Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trwa wojna na odsetki

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Mimo spadających stóp procentowych, w agresywnej walce o klientów niektóre banki zdecydowały się na niewielkie podwyżki oprocentowania lokat.

Od początku roku banki obniżają oprocentowanie, bo Rada Polityki Pieniężnej systematycznie tnie stopy procentowe. Od listopada ubiegłego roku główna stopa NBP spadła już o 2 punkty procentowe do poziomu 4 proc. W dół mocno poszły również rynkowe stopy, bo trzymiesięczny WIBOR jest już o 2,4 p.p. niższy niż jesienią zeszłego roku. W tej sytuacji banki obniżały oprocentowanie lokat, choć nie wszystkie w tym samym tempie co RPP. Teraz okazało się, że niektóre zmieniły swoją ofertę na korzyść klientów, choć oczywiście nie są to jakieś kolosalne zmiany, i często towarzyszy im pogorszenie oferty na innym polu. I tak na przykład Bank Pocztowy rozszerzył ofertę lokat internetowych o depozyt półroczny, za który płaci 6,35 proc. Z drugiej strony mocno obniżył oprocentowanie tradycyjnych lokat. Pozytywna dla klientów zmiana pojawiła się w Banku Ochrony Środowiska, który wprowadził nową, wyżej oprocentowaną ofertę na 3- i 6 miesięcy. Do tego BOŚ płaci odsetki z góry. A to oznacza, że mając do wyboru lokatę na 6,5 proc., w przypadku której odsetki wypłacane są z góry, i tradycyjną z takim samym oprocentowaniem w innym banku, lepiej wybrać tą pierwszą. Wypłacone przecież przez banki odsetki można też ulokować na jakimś depozycie i zarobić odsetki od odsetek.

Widać więc, że efektywne oprocentowanie lokaty, gdzie odsetki są płacone z góry, jest wyższe niż tych tradycyjnych o identycznej stawce. Wyższe oprocentowanie dla lokaty kwartalnej wprowadził Getin Bank (8 zamiast 7 proc.). W Noble Banku skoczyło oprocentowanie lokaty rocznej (7 zamiast 6 proc.). MultiBank również podniósł stawkę dla rocznego depozytu (z 4,45 na 5,5 proc.), a także wprowadził wyżej oprocentowaną lokatę półroczną dla kwot od 20 tys. PLN (6 proc.)

Opisane zmiany to jednak pewne wyjątki, bo wiele banków nadal obniża oprocentowanie. Na taki ruch zdecydował się m.in. PKO BP, gdzie od 10 marca w dół pójdzie oprocentowanie lokaty kwartalnej (z 6 do 5,5 proc.) oraz półrocznej (z 6,25 do 5,75 proc. w przypadku oprocentowania zmiennego). Taki ruch największego gracza raczej powstrzyma, a przynajmniej poważnie ograniczy zmiany na korzyść klientów w innych bankach. Można się więc spodziewać, że najbliższe miesiące nadal będą stały pod znakiem obniżek oprocentowania lokat, choć w niektórych bankach przejściowo będą się pojawiały atrakcyjne oferty.

To nieco zaskakujące zachowanie banków można tłumaczyć na kilka sposobów. Przede wszystkim nadal potrzebują one środków na pokrycie akcji kredytowej. Nawet w sytuacji, kiedy nie rozwijają jej zbyt dynamicznie. Ważne jest też zachowanie odpowiedniej proporcji między zebranymi depozytami, a udzielonymi kredytami. Wartość tych ostatnich, w przypadku kredytów walutowych, szła ostatnio mocno w górę z powodu osłabienia złotego. Skoro wartość kredytów rośnie niejako sama z siebie, to banki tym bardziej muszą się starać o depozyty. Kolejna rzecz to kończące się kwartalne lokaty z końca zeszłego roku. W grudniu Polacy, spodziewając się spadku oprocentowania, masowo zakładali lokaty w bankach, i część z nich właśnie zacznie się kończyć. Banki muszą więc zaproponować klientom ofertę, która zatrzyma ich pieniądze. Podnoszą więc oprocentowanie niektórych lokat, i często rozszerzają ofertę o produkty strukturyzowane.

Najkorzystniejszą propozycję na 3 miesiące dla kwoty 5 i 20 tys. PLN ma Getin Bank z oprocentowaniem 8 proc. w skali roku. Najlepszy depozyt na pół roku również dla kwoty 5 i 20 tys. PLN znajdziemy w Allianz Bank, który oferuje polisę lokacyjną przynoszącą 6,8 proc. w skali roku. W przypadku rocznego depozytu najwyższą stawkę ma Lukas Bank – 7,5 proc. na polisie. W kategorii depozytów dwuletnich najlepiej wypada Toyota Bank i Noble Bank. Ten pierwszy dla kwoty 5 tys. PLN oferuje 6,4 proc., w drugim wpłacając 20 tys. PLN możemy liczyć na 6,5 proc.

Porównaj ofertę banków

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
    Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
    Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
    Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
    Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
    Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
    Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
    Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
    Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
    W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
    Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
    Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
    Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
    Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
    Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
    Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
    Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
    Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
    Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
    Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
    Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
    Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
    Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
    Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
    Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
    Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
    PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
    Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
    50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
    50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
    Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
    Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
    Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
    Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
    E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
    Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
    Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
    Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
    Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
    Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
    Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
    W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
    Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
    Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
    Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
    Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
    Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
    Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
    Szansa Polski na miękkie lądowanie w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego
    Silny rynek pracy w Polsce daje szansę na miękkie lądowanie naszej gospodarki w obliczu globalnego spowolnienia - wynika z wtorkowego komentarza gospodarczego głównego ekonomisty PZU Dawida Pachuckiego. Stopniowo zaczyna u nas spadać presja inflacyjna - dodał.