| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Wystawienie faktury korygującej a prawo do obniżenia VAT

Wystawienie faktury korygującej a prawo do obniżenia VAT

W trakcie dokonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zdarza się, że zachodzi potrzeba wystawienia faktury korygującej, zmniejszającej wielkość sprzedaży. Prowadzący działalność gospodarczą przedsiębiorcy znają sytuacje, kiedy trzeba obniżyć cenę towaru, przyjąć zwrot towaru, zmniejszyć zakres wykonanej usługi.

Aby jednak skorzystać z prawa do obniżenia należnego podatku VAT, należy bezwzględnie spełnić dwa warunki (zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o podatku VAT):

  • wystawca faktury korygującej posiada potwierdzenie, że nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą,
  • wystawca faktury korygującej otrzymał od nabywcy towaru lub usługi potwierdzenie odbioru korekty przed upływem terminu złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał korektę.

Jeżeli wystawca faktury korygującej uzyska potwierdzenie otrzymania korekty przez nabywcę po terminie złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy, to ma prawo do uwzględnienia korekty i zmniejszenia podatku należnego w tym okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał potwierdzenie.

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, dla wielu przedsiębiorców ten zapis ustawy stanowił warunek niemalże niemożliwy do wykonania. Powszechne były też głosy o niezgodności tego przepisu z obowiązującym prawem unijnym. Jednak organy podatkowe uznały ten wymóg ustawy o VAT za zgodny z przepisami prawa UE – orzeczenie w tej sprawie wydał WSA w Warszawie (Wyrok WSA w Warszawie sygn. akt III S.A. /Wa 2111/09). 

Polecamy serwis: Samochód

Spór z fiskusem toczyła spółka, z której specyfiki działalności wynikała konieczność wystawiania znacznych ilości faktur korygujących z tyt. m.in. zwrotów od kontrahentów, uszkodzenie wyrobu w trakcie transportu, udzielonych rabatów itp. Zgodnie z przepisami o podatku VAT, spółka wystawiała faktury korygujące, które były niezwłocznie wysyłane do kontrahentów. Pomimo otrzymywania potwierdzeń odbioru faktur korygujących z opóźnieniem lub nawet brakiem takich potwierdzeń, spółka korzystała z prawa do obniżania należnego podatku VAT w okresie rozliczeniowym, w którym dokonała korekt sprzedaży. Taka praktyka została zakwestionowana przez organy skarbowe, a WSA utrzymał w mocy ich stanowisko.

Zobacz także: Jakie są motywy działalności gospodarczej?

Tym samym jednak, ww. orzeczeniem WSA uznaje, że na równi z posiadaniem potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez odbiorcę towaru lub usługi można uznać potwierdzenie nadania faktury korygującej listem poleconym.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na równi z posiadaniem potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez odbiorcę towaru lub usługi można uznać potwierdzenie nadania faktury korygującej listem poleconym.
Na równi z posiadaniem potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez odbiorcę towaru lub usługi można uznać potwierdzenie nadania faktury korygującej listem poleconym.

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »