| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Droga do euro > Strefa euro a Unia Europejska

Strefa euro a Unia Europejska

Według postanowień Traktatu z Maastricht, wszystkie kraje Unii Europejskiej powinny dążyć do spełnienia kryteriów zbieżności i wprowadzenia wspólnej waluty, jedynie Wielka Brytania i Dania będą mogły pozostać przy swoich walutach narodowych.

Zgodnie z postanowieniami Traktatu z Maastricht, wszystkie obecne kraje Unii Europejskiej, jak i nowi członkowie Unii zobowiązane są do wprowadzenia wspólnej waluty. Postanowienia Traktatu z Maastricht (Traktatu o Unii Europejskiej) pozwalają jedynie 2 państwom (Wielkiej Brytanii i Danii) na pozostanie poza unią walutową.

Tak więc wszystkie kraje Unii Europejskiej powinny dążyć do spełnienia kryteriów zbieżności niezbędnych do przyjęcia wspólnej waluty.

Europejski Bank Centralny odpowiedzialny jest za emisję euro. Produkcję banknotów ECB powierzyć może wybranym państwom strefy euro. Za bicie monet odpowiedzialne są kraje członkowskie unii walutowej.

Europejski Bank Centralny odpowiedzialny jest za poziom stóp procentowych w strefie euro. Poziom stóp procentowych ma zapewnić aby inflacja w krajach unii walutowej nie przekroczyła w średnim okresie 2 proc. rocznie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »