REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stopy procentowe, Podatek Belki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ranking lokat: odsetki wciąż lecą w dół

Banki konsekwentnie obniżają oprocentowanie lokat. W ciągu ostatnich tygodni nic się w tej kwestii nie zmieniło. Jeśli któryś z banków zdecyduje się na niewielką podwyżkę odsetek od jednej lub dwóch oferowanych przez siebie lokat, taką sytuację możemy zaliczyć do wyjątków. Tylko inflacja jest ostatnio znów bardziej litościwa dla naszych pieniędzy i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach będzie ona naszym sprzymierzeńcem.

Dlaczego wybieramy kredyt w euro

Obecnie zaciąganie kredytów hipotecznych w euro jest niezłym pomysłem, nawet pomimo wyższych marż niż przy kredytach złotowych. Trzeba jednak pamiętać, by ten kredyt za kilka lat zrefinansować innym.

Drożeją szybkie pożyczki gotówkowe

Rośnie oprocentowanie kredytów gotówkowych w ofertach banków. W najbliższym czasie nie należy się spodziewać by odsetki szybkich kredytów zaczęły spadać.

Stopy bez zmian, oby jak najdłużej

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Stabilne stopy to dobra okazja, by wprowadzać kredyty o stałym oprocentowaniu.

REKLAMA

Na konto oszczędnościowe można wpłacać nawet drobne kwoty

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt do regularnego oszczędzania. Pozwala powiększać gromadzone środki nawet o niewielkie kwoty. Często też oferuje wyższe oprocentowanie niż tradycyjne lokaty. Zaletą tych ostatnich jest natomiast możliwość wyboru stałego oprocentowania oraz prosta i dobrze znana konstrukcja.

Nie zmieni się limit wpłat na IKE

Zbliża się koniec roku i zostało już niewiele czasu, aby wykorzystać w całości tegoroczny limit wpłat na indywidualne konto emerytalne.

W III kwartale nasza gospodarka przyspieszała

Dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia we wrześniu uzupełniają obraz naszej gospodarki w III kwartale. Miała się lepiej niż w poprzednich 3 miesiącach. Nie oznacza to jednak, że koniunktura może już tylko przyspieszać.

Stawka referencyjna Polonia

Stawka referencyjna Polonia – jest to średnia ważona operacji przeprowadzanych na pieniężnym rynku międzybankowym o terminie O/N (overnight).

REKLAMA

Łotwa znów podniesie temperaturę w regionie

Piątkowy ranek przynosi umocnienie złotego, co można tłumaczyć utrzymującymi się dobrymi nastrojami na rynkach światowych. W czwartek po południu obserwowaliśmy wprawdzie nieznaczne spadki, słabo otworzyły się też notowania na Wall Street.

Rosną koszty kart kredytowych

Banki już nie wciskają klientom kart kredytowych za wszelką cenę. Stopniowo podnoszone są koszty posiadania plastikowych pieniędzy.

Lokaty wygrywają z inflacją

Najlepsze depozyty oferowane teraz przez banki dają rekordowo wysoką realną stopę zwrotu.

RPP nie zmieniła stóp, kredyty mogą tanieć

Mimo że Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych i zapewne nie uczyni tego przed końcem roku, oprocentowanie zaciągniętych już kredytów hipotecznych ma szansę spadać. Potrzebne jest jednak stłumienie inflacji

Ujemne realne stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych we wrześniu i prawdopodobnie nie zmieni go także w najbliższych miesiącach. Wysoka inflacja sprawia, że mamy do czynienia z ujemną realną stopą procentową.

Gospodarka da sobie radę bez niższych stóp

Rada Polityki Pieniężnej na sierpniowym posiedzeniu po raz trzeci z rzędu postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wysokość podstawowej stopy referencyjnej nadal wynosi więc 3,5 proc.

Koniec obniżania stóp procentowych

Dzięki obniżkom stóp procentowych między listopadem i czerwcem Polacy zaoszczędzili ok. 1,8 mld PLN rocznie na odsetkach od samych kredytów hipotecznych. Spadło też oprocentowanie kart kredytowych, obligacji i depozytów.

Po zmianie podatków mieszkania lepsze niż lokaty

Od przyszłego roku podatek od dochodów z wynajęcia mieszkania ma wynosić 8,5 proc. (zamiast obecnych 20 proc.), a więc będzie o ponad połowę niższy niż podatek od zysków kapitałowych

Lokaty bez podatku w Expanderze

Expander wspólnie z Meritum Bankiem przygotowali kolejną ofertę lokat. Wysoko oprocentowane lokaty bankowe na 6 i 12 miesięcy bez podatku „Belki” i z nieograniczoną liczbą wpłat są od już dostępne w oddziałach Expandera.

Zaniżone stopy procentowe w Polsce

Wśród najważniejszych państw na świece, co czwarte prowadzi luźniejszą politykę monetarną niż Polska. Świadczy o tym poziom realnych stóp procentowych, czyli uwzględniających tempo zmian cen w gospodarce. W przebadanych przez Expandera 39 państwach wynoszą przeciętnie 1%, u nas – 0%.

Spadają rynkowe stopy procentowe

RPP nie zmieniła dziś stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu. Oprocentowanie kredytów w złotych jednak nieznacznie obniżyło się dzięki spadkowi stawki WIBOR. Wciąż jednak raty kredytów w złotych są znacznie wyższe niż kredytów we frankach.

Lokaty roczne znów bardziej atrakcyjne od krótkoterminowych

Oprocentowanie lokat bankowych od początku roku systematycznie spada, choć tempo spadku w drugim kwartale było istotnie mniejsze niż w pierwszym – wynika z analizy Expandera. Wyraźnie zmieniła się ponadto relacja między atrakcyjnością lokat 3-mięcznych i rocznych. Dziś znowu te drugie są bardziej atrakcyjne, co może świadczyć o stabilizacji sytuacji w sektorze bankowym.

Inwestowanie na emeryturę pod parasolem złożonym z 53 funduszy

Expander wprowadził do swojej oferty Indywidualne Ubezpieczenie na Życie z Funduszem „5+”. To wyjątkowo elastyczne rozwiązanie dla osób, które chcą długoterminowo inwestować w szerokie spektrum funduszy inwestycyjnych. Produkt pozwala dokonywać konwersji środków między aż 53 zarejestrowanymi w Polsce funduszami bez konieczności płacenia podatku „Belki”

21 banków zmniejszyło oprocentowanie kart kredytowych

21 spośród 28 banków przeanalizowanych przez porównywarkę finansową TotalMoney.pl obniżyło oprocentowanie kart kredytowych po ubiegłotygodniowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o zmniejszeniu stóp procentowych.

Raty wyższe o 8% przez nienaturalnie wysoki Wibor

O 154 zł wyższą ratę płacą posiadacze kredytów mieszkaniowych (kwota 300 tys. zł) przez to, że na rynku pieniężnym utrzymuje się nienaturalnie wysoka różnica między stawkami Wibor a oficjalną stopą procentową – wynika z analizy Expandera.

Banki muszą obniżyć oprocentowanie kredytów

Wraz z kolejną obniżką stóp procentowych maksymalne oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych spadło do 20 proc

Nowe oblicze wojny depozytowej: Lokata bez podatku lub z nagrodą

Banki nadal walczą o oszczędności Polaków, ale orężem nie jest już tylko oprocentowanie. Euro Bank, Alior Bank i Getin Bank stosują rozwiązania pozwalające uniknąć podatku od odsetek. BOŚ, Raiffeisen i Euro Bank kuszą odsetkami wypłacanymi już w momencie zakładania lokaty. BGŻ, ING BŚ i Kredyt Bank zachęcają klientów promocjami z cennymi nagrodami. Allianz Bank do konta dodaje ubezpieczenie od bezrobocia – wynika z raportu Expandera.

Stopy spadły. Raty dopiero niebawem

Od ostatniej obniżki stóp procentowych rynkowe stopy WIBOR wzrosły o 50 pkt bazowych. Teraz czas na ich dostosowanie do dzisiejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Po decyzji SNB: kredyty we frankach bezpieczniejsze

Zgodnie z oczekiwaniami Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) nie zmienił stóp procentowych, zapewnił też że będzie przeciwdziałał umocnieniu franka wobec euro.

RPP stóp nie zmienia, ale WIBOR rośnie

Przez ostatnie dwa miesiące – od ostatniej obniżki stóp przez RPP – stopa trzymiesięczna WIBOR wzrosła już o 48 punktów bazowych, co wpłynie w końcu na oprocentowanie kredytów.

RPP nie zmienia stóp, a rata kredytu i tak rośnie

Już blisko 0,9 pkt proc. sięga różnica pomiędzy 3-miesięczną stawką Wibor a oficjalną stopą procentową w Polsce. W połowie marca, przed obniżką stóp procentowych do 3,7%, dysproporcja wynosiła 0,3 pkt proc., a na koniec marca, kiedy koszt pieniądza spadł do 3,75% - 0,4 pkt proc. W efekcie mimo utrzymywania przez RPP stóp na rekordowo niskim poziomie koszt kredytu rośnie

Bezpieczeństwo kapitału i zysk – czy to możliwe

Według najbardziej optymistycznych szacunków, Polacy zainwestują w 2009 roku w produkty strukturyzowane nawet 9-10 mld złotych. A ile rzeczywiście można na nich zarobić?

Kredyty we frankach tylko dla wybranych

Najbardziej popularny jeszcze niedawno kredyt we frankach szwajcarskich, z miesiąca na miesiąc dostępny jest w coraz mniejszej liczbie banków. Dziś w ofercie ma go dziewięć instytucji.

RPP obniża stopy, ale raty rosną

Oficjalne stopy procentowe w Polsce spadły od listopada 2008 roku z poziomu 6,25 do 3,75 proc. Tymczasem rynkowy WIBOR, wyznaczający oprocentowanie kredytów hipotecznych, nie chce spadać, a wprost przeciwnie. Jeszcze miesiąc temu wynosił nieco ponad 4 proc. Dziś przekracza 4,5 proc.

Pierwszy raz w historii inflacja wyższa niż stopy procentowe

W kwietniu inflacja CPI w naszym kraju podniosła się aż do 4%. Był to drugi kolejny miesiąc, w którym wzrost cen był znacznie szybszy od oczekiwań. Jednocześnie był to trzeci kolejny miesiąc wzrostu. Dane przemawiają przeciwko dalszemu obniżaniu stóp procentowych w Polsce.

Jak oszczędzać bez podatku Belki

Ktoś, kto nie chce dzielić się z fiskusem zyskami ze swoich oszczędności, ma do wyboru sporo możliwości niepłacenia 19-proc. podatku Belki. Banki coraz częściej oferują produkty „antypodatkowe” – wynika z analizy Open Finance.

ECB obniżył stopy, kredyty w euro coraz tańsze

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny (ECB) obniżył stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Rynek pieniężny już zdyskontował ten ruch. Spadają raty kredytów hipotecznych w euro.

RPP nie zmieniła stóp, kredytobiorcy nie narzekają

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zrobiła przerwę w cyklu obniżek stóp. Ale kredytobiorcy zadłużeni w złotych nie mają prawa narzekać. Miesięczne koszty obsługi kredytów spadły przez ostatnie siedem miesięcy o 124,5 mln złotych.

RPP może wstrzymać się z cięciem stóp

W środę (24.04) Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Wiele osób zadaje sobie dwa pytania: pierwsze, jaka będzie ta decyzja i drugie, jakie będą jej skutki? Odpowiedzi na pierwsze można tylko zgadywać, na drugie – przewidywać.

Inwestowałeś? Sprawdź czy musisz zapłacić podatek

Nieubłaganie zbliża się 30 kwietnia, ostatni dzień w którym należy złożyć zeznanie podatkowe za poprzedni rok. Ponieważ od zysków z kapitałów pieniężnych płaci się 19-proc. „podatek Belki”, smutny obowiązek rozliczenia podatkowego dotyczy także inwestorów, choć nie wszystkich.

Pozwy przeciwko bankom

Zbyt ogólne przesłanki pozwalające na zmianę bankowi w dowolny sposób wysokości oprocentowania – to jedno z zakwestionowanych przez UOKIK postanowień w umowach o kredyt zabezpieczony hipoteką. Dziś Urząd skierował w tej sprawie pozew do sądu.

Niskie stopy to nie wszystko

Stopy procentowe od wielu lat stanowiły jeden z głównych przedmiotów sporów polityków, członków rządu i ekonomistów. Dziś te dyskusje zeszły na plan dalszy. Stopy mamy na najniższym poziomie w historii. Nie wszyscy jednak wydają się być z tego faktu zadowoleni.

RPP obniżyła stopy, spadną raty kredytów

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniem obniżyła stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Analogiczny spadek stopy rynkowej przełożyłby się na obniżkę raty kredytu hipotecznego na 300 tys. zł o ok. 46 zł. Od szczytu teoretyczna rata takiego kredytu zmniejszyła się już o 521 zł.

Jak poradzić sobie z długiem na karcie kredytowej

Karta kredytowa może być bardzo pomocnym narzędziem w zarządzaniu budżetem rodzinnym. Daje nam ona możliwość odroczonej płatności za dokonane zakupy podczas okresu bezodsetkowego. Jednak używać jej powinniśmy bardzo rozważnie.

Kolejna obniżka stóp w Szwajcarii

Zgodnie z oczekiwaniami Narodowy Bank Szwajcarii kolejny raz obniżył stopy procentowe. Decyzja ta, uwzględniając samą zmianę oprocentowania obniża raty kredytów 30-letnich o ok. 3,3 proc.

Trwa wojna na odsetki

Mimo spadających stóp procentowych, w agresywnej walce o klientów niektóre banki zdecydowały się na niewielkie podwyżki oprocentowania lokat.

Niższe stopy to większe kredyty

Podczas drugiego w tym roku posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) doszło do . kolejnego obniżenia stóp procentowych, lecz jego zasięg powinien był mniejszy od poprzedniego. Pod koniec stycznia RPP obniżyła stopę referencyjną aż o 75 punktów bazowych, w lutym zaś o kolejne 25 punktów do poziomu 4,00 procent.

Stopy procentowe w NBP ponownie najniżej w historii

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła – zgodnie z oczekiwaniami – stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Zadowoleni mogą być posiadacze kredytów złotowych. Oprocentowanie lokat ma szansę się utrzymać, obligacje mogą się wzmocnić.

Obniżka stóp procentowych

RPP po raz kolejny zaskoczyła inwestorów, obniżając na styczniowym posiedzeniu stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Raty kredytów będą spadać, podobnie jak oprocentowanie lokat.

Zyskowne konta oszczędnościowe

Analitycy prognozują stopniowe obniżanie oprocentowania lokat bankowych. Konta oszczędnościowe jak na razie uniknęły obniżek oprocentowania jakie dotknęły lokaty.

Czy podatek Belki to zawsze 19%

Stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi 19%. W praktyce jednak okazuje się, że kwota naliczonego podatku może być wyższa lub niższa.

Sposób umarzania jednostek przez TFI ma znaczenie dla wysokości zysku

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych stosują trzy różne metody umarzania jednostek uczestnictwa: FIFO (ang. First In First Out), HIFO (ang. Highest In First Out) oraz LIFO (ang. Last In First Out). Różnią się one sposobem wyboru jednostek do umorzenia w przypadku, gdy klient zdecyduje się na wycofanie z funduszu tylko części zgromadzonych środków.

REKLAMA