Zmieniają się nieco warunki rynkowe, istotne z punktu widzenia atrakcyjności lokowania pieniędzy w bankach. Oczywiście nie chodzi tu o stopy procentowe. Te nie uległy zmianie i zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni ich zapewne nawet do połowy przyszłego roku. Ale przecież nie same nominalne stopy decydują o sytuacji na rynku i wysokości oprocentowania w bankach. Nie mniej ważna jest inflacja. A ta wyraźnie sprzyja oszczędzającym. Już we wrześniu obniżyła się z 3,7 do 3,4 proc., a w październiku wyniosła 3,1 proc. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że poza prawdopodobną grudniową zwyżką, w przyszłym roku inflacja ma być znacznie niższa. Według prognoz Narodowego Banku Polskiego, jej średnioroczny poziom ma wynieść zaledwie 1,5 proc. Dziś być może trudno to sobie wyobrazić, ale nie ma powodu, by analizom ekspertów z banku centralnego nie wierzyć. Tym bardziej, że potwierdzają je opinie innych ekonomistów. Według nich, w pierwszej połowie roku inflacja może spaść do 1 proc. Ta idylla prawdopodobnie nie będzie trwała jednak zbyt długo i już w drugiej połowie 2010 r. ceny znów zaczną rosnąć szybciej.
Trudno przewidzieć, jak na tak pokaźny spadek inflacji zareaguje rynek pieniądza i czy banki nie zaczną bardziej energicznie obniżać oprocentowania lokat. Na razie stawki oprocentowania na rynku międzybankowym pozostają na niezmienionym, dość niskim poziomie.
reklama
reklama
Ogólna tendencja jest jednoznaczna i niezmienna od kilku miesięcy. Stawki idą w dół. Jeśli jednak przyjrzeć się uważnie zestawieniom naszego rankingu, to okaże się, że obniżki oprocentowania nie są zjawiskiem aż tak bardzo powszechnym i gwałtownym. Nie jest więc tak, że każdy bank co miesiąc tnie odsetki. Trudno oczekiwać, że oprocentowanie lokat miałoby zmieniać się równie często jak kursy akcji na giełdzie.
W ciągu ostatnich tygodni cztery banki zdecydowały się nawet na niewielkie podwyżki odsetek od niektórych lokat. Ale ogólnego obrazu nie zmienia to ani trochę. Do rzadkości należy sytuacja, że oprocentowanie utrzymuje się na niezmienionym poziomie dłużej niż 2-3 miesiące. W przypadku lokat o krótszych terminach, czyli od 1 do 3 miesięcy oraz lokaty rocznej, obniżki dokonali zgodnie wszyscy liderzy październikowego rankingu. Niemal wszyscy zachowali jednak pierwsze miejsca w zestawieniu listopadowym.
Absolutnym liderem w kategorii lokat dwuletnich pozostaje Bank Pocztowy, który od maja wciąż oferuje za nie te same 7 proc. Także lokaty roczne są dość wysoko oprocentowane i można liczyć jeszcze na 6 i więcej procent. To właśnie w ich przypadku aż trzy banki ostatnio podwyższyły oprocentowanie. Liderami są tu Noble, AIG i Getin.