Wystawienie faktury korygującej a prawo do obniżenia VAT
REKLAMA
REKLAMA
Aby jednak skorzystać z prawa do obniżenia należnego podatku VAT, należy bezwzględnie spełnić dwa warunki (zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o podatku VAT):
REKLAMA
- wystawca faktury korygującej posiada potwierdzenie, że nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą,
- wystawca faktury korygującej otrzymał od nabywcy towaru lub usługi potwierdzenie odbioru korekty przed upływem terminu złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał korektę.
REKLAMA
Jeżeli wystawca faktury korygującej uzyska potwierdzenie otrzymania korekty przez nabywcę po terminie złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy, to ma prawo do uwzględnienia korekty i zmniejszenia podatku należnego w tym okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał potwierdzenie.
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, dla wielu przedsiębiorców ten zapis ustawy stanowił warunek niemalże niemożliwy do wykonania. Powszechne były też głosy o niezgodności tego przepisu z obowiązującym prawem unijnym. Jednak organy podatkowe uznały ten wymóg ustawy o VAT za zgodny z przepisami prawa UE – orzeczenie w tej sprawie wydał WSA w Warszawie (Wyrok WSA w Warszawie sygn. akt III S.A. /Wa 2111/09).
Polecamy serwis: Samochód
Spór z fiskusem toczyła spółka, z której specyfiki działalności wynikała konieczność wystawiania znacznych ilości faktur korygujących z tyt. m.in. zwrotów od kontrahentów, uszkodzenie wyrobu w trakcie transportu, udzielonych rabatów itp. Zgodnie z przepisami o podatku VAT, spółka wystawiała faktury korygujące, które były niezwłocznie wysyłane do kontrahentów. Pomimo otrzymywania potwierdzeń odbioru faktur korygujących z opóźnieniem lub nawet brakiem takich potwierdzeń, spółka korzystała z prawa do obniżania należnego podatku VAT w okresie rozliczeniowym, w którym dokonała korekt sprzedaży. Taka praktyka została zakwestionowana przez organy skarbowe, a WSA utrzymał w mocy ich stanowisko.
Zobacz także: Jakie są motywy działalności gospodarczej?
Tym samym jednak, ww. orzeczeniem WSA uznaje, że na równi z posiadaniem potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez odbiorcę towaru lub usługi można uznać potwierdzenie nadania faktury korygującej listem poleconym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.