym i spełnia obowiązujące warunki.

Samochód ciężarowy a amortyzacja jednorazowa

Chcę kupić samochód ciężarowy - czy mogę skorzystać z amortyzacji jednorazowej ?

Antidotum na niższy VAT od firmowych aut

Przedsiębiorcy drżą na myśl o tym, że wkrótce nie będzie już można odliczać pełnego, 100-proc. VAT od aut z popularną kratką. Ale nie wszystko stracone
– na otarcie łez mają bowiem… możliwość podwójnego odliczenia VAT w wysokości 60 procent.

Czy wpłata początkowa jest kosztem?

Jeżeli dokonam zawarcia umowy leasingu, to czy będę miał możliwość zaliczenia wpłaty początkowej do kosztów? Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące wpłaty początkowej przy leasingu.

Opodatkowanie leasingu

Chcę skorzystać z leasingu, czy nie będę miał problemów jeżeli wpłatę początkową wrzucę w koszty ?

Ocena ofert leasingowych

Przeważnie oferty leasingowe zawierają wszystkie ważne informacje – trzeba je jednak umieć odnaleźć i przede wszystkim trafnie ocenić ich znaczenie przy porównywaniu firm leasingowych.

Jak oceniać oferty leasingowe

Oferty firm leasingowych z reguły wyglądają bardzo atrakcyjnie. Należy jednak uważać, aby nie zostać zaskoczonym przez opłaty dodatkowe. Jak to zrobić?

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu poleasingowego?

Czy na skutek sprzedaży samochodu poleasingowego zawsze występuje przychód podatkowy? Odpowiedź brzmi: nie. Jeżeli, co do niedawna było powszechną praktyką, błędnie zaliczyłeś przychód z tego tytułu do swojego dochodu podatkowego - masz prawo do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Sprzedaż samochodu poleasingowego

W przypadku sprzedaży wykorzystywanego w działalności gospodarczej poleasingowego samochodu może nie wystąpić przychód podatkowy. Jeżeli, co do niedawna było powszechną praktyką, błędnie zaliczyłeś przychód z tego tytułu do swojego dochodu podatkowego - możesz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Odliczenie VAT od paliwa

Prawo do odliczenia VAT naliczonego od VAT należnego to podstawowe prawo podatnika VAT.

Co z opodatkowaniem leasingu transgranicznego?

Leasing transgraniczny, określany jako cross-border leasing to polega na finansowaniu przez leasingodawcę podmiotu z innego państwa członkowskiego UE niż korzystający (leasingobiorca). Na czym polega jego opodatkowanie? Przeczytaj.

Leasing transgraniczny – opodatkowanie VAT

Leasing transgraniczny (cross-border leasing) to leasing, w którym finansującym (leasingodawcą) jest podmiot z innego państwa członkowskiego UE niż korzystający (leasingobiorca).

Zasady podatku i ewidencji VAT w 2010r.

Opracowanie w sposób praktyczny przedstawia podstawowe zagadnienia związane z rozliczaniem podatku od towarów i usług. Poradnik jest wprowadzeniem w podstawowe definicje i pojęcia podatku VAT - co ułatwia posługiwanie się ustawą i innymi aktami prawnymi dotyczącymi tego podatku, stanowi także uzupełnienie części praktycznej opracowania.  Tekst podzielony został na dwie zasadnicze części. Osobno zostały przedstawione zagadnienia dotyczące rozliczania podatku VAT w obrocie krajowym, a osobno problemy dotykające podatników dokonujących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zagadnienia zostały przestawione także w formie praktycznych przykładów.

Co z podatkami dochodowymi przy leasingu samochodu osobowego?

Umowa leasingu, która przez długi czas pozostawała nienazwaną, sprawiała wiele problemów praktycznych oraz interpretacyjnych. Dotyczy to również podatków dochodowych.

Leasing samochodu osobowego w działalności gospodarczej – podatki dochodowe

Umowa leasingu, chociaż znana w praktyce obrotu gospodarczego, przez długi czas była tzw. umową nienazwaną, dla której podstawy prawnej należało poszukiwać w treści art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., nr 16, poz. 93 ze zmianami, dalej zwanej: „k.c.”), a więc w jak najbardziej ogólnym przepisie prawa cywilnego statuującym tzw. zasadę swobody umów. Nastręczało to wielu problemów praktycznych, interpretacyjnych.

Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług („Ustawa VAT”), co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Tanie kredyty w euro

Im więcej mówi się o wejściu Polski do strefy euro, tym więcej banków wprowadza promocje kredytów we wspólnej walucie. Kredyty w euro stają się bardziej bezpieczne. Od początku 2010 roku dwa banki ponownie wprowadziły do oferty kredyty hipoteczne w euro, a kilka innych obniżyło marże.

Kurs centralny euro w ERM II

Wejście Polski do strefy euro musi być poprzedzone dwuletnim przebywaniem w mechanizmie ERM II, w którym kurs euro będzie mógł się odchylać o 15% od ustalonego kursu centralnego.

Strefa euro

Strefa euro – jest to grupa państw w których obowiązuje wspólna waluta – euro. Jako waluta obiegowa euro funkcjonuje od 1 stycznia 2002 r.

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do wprowadzenia euro

Na początku grudnia 2009 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. euro, który ma zapewnić skuteczne i płynne wprowadzenie wspólnej waluty.

Jak wygląda procedura wejścia do strefy euro

Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, przed przystąpieniem do strefy euro Polska powinna najpierw przystąpić do ERM2 i przebywać w nim przez dwa lata.

Ulga na złe długi w VAT

Sprawdź czym jest ulga w VAT na złe długi i jak i w jakich okolicznościach można z niej skorzystać.

Znaczenie wprowadzenia euro w Polsce

Wprowadzenie wspólnej waluty ma szczególne znaczenie dla firm prowadzących działalność na rynku międzynarodowym, spowoduje zmniejszenie kosztów transakcyjnych i kosztów zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym.

Kredyty złotowe po wstąpieniu do strefy euro trzeba będzie aneksować

Zastąpienie złotego wspólną walutą wymagało będzie wprowadzenia zmian w umowach kredytów hipotecznych w złotych. Halina Wasilewska Trenkner, podczas czatu poświęconego wstąpieniu Polski do strefy euro prowadzonego na stronach Forsal.pl, odpowiadała również na pytania kredytobiorców.

Strefa euro a Unia Europejska

Według postanowień Traktatu z Maastricht, wszystkie kraje Unii Europejskiej powinny dążyć do spełnienia kryteriów zbieżności i wprowadzenia wspólnej waluty, jedynie Wielka Brytania i Dania będą mogły pozostać przy swoich walutach narodowych.

Kursy walut narodowych krajów strefy euro

Od 1 stycznia 1999 pierwsze w pierwszych 11 państwach strefy euro wprowadzono sztywne kursy wymiany walut narodowych wobec wspólnej waluty.

Kto mógł wprowadzić euro

Unia walutowa, która jest główną częścią Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW), zaczęła funkcjonować 1 stycznia 1999 r. w momencie wprowadzenia euro do obiegu bezgotówkowego. Kraje zainteresowane przyjęciem wspólnej waluty musiały spełnić określone warunki, czyli tzw. kryteria zbieżności.

Podatek VAT w Rosji

Wbrew ryzyku politycznemu przedsiębiorcy zagraniczni coraz bardziej doceniają rynki wschodnie. Rosja, jako jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków zbytu przyciąga także polskich inwestorów, którym towarzyszy rosyjski system podatkowy.

Jak rozliczyć przekazywanie prezentów o małej wartości?

Prowadzę niewielką działalność produkcyjno – usługowo - handlową i jestem podatnikiem VAT. W ostatnim okresie żeby podnieść swoje obroty postanowiłem szerzej zareklamować swoją działalność. W tym celu zakupiłem różne artykuły reklamowe takie jak długopisy, kubki, koszulki itp., na których znajduje się nazwa mojej firmy i zakres jej działalności. Ponadto niektóre wyroby własne również są przekazywane przez nas. Przy różnych okazjach wydajemy naszym potencjalnym jak i dotychczasowym klientom niektóre własne wyroby jak i te artykuły reklamowe. Czy w związku z tym powinienem opodatkowywać VAT-em nieodpłatne przekazywanie klientom takich artykułów reklamowych i wyrobów własnych?

REKLAMA