REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ECB obniżył stopy, kredyty w euro coraz tańsze

Emil Szweda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny (ECB) obniżył stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Rynek pieniężny już zdyskontował ten ruch. Spadają raty kredytów hipotecznych w euro.

REKLAMA

Rynkowe stopy procentowe w euro spadły od ostatniej obniżki o 42 pkt bazowe (trzymiesięczny Euribor z 1,75 do 1,33 proc.), zatem można sądzić, że dzisiejsza decyzja ECB jest już uwzględniona przez rynek. Ale ten z kolei fakt tworzy interesujące konsekwencje dla osób, które dziś myślą o zaciąganiu kredytów hipotecznych. Ponieważ nasza Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wstrzymała się z dalszymi obniżkami, to różnica w rynkowych stopach procentowych między Polską i strefą euro przekracza już 3 pkt proc.

REKLAMA

Natomiast z porównania marż (oferta majowa) kredytów hipotecznych w złotych i euro wynika, że marże kredytów w euro są nieznacznie tylko wyższe (o 0,1-0,2 pkt proc.) przy kredytach w euro (choć liczba banków ich udzielających jest zdecydowanie niższa). Okazuje się więc, że rata kredytu w euro może być nawet o 23 proc. niższa niż takiego samego kredytu złotowego i to już po uwzględnieniu kosztów spreadu walutowego. Dla przykładu kredyt na 100 tys. zł z niskim wkładem własnym, zaciągany w euro na 30 lat i równych ratach będzie kosztował 545 zł miesięcznie, a kredyt złotowy na tych samych warunkach 708 zł.

Naturalnie problemem pozostaje wciąż to, jak bardzo może obniżyć się oprocentowanie kredytów w złotych. W tym przypadku wiele zależeć będzie od RPP, która może obniżyć stopy w Polsce nawet do 3 proc. (stopa referencyjna). Przy zachowaniu marż na obecnym poziomie, różnica między kredytem w euro i złotym skurczyłaby się wówczas do 11 proc. Przy założeniu stałego kursu walutowego kredyty w euro są więc tańsze w obsłudze niż złotowe. Raty kredytów w euro zrównają się, jeśli kurs wzrośnie z 4,22 do 5,21 zł przy założeniu, że RPP nie wykona żadnego ruchu. Jeśli Rada obniży stopy o 75 pkt bazowych, wystarczy wzrost kursu euro do 4,68 zł by uznać, że kredyt w obcej walucie to słaby pomysł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA