REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są warunki dopuszczenia do ruchu pojazdów

Jakie są warunki dopuszczenia do ruchu pojazdów
Jakie są warunki dopuszczenia do ruchu pojazdów

REKLAMA

REKLAMA

Musisz wiedzieć, że rejestracji samochodu na terytorium Polski, która jest warunkiem dopuszczenia do ruchu pojazdu, towarzyszą dodatkowe opłaty. Jakie? Czytaj w poniższym artykule.

Rejestracji samochodu dokonuje się na podstawie:

REKLAMA

 • dowodu własności pojazdu,
 • karty pojazdu,
 • wyciągu ze świadectwa homologacji albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologami, jeżeli są wymagane (nie dotyczy to samochodu, który był już zarejestrowany na terytorium Polski),
 • zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu,
 • dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany.

Nie dotyczy to samochodu sprowadzonego z zagranicy – w tym przypadku zamiast dowodu rejestracyjnego dopuszcza się przedstawienie innego dokumentu stwierdzającego rejestrację pojazdu za granicą wydanego przez ogran właściwy do rejestracji pojazdów za granicą.

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

 • dowodu odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony spoza Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy,
 • dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium kraju członkowskiego UE i jest rejestrowany po raz pierwszy,
 • zaświadczenia wydanego przez właściwy urząd skarbowy potwierdzającego uiszczenie podatku VAT od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich UE lub braku tego obowiązku,
 • dowodu wpłaty opłaty recyklingowej lub oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów.

REKLAMA

Opłata recyklingowa została wprowadzona przepisami ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Ustawa ta dotyczy przedsiębiorców będących producentami pojazdów lub przedsiębiorców dokonujących
wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdów lub importu pojazdów.

Ustawa określa obowiązki producentów pojazdów oraz przedmiotów wyposażenia i części samochodowych w zakresie
stosowania w pojazdach substancji niebezpiecznych, a także zobowiązuje do tworzenia sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji przez wprowadzających pojazdy. Z obowiązku tworzenia takiej sieci zwolnieni zostali przedsiębiorcy wprowadzający na terytorium kraju nie więcej niż 1000 pojazdów w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zamian mają obowiązek wniesienia na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opłaty w wysokości 500 zł od każdego pojazdu wprowadzanego na terytorium kraju.

Porównaj: Kradzież tablicy rejestracyjnej

Informacje zawierające dane ekologiczne

Od 1 kwietnia 2005 r. pojawił się nowy obowiązek dla sprzedawców samochodów (nowych i używanych). Zgodnie z przepisami prawa o ochronie środowiska finansujący leasing oraz prezentujący samochody na wystawach i targach będą mieli obowiązek podawać informacje zawierające dane ekologiczne, czyli:

 • dane o marce, typie i wariancie pojazdu,
 • dane o rodzaju paliwa,
 • zużycie paliwa w litrach na 100 km,
 • wielkość emisji dwutlenku węgla w gramach na kilometr,
 • zdanie o treści: „zestawienie zużycia paliwa i emisji CO2 zawierające dane wszystkich nowych samochodów jest dostępne nieodpłatnie w każdym punkcie sprzedaży pojazdów”,
 • zdanie o treści: „poza wielkością zużycia paliwa przez samochód również zachowanie kierowcy, jak i inne czynniki natury nietechnicznej maja wpływ na poziom zużycia paliwa i emisji CO2 przez samochód. CO2 jest głównym gazem cieplarnianym odpowiedzialnym za globalne ocieplenie.”

Autor: Wanda Karasińska. Artykuł jest fragmentem książki Samochód w firmie 2010. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA