REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łotwa znów podniesie temperaturę w regionie

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Piątkowy ranek przynosi umocnienie złotego, co można tłumaczyć utrzymującymi się dobrymi nastrojami na rynkach światowych. W czwartek po południu obserwowaliśmy wprawdzie nieznaczne spadki, słabo otworzyły się też notowania na Wall Street.

Opublikowane w czwartek po sesji giełdowej wyniki IBM i Google były dobre, co sprawiło, iż dzisiaj rano kontrakty na amerykańskie indeksy utrzymują zwyżki w oczekiwaniu na wyniki Bank of America i General Electric (oba przed otwarciem sesji).

REKLAMA

REKLAMA

O godz. 9:34 za euro płacono 4,1960 zł, dolar był wart 2,8130 zł, a frank 2,7640 zł. Co ciekawe inwestorzy ignorują na razie wzrosty EUR/SEK, co tłumaczy się obawami związanymi z kryzysem budżetowym na Łotwie. Dzisiaj szwedzki dziennik „Dagens Industri” przytoczył opinię, jakoby akceptowalna była 15 proc. dewaluacja łata względem euro. To wszystko podgrzewa nastroje przed planowanymi na dzisiaj kolejnymi obradami łotewskiego gabinetu. Nie ma jednak pewności, czy już dzisiaj dojdzie do akceptacji sporych i bolesnych cięć wydatków w przyszłorocznym budżecie.

Dzisiaj w kraju GUS poda dane o dynamice wynagrodzeń we wrześniu. Oczekuje się odczytu na poziomie 2,9 proc. r/r, wobec 3,0 proc. r/r przed miesiącem. Trudno jednak oczekiwać, aby miały one znaczący wpływ na notowania złotego. Po tym jak rynkowy consensus zakłada, iż RPP nie zmieni w tym roku stóp procentowych, widać, iż dane makro są ignorowane. Dla inwestorów ważniejsze są kwestie budżetowe i nastroje na rynkach światowych.

A tam poza wspomnianymi publikacjami wyników przez BoA i GE, warto będzie zwrócić uwagę na dane o napływie kapitałów netto do USA, produkcji przemysłowej, oraz nastrojach konsumenckich. Analitycy techniczni najpewniej zauważą drugi nieudany test okolic 1,4967 na EUR/USD, jaki miał miejsce w nocy. Czy poziom 1,50 jest więc aż tak pewny? O godz. 9:50 euro jest warte 1,4907 USD.

REKLAMA

EUR/PLN: Trzeba zwrócić uwagę, iż w godzinach nocnych za euro płacono nawet 4,1780 zł. Tym samym zbliżyliśmy się w okolice 4,17 zł, które są kluczowe z punktu widzenia średnioterminowego trendu. Ich naruszenie będzie sygnałem powrotu do mocnego złotego w perspektywie nawet do końca roku. Na razie jednak na wykresie widać próbę odreagowania z wyjściem powyżej 4,20. To sygnał, iż na testowanie 4,17 dzisiaj się nie zanosi. Kluczowy opór to 4,2250-4,23. Naruszenie tych poziomów będzie sygnałem ruchu do 4,25 i wyżej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Odreagowanie z okolic 2,79 obserwowane od rana jest coraz wyraźniejsze. Kluczowy będzie teraz powrót powyżej 2,83, który jest mocnym oporem. To otworzyłoby drogę do ruchu na 2,85 i powyżej. Warto będzie obserwować notowania EUR/USD.

EUR/USD: Na wykresach godzinowych rysuje się formacja podwójnego szczytu na 1,4967. Czy, zatem rynek ponownie spadnie w okolice 1,4842, które testowaliśmy wczoraj? Niewykluczone. A ewentualny spadek poniżej tego poziomu, może być sygnałem to nieco większej korekty (1,4650-1,4700) w przyszłym tygodniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA