REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drożeją szybkie pożyczki gotówkowe

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Rośnie oprocentowanie kredytów gotówkowych w ofertach banków. W najbliższym czasie nie należy się spodziewać by odsetki szybkich kredytów zaczęły spadać.

REKLAMA

Sprawdziliśmy jak zmieniła się oferta kredytów gotówkowych w bankach na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Porównaliśmy aktualną cenę kredytu w kwocie 5 tys. zł udzielanego na rok rodzinie 2+1 o dochodach 5 tys. zł netto, z tą jaką trzeba było zapłacić w sierpniu tego roku. Okazało się, że w pięciu bankach wzrosły koszty obsługi takiego kredytu przyznawanego stałym klientom. Oprocentowanie podniosły Allianz Bank, BGŻ, BOŚ, ING Bank i PKO BP. W przypadku BOŚ zmiany były kosmetyczne, ale już PKO BP zafundowało klientom podwyżkę o ponad pięć punktów procentowych. W przypadku tego banku w górę poszła również prowizja za udzielenie kredytu (z 4 na 5 proc.). Jeśli chodzi o ofertę dla nowych klientów, to podwyżki odnotowaliśmy w sześciu bankach. Oprocentowanie wzrosło w Allianz Banku, BGŻ, BOŚ, ING, Lukas Banku i PKO BP.

REKLAMA

REKLAMA

Na szczęście dla amatorów kredytów gotówkowych są też banki, gdzie oprocentowanie pożyczek spadło. Na taki ruch zdecydował się Bank Pocztowy. Promocję wprowadził również Eurobank. Klienci, którzy w terminie zapłacą ratę po dwóch tygodniach dostaną różnicę między ratą wynikającą z oprocentowania standardowego, a promocyjnego, które wynosi 6,9 proc. Ofertę dla stałych klientów poprawiły jeszcze Bank Pekao, który obniżył oprocentowanie i MultiBank, gdzie spadła prowizja za przyznanie kredytu ( z 5 do 4 proc.)

Jak widać, mimo że stopy procentowe NBP pozostają na niezmienionym poziomie, oprocentowanie kredytów cały czas rośnie. To efekt obaw banków o spłacalność kredytów gotówkowych. Spodziewany przez ekonomistów wzrost bezrobocia pod koniec roku i kontynuacja tego trendu w przyszłym roku każą przypuszczać, że niektórzy klienci mogą mieć problemy z terminowym regulowaniem miesięcznych rat. Banki muszą więc wliczyć to ryzyko w cenę kredytu, co owocuje rosnącym oprocentowaniem. Tym bardziej, że banki są pod presją limitu z ustawy antylichwiarskiej. Rekordowo niskie stopy procentowe powodują, że maksymalne oprocentowanie kredytów (wyliczane jako czterokrotność stopy lombardowej NBP) też jest na stosunkowo niskim poziomie 20 proc. Banki nie mogą więc podnosić oprocentowania dla najbardziej ryzykownych klientów powyżej tego poziomu. I dlatego oprocentowanie rośnie dla wszystkich, nawet dla tych klientów, których bank uważa za pewnych. Tańszych kredytów gotówkowych można się spodziewać dopiero kiedy w gospodarce zobaczymy wyraźną poprawę, a bezrobocie zacznie spadać. Oczywiście wtedy w górę pójdą stopy procentowe, więc banki będą miały możliwość dalszego podnoszenia oprocentowania kredytów. Jednak lepsza sytuacja na rynku pracy pozwoli bankom konkurować o klientów ceną kredytu.

Jak zmieniło się oprocentowanie kredytów gotówkowych w ostatnich miesiącach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bank

Oprocentowanie dla stałych klientów

Oprocentowanie dla nowych klientów

sierpień 2009

październik 2009

sierpień 2009

październik 2009

Alior Bank

15%

15%

18%

18%

Allianz Bank

16,9%

▲17,4%

16,9%

▲17,4%

Bank Pocztowy

20%

▼16%

20%

▼16%

BNP Paribas Fortis

8,9%

8,9%

8,9%

8,9%

BGŻ

17,8%

▲20%

17,80%

▲20%

BOŚ

13,53%

▲13,54%

13,53%

▲13,54%

BZ WBK

9,99%

9,99%

11,99%

11,99%

Citi Handlowy

15,99%

15,99%

16,99%

16,99%

Euro Bank

13,75%

▼6,9%

17,25%

▼6,9%

ING Bank Śląski

16%

▲16,5%

17,5%

▲18%

Kredyt Bank

15%

15,0%

15%

15%

Lukas Bank

14,5%

14,5%

14,5%

▲16,5%

mBank

16,79%

16,79%

19,99%

19,99%

Millennium

10,9%

10,9%

7,90%

7,90%

MultiBank

15,25%

15,25%

16,25%

16,25%

Nordea Bank

15,5%

15,50%

16%

16%

Pekao

15,99%

15,99%

19,99%

▼15,99%

PKO BP

12,75%

▲17,99%

15,75%

▲19,99%

Polbank EFG

11,9%

11,9%

11,90%

11,9%

Toyota Bank

13,0%

13,0%

n.d.

n.d

▲ – wzrost, ▼ – spadek; źródło:Open Finance.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA