| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > RPP stóp nie zmienia, ale WIBOR rośnie

RPP stóp nie zmienia, ale WIBOR rośnie

Przez ostatnie dwa miesiące – od ostatniej obniżki stóp przez RPP – stopa trzymiesięczna WIBOR wzrosła już o 48 punktów bazowych, co wpłynie w końcu na oprocentowanie kredytów.

Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie jest zaskoczeniem – przynajmniej jeśli chodzi o główne stopy procentowe. Obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej z 3,5 do 3,0 proc. jest krokiem, który ma poprawić płynność w sektorze bankowym, jednak bezpośrednie i szybkie przełożenie tej decyzji na dostępność kredytów jest dyskusyjne. Choć oczywiście dla wielu banków może to być krok przybliżający je do rozwiązania coraz mniejszych problemów z płynnością.

RPP od dwóch miesięcy wstrzymuje się z dalszymi obniżkami stóp, ale rynek pieniężny bynajmniej się nie ustabilizował. Kiedy tylko w połowie kwietnia stało się jasnym, że czeka nas dłuższa przerwa w obniżkach stóp, rynkowe stopy WIBOR zaczęły systematycznie rosnąć. W ciągu niespełna dwóch miesięcy wzrost wyniósł blisko 50 pkt bazowych, co można odczytać jako korektę wcześniejszego spadku stóp (WIBOR spadł o ok. 270 pkt, a RPP obniżyła stopy o 225 pkt
w obecnym cyklu).

Dla posiadaczy kredytów złotowych, udzielonych przed nasileniem kryzysu na rynkach finansowych, wzrost stopy WIBOR oznacza wzrost rat o (zakładając, że właśnie dziś banki aktualizowałyby haromonogram spłat kredytów, a poprzednio zrobiły to na początku kwietnia).

Zobacz też serwis: Kredyty

kwota kredytu

oprocentowanie na 30.03.2009

rata

oprocentowanie obecnie

rata

zmiana

100 000 zł

5,14 proc.

545 PLN

5,62 proc.

575 PLN

+5,5 proc.

Kredyt na 30 lat, raty równe, marża 1 pkt proc. ponad WIBOR 3M

W gorszej sytuacji pozostają osoby, które zamierzają starać się o kredyt hipoteczny, ponieważ oprócz wzrostu WIBORu muszą się liczyć ze wzrostem marż od kredytów hipotecznych.

Od ostatniej decyzji RPP kolejne trzy banki zdecydowały się podnieść marże od kredytów złotowych. Można szacować, że przeciętne oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych ze znikomym wkładem własnym sięga obecnie 7,8 proc. (WIBOR 3M plus 3,2 pkt proc. marży), to jest o 0,7 pkt proc. więcej niż dwa miesiące temu.

Wojna depozytowa przybiera coraz bardziej „podjazdowy” charakter. Dzisiejsza decyzja RPP (o stopie rezerw obowiązkowych) zdejmuje z banków część ciężaru, co może przyczynić się do uspokojenia rynku. Obecnie sektor bankowy ma niewielkie lub incydentalne problemy z płynnością, dlatego oferta depozytowa w bankach systematycznie zmienia się na niekorzyść. Ponieważ jednak znaczną część lokat banki pozyskały na krótki termin (3-6 miesięcy) od czasu do czasu chcąc zatrzymać pieniądze klientów u siebie, zmuszone są do zaoferowania korzystniejszego oprocentowania, lub przechwycenia depozytów konkurencji. Stąd różnego rodzaju okresy promocyjne, loterie etc. Pozostawienie RPP bez zmian głównych stóp procentowych w żaden sposób nie zmienia tej sytuacji, a presja na poszukiwanie depozytów może być nieznacznie obniżona przez zmniejszenie rezerw obowiązkowych, ale głównie wśród największych banków.

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK