REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Im więcej mówi się o wejściu Polski do strefy euro, tym więcej banków wprowadza promocje kredytów we wspólnej walucie. Kredyty w euro stają się bardziej bezpieczne. Od początku 2010 roku dwa banki ponownie wprowadziły do oferty kredyty hipoteczne w euro, a kilka innych obniżyło marże.

Niskie stopy procentowe w strefie euro i postępująca odwilż na rynku kredytów mieszkaniowych sprawiły, że kredyt we wspólnej walucie jest dziś najtańszym sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Rynkowa średnia marża dla kredytu w euro wynosi około 3,3, choć zależy oczywiście od profilu klienta oraz szczegółowych parametrów kredytu. Miesięczna rata hipotetycznego kredytu z taką marżą na 300 tys. zł, rozłożonego na 30 lat, wynosi około 1497 zł (zakładając 5,5-proc. spread), podczas gdy dla złotego (marża 2,4) jest to już 1916 zł, czyli o ponad 28 proc. więcej. Na dodatek, złoty powinien się w tym roku dalej do euro umacniać. Według oficjalnych prognoz Grupy Getin Noble Bank, na koniec roku euro będzie kosztować 3,70 zł, co oznacza dalszą obniżkę miesięcznej raty kredytu w tej walucie.

Bank Zachodni WBK wrócił do pożyczania w euro pod koniec stycznia bieżącego roku. BZ WBK zawsze był daleki od rozdawania kredytów lekką ręką i nowa oferta to potwierdza. Aby dostać w tym banku kredyt w euro, trzeba zarabiać co najmniej 2 tys. zł miesięcznie i mieć minimum 30-proc. wkład własny oraz 2 proc. wartości kredytu na pokrycie niekredytowanej prowizji za jego udzielenie. Standardowa marża wynosi 3,5, jednak dla klientów z sektora VIP istnieje możliwość obniżenia jej do 3,0. Aby zostać w BZ WBK uznanym za prestiżowego klienta należy mieć miesięczne wpływy na konto powyżej 15 tys., zł lub 200 tys. zł płynnych aktywów w banku od co najmniej 6 miesięcy.

Nowe oferty kredytów w euro

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bank

Max LTV

Marża

Prowizja

Bank Zachodni WBK

70%

od 3

2%

Getin Noble Bank

80%

od 3,45

od 2,95%*

*ubezpieczenie zamiast prowizji, źródło: Open Finance.

Także połączony Getin Noble Bank stawia na sprzedaż wiązaną. Istnieje możliwość obniżki marży o 0,5 pkt proc. pod warunkiem inwestycji w program regularnego oszczędzania Pareto (100 zł składki na każde 100 tys. zł kredytu). Najniższa marża kredytu w euro dostępna w GNB to 3,45.

Porównaj ofertę kredytów

Niżej oprocentowane kredyty w euro są w bankach, które mają je w ofercie od dłuższego czasu, a ostatnio wprowadziły tylko zmiany. Np. w Deutsche Banku klient mający miesięczne wpływy na konto w tym banku ponad 12 tys. zł ma szansę na kredyt w euro z marżą od 2,2 (w zależności od LTV), z kolei lojalny klient Raiffeisena może sobie obniżyć marżę do 2,3 pkt proc., a mBanku i MultiBanku do 2,5. Po złożeniu z 3-miesięcznym LIBOR-em daje to kredyt oprocentowany na około 3 procent.

Czytaj też: Dużo tańsze kredyty w euro

Porównanie kredytów w złotym, euro i w programie Rodzina na Swoim

Kredyt

Marża

Pierwsza rata

PLN

2,4

1916 zł

EUR

3,3

1497 zł

Rodzina na Swoim

2,6

1106 zł

Założenia: kredyt na 300 tys., na 30 lat, raty równe, spread dla EUR = 5,5%,
źródło: obliczenia Open Finance.

W związku z odejściem banków od kredytów we franku szwajcarskim, jedyną konkurencją cenową do kredytu w euro jest obecnie program Rodzina na Swoim. Dzięki rządowej dopłacie, pokrywającej połowę odsetek, rata kredytu o średnich rynkowych parametrach jest o 25-30 proc. niższa od tej w euro. Warto jednak pamiętać, że rząd dopłaca tylko przez osiem lat, a i sam program ma sporo ograniczeń i nie każdy może z niego skorzystać.

Kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA