REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie licz na wakacje kredytowe

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W większości banków wakacje kredytowe pozwalają zawiesić jedynie spłatę kapitału. Takie rozwiązanie obniży więc ratę z 2000 zł jedynie do ok. 1750 zł. Niewiele to pomoże osobie, która chce zawiesić spłatę, gdyż np. straciła pracę. W tych bankach, w których wakacje obejmują całą ratę, zwykle spłatę można odroczyć tylko na miesiąc.

W okresie boomu na rynku nieruchomości banki reklamując kredyty hipoteczne wskazywały na możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Kredytobiorcy mogą więc mieć świadomość, że jeśli zajdzie potrzeba, np. jeśli stracą pracę, to będą mogli zawiesić spłatę. Problem polega jednak na tym, że część z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że najczęściej zawieszeniu może podlegać tylko jedna rata. Miesiąc może jednak nie wystarczyć na znalezienie nowej pracy. Raz w roku jedną całą ratę (i kapitał, i odsetki) pozwalają zawiesić GE Money, Kredyt Bank, Bank Millennium, Nordea, PKO BP i Polbank. Tylko w Pekao można nie płacić całej raty aż przez 6 miesięcy.

REKLAMA

„Zawieszony” tylko kapitał

W większości przypadków zawieszenie spłaty dotyczy jednak tylko części kapitałowej raty. W rezultacie mimo, że zawieszenie spłaty będzie trwało np. trzy miesiące, to i tak niewiele to pomoże osobie, która straciła pracę. W początkowym okresie spłaty kredytu, to odsetki stanowią większą część raty. Dla przykładu, jeśli rata wynosi 2000 zł, to kapitał w początkowym okresie spłaty wynosi jedynie ok. 250 zł. Kredytobiorca i tak musi zapłacić wiec ok. 1750 zł odsetek.

Nawet 3-letnie wakacje

Bankiem, który udziela najdłuższych wakacji kredytowych jest BOŚ, w którym mogą one trwać nawet 36 miesięcy, ale zawieszeniu ulega tylko spłata kapitału. Drugim pod tym względem jest Bank Pocztowy, w którym można nie płacić kapitału przez 12 miesięcy (odsetki trzeba jednak spłacać). Są to jednak nieliczne wyjątki. Zwykle, jeśli okres jest dłuższy niż miesiąc, to jest to sześć miesięcy (np. BZ WBK, Alior, BPH). Najgorszą ofertę wakacji posiadają natomiast Euro Bank i Lukas Bank, w których można zawiesić tylko kapitał i tylko na miesiąc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Limity wakacji

Istotne jest również to, że banki limitują korzystanie z wakacji. Te, które pozwalając zawiesić jedną ratę zaznaczają, że nie można z tej możliwości korzystać częściej niż raz w roku. W tych, w których okres wakacji jest dłuższy, ustalana jest albo maksymalna liczbę zawieszonych rat w całym okresie kredytowania albo ilość wakacji w okresie spłaty. Dla przykładu w Pekao i BPH z wakacji można korzystać nie więcej niż odpowiednio dwa razy i trzy razy w okresie kredytowania. Najwyższy limit obowiązuje w Alior Banku, gdzie jest to nie więcej niż 60 miesięcy w całym okresie.

Zestawienie wakacji kredytowych w poszczególnych bankach

Nazwa banku 

Okres na jaki możliwe są wakacje kredytowe

Czy zawieszeniu ulega spłata kapitału

Czy zawieszeniu ulega spłata odsetek

Pekao

6 m-cy (2 razy w okresie kredytowania, nie częściej niż raz na 5 lat)

TAK

TAK

GE Money

1 miesiąc w roku

TAK

TAK

Kredyt Bank

1 miesiąc w roku

TAK

TAK

Millennium

1 miesiąc w roku

TAK

TAK

Nordea

1 miesiąc w roku

TAK

TAK

PKO BP

1 miesiąc (do 6 miesięcy w poważnych sytuacjach – wymaga aneksu do umowy)

TAK

TAK

Polbank

1 miesiąc w roku

TAK

TAK

BZ WBK

6 miesięcy, raz w okresie kredytowania

TAK

NIE

Fortis

3 miesiące(nie więcej niż 5 razy w okresie kredytowania)

TAK

NIE

Lukas Bank

1 miesiąc (po 12 m-cach spłaty)

TAK

NIE

Bank Pocztowy

12 m-cy (do 18 m-cy w całym okresie)

TAK

NIE

Alior Bank

6 m-cy ( do 60 m-cy w całym okresie)

TAK

NIE

Euro Bank

1 miesiąc w roku

TAK

NIE

BOŚ

36 m-cy

TAK

NIE

BPH

6 m-cy (nie częściej niż co 4 lata, max. 3 razy w okresie kredytowania, musi być odpowiedni powód)

TAK

NIE

W poważnych sytuacjach warto rozmawiać z bankiem

Należy jednak zaznaczyć, że jeśli klient popadnie w kłopoty finansowe i rozpocznie rozmowy z bankiem, to może uzyskać zgodę na niestandardowe wakacje kredytowe. Bankom zależy bowiem na tym, aby klient spłacał kredyt. Są więc gotowe iść na ustępstwa, aby pomóc klientowi „wyjść na prostą”. Ważne jest jednak, aby negocjacje rozpocząć jeszcze w momencie kiedy wszystkie raty były spłacane regularnie. Mniej przychylnie banki patrzą bowiem na klientów, który wnioskują o odroczenie spłaty w momencie, gdy już są zaległości w spłacie.

Niestandardowe wakacje kosztują

Korzystanie z niestandardowych wakacji kredytowych może też wiązać się z koniecznością podpisania aneksu do umowy kredytowej i zapłaty prowizją za jego sporządzenie, która może wynosić od 100 zł do 250 zł. Tak jest np. w PKO BP, gdzie w poważnych sytuacjach bank może wyrazić zgodę na zawieszenie sześciu rat. Wymaga to jednak zapłacenia 150 zł za aneks. Standardowe wakacje trwające miesiąc nie wymagają natomiast aneksu i są przyznawane bezpłatnie.

Odroczone raty trzeba kiedyś spłacić

Warto również pamiętać o tym, że odroczoną ratę będzie trzeba zapłacić w późniejszym terminie. Klient nie musi jednak płacić dwóch rat w jednym miesiącu. Zwykle niespłacony kapitał lub kapitał i odsetki są dzielone i doliczane do kolejnych rat. Może również zostać wydłużony okres kredytowania o tyle miesięcy ile trwały wakacje. Przez wakacje wzrasta również koszt kredytu, mimo iż banki zwykle nie naliczają prowizji za korzystanie z tej funkcjonalności. Od niespłaconego kapitału banki naliczają odsetki, a więc w rezultacie będzie ich nieco więcej niż u osoby, która z wakacji nie skorzysta.

Kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA