REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo spadających stóp procentowych, w agresywnej walce o klientów niektóre banki zdecydowały się na niewielkie podwyżki oprocentowania lokat.

REKLAMA

Od początku roku banki obniżają oprocentowanie, bo Rada Polityki Pieniężnej systematycznie tnie stopy procentowe. Od listopada ubiegłego roku główna stopa NBP spadła już o 2 punkty procentowe do poziomu 4 proc. W dół mocno poszły również rynkowe stopy, bo trzymiesięczny WIBOR jest już o 2,4 p.p. niższy niż jesienią zeszłego roku. W tej sytuacji banki obniżały oprocentowanie lokat, choć nie wszystkie w tym samym tempie co RPP. Teraz okazało się, że niektóre zmieniły swoją ofertę na korzyść klientów, choć oczywiście nie są to jakieś kolosalne zmiany, i często towarzyszy im pogorszenie oferty na innym polu. I tak na przykład Bank Pocztowy rozszerzył ofertę lokat internetowych o depozyt półroczny, za który płaci 6,35 proc. Z drugiej strony mocno obniżył oprocentowanie tradycyjnych lokat. Pozytywna dla klientów zmiana pojawiła się w Banku Ochrony Środowiska, który wprowadził nową, wyżej oprocentowaną ofertę na 3- i 6 miesięcy. Do tego BOŚ płaci odsetki z góry. A to oznacza, że mając do wyboru lokatę na 6,5 proc., w przypadku której odsetki wypłacane są z góry, i tradycyjną z takim samym oprocentowaniem w innym banku, lepiej wybrać tą pierwszą. Wypłacone przecież przez banki odsetki można też ulokować na jakimś depozycie i zarobić odsetki od odsetek.

REKLAMA

Widać więc, że efektywne oprocentowanie lokaty, gdzie odsetki są płacone z góry, jest wyższe niż tych tradycyjnych o identycznej stawce. Wyższe oprocentowanie dla lokaty kwartalnej wprowadził Getin Bank (8 zamiast 7 proc.). W Noble Banku skoczyło oprocentowanie lokaty rocznej (7 zamiast 6 proc.). MultiBank również podniósł stawkę dla rocznego depozytu (z 4,45 na 5,5 proc.), a także wprowadził wyżej oprocentowaną lokatę półroczną dla kwot od 20 tys. PLN (6 proc.)

REKLAMA

Opisane zmiany to jednak pewne wyjątki, bo wiele banków nadal obniża oprocentowanie. Na taki ruch zdecydował się m.in. PKO BP, gdzie od 10 marca w dół pójdzie oprocentowanie lokaty kwartalnej (z 6 do 5,5 proc.) oraz półrocznej (z 6,25 do 5,75 proc. w przypadku oprocentowania zmiennego). Taki ruch największego gracza raczej powstrzyma, a przynajmniej poważnie ograniczy zmiany na korzyść klientów w innych bankach. Można się więc spodziewać, że najbliższe miesiące nadal będą stały pod znakiem obniżek oprocentowania lokat, choć w niektórych bankach przejściowo będą się pojawiały atrakcyjne oferty.

To nieco zaskakujące zachowanie banków można tłumaczyć na kilka sposobów. Przede wszystkim nadal potrzebują one środków na pokrycie akcji kredytowej. Nawet w sytuacji, kiedy nie rozwijają jej zbyt dynamicznie. Ważne jest też zachowanie odpowiedniej proporcji między zebranymi depozytami, a udzielonymi kredytami. Wartość tych ostatnich, w przypadku kredytów walutowych, szła ostatnio mocno w górę z powodu osłabienia złotego. Skoro wartość kredytów rośnie niejako sama z siebie, to banki tym bardziej muszą się starać o depozyty. Kolejna rzecz to kończące się kwartalne lokaty z końca zeszłego roku. W grudniu Polacy, spodziewając się spadku oprocentowania, masowo zakładali lokaty w bankach, i część z nich właśnie zacznie się kończyć. Banki muszą więc zaproponować klientom ofertę, która zatrzyma ich pieniądze. Podnoszą więc oprocentowanie niektórych lokat, i często rozszerzają ofertę o produkty strukturyzowane.

Najkorzystniejszą propozycję na 3 miesiące dla kwoty 5 i 20 tys. PLN ma Getin Bank z oprocentowaniem 8 proc. w skali roku. Najlepszy depozyt na pół roku również dla kwoty 5 i 20 tys. PLN znajdziemy w Allianz Bank, który oferuje polisę lokacyjną przynoszącą 6,8 proc. w skali roku. W przypadku rocznego depozytu najwyższą stawkę ma Lukas Bank – 7,5 proc. na polisie. W kategorii depozytów dwuletnich najlepiej wypada Toyota Bank i Noble Bank. Ten pierwszy dla kwoty 5 tys. PLN oferuje 6,4 proc., w drugim wpłacając 20 tys. PLN możemy liczyć na 6,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porównaj ofertę banków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA