REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drożeją szybkie pożyczki gotówkowe

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Rośnie oprocentowanie kredytów gotówkowych w ofertach banków. W najbliższym czasie nie należy się spodziewać by odsetki szybkich kredytów zaczęły spadać.

REKLAMA

Sprawdziliśmy jak zmieniła się oferta kredytów gotówkowych w bankach na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Porównaliśmy aktualną cenę kredytu w kwocie 5 tys. zł udzielanego na rok rodzinie 2+1 o dochodach 5 tys. zł netto, z tą jaką trzeba było zapłacić w sierpniu tego roku. Okazało się, że w pięciu bankach wzrosły koszty obsługi takiego kredytu przyznawanego stałym klientom. Oprocentowanie podniosły Allianz Bank, BGŻ, BOŚ, ING Bank i PKO BP. W przypadku BOŚ zmiany były kosmetyczne, ale już PKO BP zafundowało klientom podwyżkę o ponad pięć punktów procentowych. W przypadku tego banku w górę poszła również prowizja za udzielenie kredytu (z 4 na 5 proc.). Jeśli chodzi o ofertę dla nowych klientów, to podwyżki odnotowaliśmy w sześciu bankach. Oprocentowanie wzrosło w Allianz Banku, BGŻ, BOŚ, ING, Lukas Banku i PKO BP.

REKLAMA

REKLAMA

Na szczęście dla amatorów kredytów gotówkowych są też banki, gdzie oprocentowanie pożyczek spadło. Na taki ruch zdecydował się Bank Pocztowy. Promocję wprowadził również Eurobank. Klienci, którzy w terminie zapłacą ratę po dwóch tygodniach dostaną różnicę między ratą wynikającą z oprocentowania standardowego, a promocyjnego, które wynosi 6,9 proc. Ofertę dla stałych klientów poprawiły jeszcze Bank Pekao, który obniżył oprocentowanie i MultiBank, gdzie spadła prowizja za przyznanie kredytu ( z 5 do 4 proc.)

Jak widać, mimo że stopy procentowe NBP pozostają na niezmienionym poziomie, oprocentowanie kredytów cały czas rośnie. To efekt obaw banków o spłacalność kredytów gotówkowych. Spodziewany przez ekonomistów wzrost bezrobocia pod koniec roku i kontynuacja tego trendu w przyszłym roku każą przypuszczać, że niektórzy klienci mogą mieć problemy z terminowym regulowaniem miesięcznych rat. Banki muszą więc wliczyć to ryzyko w cenę kredytu, co owocuje rosnącym oprocentowaniem. Tym bardziej, że banki są pod presją limitu z ustawy antylichwiarskiej. Rekordowo niskie stopy procentowe powodują, że maksymalne oprocentowanie kredytów (wyliczane jako czterokrotność stopy lombardowej NBP) też jest na stosunkowo niskim poziomie 20 proc. Banki nie mogą więc podnosić oprocentowania dla najbardziej ryzykownych klientów powyżej tego poziomu. I dlatego oprocentowanie rośnie dla wszystkich, nawet dla tych klientów, których bank uważa za pewnych. Tańszych kredytów gotówkowych można się spodziewać dopiero kiedy w gospodarce zobaczymy wyraźną poprawę, a bezrobocie zacznie spadać. Oczywiście wtedy w górę pójdą stopy procentowe, więc banki będą miały możliwość dalszego podnoszenia oprocentowania kredytów. Jednak lepsza sytuacja na rynku pracy pozwoli bankom konkurować o klientów ceną kredytu.

Jak zmieniło się oprocentowanie kredytów gotówkowych w ostatnich miesiącach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bank

Oprocentowanie dla stałych klientów

Oprocentowanie dla nowych klientów

sierpień 2009

październik 2009

sierpień 2009

październik 2009

Alior Bank

15%

15%

18%

18%

Allianz Bank

16,9%

▲17,4%

16,9%

▲17,4%

Bank Pocztowy

20%

▼16%

20%

▼16%

BNP Paribas Fortis

8,9%

8,9%

8,9%

8,9%

BGŻ

17,8%

▲20%

17,80%

▲20%

BOŚ

13,53%

▲13,54%

13,53%

▲13,54%

BZ WBK

9,99%

9,99%

11,99%

11,99%

Citi Handlowy

15,99%

15,99%

16,99%

16,99%

Euro Bank

13,75%

▼6,9%

17,25%

▼6,9%

ING Bank Śląski

16%

▲16,5%

17,5%

▲18%

Kredyt Bank

15%

15,0%

15%

15%

Lukas Bank

14,5%

14,5%

14,5%

▲16,5%

mBank

16,79%

16,79%

19,99%

19,99%

Millennium

10,9%

10,9%

7,90%

7,90%

MultiBank

15,25%

15,25%

16,25%

16,25%

Nordea Bank

15,5%

15,50%

16%

16%

Pekao

15,99%

15,99%

19,99%

▼15,99%

PKO BP

12,75%

▲17,99%

15,75%

▲19,99%

Polbank EFG

11,9%

11,9%

11,90%

11,9%

Toyota Bank

13,0%

13,0%

n.d.

n.d

▲ – wzrost, ▼ – spadek; źródło:Open Finance.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA