REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy postawili sobie poprzeczkę zbyt wysoko

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Czwartek upłynął pod znakiem nieznacznej korekty na rynkach. Wyśrubowane oczekiwania inwestorów, co do wyników amerykańskich spółek doprowadziły do sytuacji, kiedy w momencie publikacji danych lepszych od oczekiwań (np. ze strony Goldman Sachs), reakcja rynku była zupełnie odwrotna.

REKLAMA

Przypomina się stare powiedzenie „kupuj plotki, sprzedaj fakty”. Ochłodzenie nastrojów na rynkach akcji dość szybko doprowadziło do pokrywania krótkich pozycji w dolarze, czego efektem był spadek notowań EUR/USD w okolice 1,4844. Przypomnę, iż kluczowy dla utrzymania obecnego trendu wzrostowego jest poziom 1,4842 wyznaczany przez maksimum z 23 września b.r. Do naruszenia tego poziomu jednak nie doszło, co po kilkunastu minutach doprowadziło do ponownego ataku popytu. O godz. 16:02 euro było warte 1,4896 USD. Straty zaczęły odrabiać także pozostałe waluty, takie jak AUD/USD, NZD/USD, czy USD/CAD. Przyczyną mogły być lepsze dane makro z USA z godz. 14:30, czy też wypowiedź byłego szefa FED. Alan Greenspan przyznał, iż nie jest zaniepokojony ostatnim osłabieniem dolara.

REKLAMA

Nastroje na rynkach światowych idealnie wpisywały się też w zachowanie złotego. Kiedy sytuacja na giełdach uległa pogorszeniu i dolar zaczął zyskiwać, automatycznie przełożyło się to na osłabienie złotego. Euro podrożało do 4,2260 zł, a dolar do 2,8460 zł. Po południu złoty nieco odrobił straty i tak o godz. 16:03 wspólna waluta była warta 4,2090 zł, a amerykańska 2,8250 zł.

REKLAMA

Opublikowane dzisiaj dane makroekonomiczne trzeba uznać za względnie pozytywne. Inflacja w strefie euro spadła we wrześniu o 0,3 proc. r/r, co było zgodne z oczekiwaniami. Z kolei w USA wskaźnik cen konsumenckich zniżkował we wrześniu o 1,3 proc. r/r (oczekiwano -1,4 proc. r/r), a bez uwzględnienia zmian cen żywności i energii (CPI core) wzrost wyniósł 1,5 proc. r/r wobec oczekiwanych 1,4 proc. r/r. Lepszy od prognoz był także odczyt danych o cotygodniowym bezrobociu, które spadło do 514 tys. z 524 tys. w poprzednim okresie. Prawdziwym zaskoczeniem okazał się jednak wyraźny wzrost wskaźnika NY FED Mfg. do 34,57 pkt. w październiku z 18,88 pkt. we wrześniu. Tego optymizmu nie potwierdził jednak odczyt indeksu Philly FED, który w październiku spadł do 11,5 pkt. z 14,1 pkt. we wrześniu.

W kraju minister Rostowski powtórzył, iż rząd będzie dążył do zmniejszenia deficytu budżetowego po 2010 r., który w tym względzie będzie rekordowy. Z kolei przedstawiciele resortu skarbu zapewniali, iż nieudana sprzedaż Enei nie wpłynie na cały proces prywatyzacyjny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA