reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Kredyty złotowe po wstąpieniu do strefy euro trzeba będzie aneksować

Kredyty złotowe po wstąpieniu do strefy euro trzeba będzie aneksować

Zastąpienie złotego wspólną walutą wymagało będzie wprowadzenia zmian w umowach kredytów hipotecznych w złotych. Halina Wasilewska Trenkner, podczas czatu poświęconego wstąpieniu Polski do strefy euro prowadzonego na stronach Forsal.pl, odpowiadała również na pytania kredytobiorców.

Według Haliny Wasilewskiej-Trenkner, członka Rady Polityki Pieniężnej, po wstąpieniu do strefy euro, właściciele kredytów złotowych staną się właścicielami kredytów w euro, zmianie więc ulegną niektóre warunki umów kredytowych.

Zmienne oprocentowanie kredytów złotowych, które obecnie ustalane jest na podstawie stawki referencyjnej WIBOR, po wprowadzeniu wspólnej waluty będzie zależało od stawki LIBOR lub EURIBOR. Wybor, która to będzie stawka, będzie zależny od decyzji banku w którym mamy kredyt.

Po przystąpieniu do strefy euro, WIBOR przestanie istnieć. Wprowadzenie nowych stawek referencyjnych wymagało będzie zmiany umowy kredytowej z bankiem. Umowa kredytowa zawierana jest między kredytobiorcą a kredytodawcą i tylko oni mogą zmienić jej zapis.

Nie wiadomo jeszcze, czy do wprowadzona będzie specjalna ustawa regulująca wprowadzenie euro w Polsce. Niektóre kraje wprowadzające wcześniej wspólną walutę nie potrzebowały specjalnych regulacji prawnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama