REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są warunki dopuszczenia do ruchu pojazdów

Jakie są warunki dopuszczenia do ruchu pojazdów
Jakie są warunki dopuszczenia do ruchu pojazdów

REKLAMA

REKLAMA

Musisz wiedzieć, że rejestracji samochodu na terytorium Polski, która jest warunkiem dopuszczenia do ruchu pojazdu, towarzyszą dodatkowe opłaty. Jakie? Czytaj w poniższym artykule.

Rejestracji samochodu dokonuje się na podstawie:

REKLAMA

 • dowodu własności pojazdu,
 • karty pojazdu,
 • wyciągu ze świadectwa homologacji albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologami, jeżeli są wymagane (nie dotyczy to samochodu, który był już zarejestrowany na terytorium Polski),
 • zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu,
 • dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany.

Nie dotyczy to samochodu sprowadzonego z zagranicy – w tym przypadku zamiast dowodu rejestracyjnego dopuszcza się przedstawienie innego dokumentu stwierdzającego rejestrację pojazdu za granicą wydanego przez ogran właściwy do rejestracji pojazdów za granicą.

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

 • dowodu odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony spoza Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy,
 • dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium kraju członkowskiego UE i jest rejestrowany po raz pierwszy,
 • zaświadczenia wydanego przez właściwy urząd skarbowy potwierdzającego uiszczenie podatku VAT od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich UE lub braku tego obowiązku,
 • dowodu wpłaty opłaty recyklingowej lub oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów.

REKLAMA

Opłata recyklingowa została wprowadzona przepisami ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Ustawa ta dotyczy przedsiębiorców będących producentami pojazdów lub przedsiębiorców dokonujących
wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdów lub importu pojazdów.

Ustawa określa obowiązki producentów pojazdów oraz przedmiotów wyposażenia i części samochodowych w zakresie
stosowania w pojazdach substancji niebezpiecznych, a także zobowiązuje do tworzenia sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji przez wprowadzających pojazdy. Z obowiązku tworzenia takiej sieci zwolnieni zostali przedsiębiorcy wprowadzający na terytorium kraju nie więcej niż 1000 pojazdów w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zamian mają obowiązek wniesienia na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opłaty w wysokości 500 zł od każdego pojazdu wprowadzanego na terytorium kraju.

Porównaj: Kradzież tablicy rejestracyjnej

Informacje zawierające dane ekologiczne

Od 1 kwietnia 2005 r. pojawił się nowy obowiązek dla sprzedawców samochodów (nowych i używanych). Zgodnie z przepisami prawa o ochronie środowiska finansujący leasing oraz prezentujący samochody na wystawach i targach będą mieli obowiązek podawać informacje zawierające dane ekologiczne, czyli:

 • dane o marce, typie i wariancie pojazdu,
 • dane o rodzaju paliwa,
 • zużycie paliwa w litrach na 100 km,
 • wielkość emisji dwutlenku węgla w gramach na kilometr,
 • zdanie o treści: „zestawienie zużycia paliwa i emisji CO2 zawierające dane wszystkich nowych samochodów jest dostępne nieodpłatnie w każdym punkcie sprzedaży pojazdów”,
 • zdanie o treści: „poza wielkością zużycia paliwa przez samochód również zachowanie kierowcy, jak i inne czynniki natury nietechnicznej maja wpływ na poziom zużycia paliwa i emisji CO2 przez samochód. CO2 jest głównym gazem cieplarnianym odpowiedzialnym za globalne ocieplenie.”

Autor: Wanda Karasińska. Artykuł jest fragmentem książki Samochód w firmie 2010. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA