| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Droga do euro > Rozpoczęły się prace przygotowawcze do wprowadzenia euro

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do wprowadzenia euro

Na początku grudnia 2009 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. euro, który ma zapewnić skuteczne i płynne wprowadzenie wspólnej waluty.

Pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską poinformował, że 4 grudnia 2009 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. euro. Głównym tematem posiedzenia była rola Komitetu w międzyinstytucjonalnej strukturze ds. euro. Ponadto uzgodniono ramowy harmonogram przygotowań do wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej w Polsce oraz rozpoczęto prace nad jego regulaminem.

Narodowy Komitet Koordynacyjny ds. euro jest najwyższym organem międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej ds. wprowadzenia wspólnej waluty. Struktura ta ustanowiona została rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2009 r. w sprawie powołania Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. euro, Rady Koordynacyjnej oraz Międzyinstytucjonalnych Zespołów Roboczych ds. przygotowań do wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską. Rozporządzenie to weszło w życie 30 listopada br.

Narodowy Komitet Koordynacyjny do spraw euro działa przy Radzie Ministrów. W jego skład wchodzą: pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską; pełnomocnik zarządu Narodowego Banku Polskiego ds. wprowadzenia euro; przewodniczący Komitetu Rady Ministrów oraz członkowie kierownictwa urzędów, których przedstawiciele będą pełnili funkcje przewodniczących i wiceprzewodniczących zespołów roboczych.

Podstawowym zadaniem Komitetu będzie opracowywanie i przedstawianie rządowi propozycji działań lub wniosków mających na celu przygotowanie Polski do wprowadzenia euro.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »