REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raty wyższe o 8% przez nienaturalnie wysoki Wibor

Krzysztof Stępień
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

O 154 zł wyższą ratę płacą posiadacze kredytów mieszkaniowych (kwota 300 tys. zł) przez to, że na rynku pieniężnym utrzymuje się nienaturalnie wysoka różnica między stawkami Wibor a oficjalną stopą procentową – wynika z analizy Expandera.

REKLAMA

Mimo tego, że od końca marca tego roku oficjalna stopa procentowa w naszym kraju obniżyła się z 3,75% do 3,5%, to w tym czasie 3-miesięczne stawki Wibor podskoczyły z nieco ponad 4% do 4,35%. Tym samym różnica w stosunku do oficjalnego kosztu pieniądza sięga aż 0,85 pkt proc.

REKLAMA

Expander sprawdził, że w ujęciu procentowym większą różnicę mieliśmy tylko raz, w listopadzie 1999 r. Równocześnie 3-miesięczna średnia nigdy wcześniej nie była tak wysoka jak teraz. W wartościach bezwzględnych bywała ona większa w I połowie obecnej dekady i pod koniec lat 90. XX wieku, ale wtedy nominalny poziom stóp procentowych był znacznie wyższy niż obecnie, więc są to nieporównywalne sytuacje. Średnio w przeszłości (licząc od początków 1998 r.) dysproporcja między stawką 3-miesięcznego Wiboru a oficjalną stopą procentową sięgała 2,8%. W okresach kiedy stopy procentowe spadały różnica była znacznie mniejsza niż w czasie, gdy rosły. Wynosiła odpowiednio 1,4% oraz 4,6%. Natomiast w okresie między ostatnią obniżką a pierwszą podwyżką stóp procentowych, czyli gdy koszt pieniądza nie podlegał zmianom, badana różnica wynosiła przeciętnie 2,7%, a maksymalnie 13,9%.

Wibor „powinien” być na poziomie 3,6%

Choć dziś nie da się wykluczyć jeszcze przynajmniej jednej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, to w naszych obliczeniach przyjęliśmy wariant taki, jakby się one już zakończyły. To oznacza, że 3-miesięczny Wibor powinien kształtować się 2,7% powyżej oficjalnej stopy procentowej, czyli wynosić 3,595%, a nie 4,35%. W najgorszym wariancie, gdyby posługiwać się maksymalną różnicą z poprzednich okresów po ostatniej obniżce stóp procentowych w cyklu, a przed pierwszą podwyżką, moglibyśmy spodziewać się Wiboru na poziomie 3,987%. Przy obecnych marżach dla kredytów hipotecznych w złotych (przyjęliśmy poziom 3,41% dla 30-letniego kredytu na 300 tys. zł przy 25-proc. wkładzie własnym), otrzymalibyśmy odpowiednio oprocentowanie 7,01% oraz 7,4%, a nie 7,76%. Przy takiej wysokości kredytu daje to nam odpowiednio 154 zł (7,7%) oraz 75 zł (3,6%) różnicy w miesięcznej stałej racie kredytu.

„Winne” obligacje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Można przypuszczać, że ponadprzeciętna różnica między 3-miesięcznym Wiborem, a stopą procentową ma w dużym stopniu związek z sytuacją na rynku obligacji skarbowych. Rentowność tych ostatnich jeszcze niedawno odbiegała rekordowo od bieżących stawek na rynku międzybankowym. W przypadku 2-latek było to na koniec marca tego roku 1,64 pkt proc., czyli aż 40%. Do dziś ta różnica zmniejszyła się do 0,9 pkt proc., czyli nieco ponad 20%. Im większa dysproporcja, tym bardziej atrakcyjne są instrumenty skarbu państwa względem depozytów międzybankowych. Banki zatem zamiast pożyczać sobie nawzajem wolą kupować bezpieczne papiery skarbowe. Znaczne dysproporcje między dochodowością obligacji i oprocentowania na rynku międzybankowym to efekt braku reakcji naszych papierów skarbowych na obniżki stóp procentowych. Wpływ na to mają niekorzystna sytuacja na rynkach długu na świecie, kłopoty naszego budżetu.

Wpływ na obecną sytuację na naszym rynku międzybankowym ma również to, że w dalszym ciągu nie wróciła ona do normalności na świecie. To zaś jest pochodną wciąż niezakończonego ostatecznie kryzysu w branży bankowej. W USA stawka 3-miesięcznego Liboru sięga 0,6% podczas, gdy stopy procentowe wynoszą zaledwie 0,25%. Relatywnie niewielka różnica występuje w strefie euro, gdzie 3-miesięczny Libor jedynie o 0,14 pkt proc. przewyższa oficjalne stopy procentowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA