| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony?

Kiedy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony?

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Niestety od ogólnej zasady są wyjątki, wyłączenia i ograniczenia. Poniżej przedstawimy najważniejsze aspekty związane z odliczeniem podatku naliczonego.

Ogólna zasada zawarta w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług mówi, że zarejestrowanemu, czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Czynności opodatkowane to takie, które generują podatek należny. Zatem w związku z wykorzystaniem nabytych towarów i usług do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu (za wyjątkiem czynności niepodlegających ze względu na miejsce świadczenia) lub zwolnionych od podatku, prawo do odliczenia podatku naliczonego podatnikowi nie przysługuje.

Ustawodawca dopuszcza pewne wyjątki od wyżej wymienionych zasad. Dokonanie darowizny artykułów spożywczych przez producenta na cele charytatywne po spełnieniu dodatkowych warunków uprawnia podatnika do odliczenia podatku naliczonego związanego z tą czynnością. Ustawa daje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wymienionym w art. 86 ust. 9 usługom pośrednictwa finansowego.

Ustawa wyłącza prawo do odliczenia podatku naliczonego od usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu na podstawie art. 114., usług turystyki, w przypadku których podstawą jest marża art. 119 ust. 4, dostawy oraz nabycia towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, w przypadku których podstawą jest marża art. 120 ust 17 i 19, czynności szczególnych dotyczących złota inwestycyjnego art. 124.

Zobacz: Ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W przypadku dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, rozprowadzania wody, gospodarki ściekami, wywozu i unieszkodliwiania odpadów, sanitarnych prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.

Podatnikowi przysługuje również prawo do odliczenia podatku naliczonego w drodze korekty deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego w okresie 5 lat liczonych od początku roku, w którym wystąpiło to prawo.

Polecamy: serwis Leasing

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »