REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wystawienie faktury korygującej a prawo do obniżenia VAT

Katarzyna Okorska
Licencjonowana księgowa
Na równi z posiadaniem potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez odbiorcę towaru lub usługi można uznać potwierdzenie nadania faktury korygującej listem poleconym.
Na równi z posiadaniem potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez odbiorcę towaru lub usługi można uznać potwierdzenie nadania faktury korygującej listem poleconym.

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie dokonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zdarza się, że zachodzi potrzeba wystawienia faktury korygującej, zmniejszającej wielkość sprzedaży. Prowadzący działalność gospodarczą przedsiębiorcy znają sytuacje, kiedy trzeba obniżyć cenę towaru, przyjąć zwrot towaru, zmniejszyć zakres wykonanej usługi.

Aby jednak skorzystać z prawa do obniżenia należnego podatku VAT, należy bezwzględnie spełnić dwa warunki (zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o podatku VAT):

REKLAMA

  • wystawca faktury korygującej posiada potwierdzenie, że nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą,
  • wystawca faktury korygującej otrzymał od nabywcy towaru lub usługi potwierdzenie odbioru korekty przed upływem terminu złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał korektę.

REKLAMA

Jeżeli wystawca faktury korygującej uzyska potwierdzenie otrzymania korekty przez nabywcę po terminie złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy, to ma prawo do uwzględnienia korekty i zmniejszenia podatku należnego w tym okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał potwierdzenie.

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, dla wielu przedsiębiorców ten zapis ustawy stanowił warunek niemalże niemożliwy do wykonania. Powszechne były też głosy o niezgodności tego przepisu z obowiązującym prawem unijnym. Jednak organy podatkowe uznały ten wymóg ustawy o VAT za zgodny z przepisami prawa UE – orzeczenie w tej sprawie wydał WSA w Warszawie (Wyrok WSA w Warszawie sygn. akt III S.A. /Wa 2111/09). 

Polecamy serwis: Samochód

Spór z fiskusem toczyła spółka, z której specyfiki działalności wynikała konieczność wystawiania znacznych ilości faktur korygujących z tyt. m.in. zwrotów od kontrahentów, uszkodzenie wyrobu w trakcie transportu, udzielonych rabatów itp. Zgodnie z przepisami o podatku VAT, spółka wystawiała faktury korygujące, które były niezwłocznie wysyłane do kontrahentów. Pomimo otrzymywania potwierdzeń odbioru faktur korygujących z opóźnieniem lub nawet brakiem takich potwierdzeń, spółka korzystała z prawa do obniżania należnego podatku VAT w okresie rozliczeniowym, w którym dokonała korekt sprzedaży. Taka praktyka została zakwestionowana przez organy skarbowe, a WSA utrzymał w mocy ich stanowisko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie są motywy działalności gospodarczej?

Tym samym jednak, ww. orzeczeniem WSA uznaje, że na równi z posiadaniem potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez odbiorcę towaru lub usługi można uznać potwierdzenie nadania faktury korygującej listem poleconym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA