REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPP nie zmieniła stóp, kredytobiorcy nie narzekają

Emil Szweda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zrobiła przerwę w cyklu obniżek stóp. Ale kredytobiorcy zadłużeni w złotych nie mają prawa narzekać. Miesięczne koszty obsługi kredytów spadły przez ostatnie siedem miesięcy o 124,5 mln złotych.

REKLAMA

Rynek pieniężny już od kilku tygodni zaczął dyskontować przerwę w obniżkach stóp, być może nawet dłuższą niż jeden miesiąc. Od pierwszej dekady kwietnia, kiedy trzymiesięczna stopa WIBOR znajdowała się na najniższym od przeszło dwóch lat poziomie 4,14 proc., WIBOR wzrósł o 15 pkt. Rynek pieniężny zrewidował więc swoje wcześniejsze oczekiwania na dalsze cięcia w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Mimo to, posiadacze kredytów złotowych nie mają powodów do niezadowolenia. Od października trzymiesięczna stopa WIBOR spadła z 6,8 do 4,3 proc. czyli o 250 punktów. Oznacza to spore oszczędności dla posiadaczy kredytów sprzed załamania rynków (a więc kredytów udzielonych z niską marżą).

Od szczytowego momentu w październiku 2008 r. raty 30-letnich kredytów hipotecznych spadły już o 23 proc. lub licząc inaczej o 165 zł dla każdych pożyczonych 100 tys. zł. Jeśli rozszerzyć skutki działań RPP na wszystkie kredyty złotowe, to okaże się, że koszty ich obsługi spadły z 373,5 mln zł do 249,2 mln zł miesięcznie, a więc o 124,5 mln zł (licząc według stanu zadłużenia na koniec września, który wyniósł 57,5 mld zł – dane za NBP).

Jak zmieniły się raty kredytów przez ostatnie siedem miesięcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

kwota kredytu

oprocentowanie w październiku 2008

rata

oprocentowanie obecnie

rata

zmiana

100 000 zł

7,8 proc.

720 zł

5,3 proc.

555 zł

-22,9 proc.

Kredyt na 30 lat, raty równe, marża 1 pkt proc. ponad WIBOR 3M

Kalkulator rat kredytu

REKLAMA

Ponadto warto sobie zdawać sprawę, że banki aktualizują harmonogramy spłat na koniec kwartału, miesiąca lub roku. Zatem klienci, którzy mieli aktualizowane plany spłat na koniec kwartału, mogą mówić o szczęściu, bo na koniec marca trzymiesięczna stopa WIBOR spadła do 4,14 proc., a więc najniższego poziomu w obecnym cyklu. Nawet jeśli aktualny poziom stóp utrzyma się do końca półrocza, to niewielki 15-punktowy wzrost oprocentowania odczują dopiero w racie płaconej w lipcu.

Perspektywy są jednak lepsze, ponieważ spowolnienie gospodarcze najpewniej wymusi na RPP powrót do obniżek stóp, być może jeszcze przed końcem półrocza, co oznaczałoby dalszy spadek oprocentowania kredytów w złotych. Zakładamy, że przed końcem III kwartału główna stopa w NBP spadnie do 3,0 proc., co oznaczałoby poziom ok. 3,5 proc. dla trzymiesięcznego WIBOR-u, a w konsekwencji oprocentowanie kredytów hipotecznych z 1-pkt. marżą na rekordowo niskim poziome 4,5 proc. (byłby to spadek rat kredytów 30-letnich o kolejnych 8,6 proc.).

W gorszej sytuacji są osoby dopiero planujące zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Utrzymanie stóp bez zmian i tak oznacza de facto wzrost oprocentowania kredytów, ponieważ banki uporczywie podnoszą marże dla kredytów hipotecznych (średnio dla kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości poziom marż szacujemy na 2,8 proc.). Oczekujemy kontynuacji tego procesu. Jeśli wyższe marże nie są neutralizowane niższymi stopami procentowymi, oznacza to wzrost oprocentowania nowych kredytów.

Oferta kredytowa banków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA