Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę w czasie choroby?
Aktualizacja: 10.12.2018
Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Najczęstszą w praktyce przyczyną „innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy” jest choroba. Czy wobec tego w każdym przypadku pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie choroby pracownika, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia? »
Wypowiedzenie umowy o pracę w 2018 r.
Aktualizacja: 06.04.2018
Kto i w jaki sposób może wypowiedzieć umowę o pracę w 2018 r? Jakie są okresy jej wypowiedzenia? Jakie okoliczności uniemożliwiają jej wypowiedzenie? »
Zwolnienia grupowe - 5 kroków pracodawcy
Aktualizacja: 18.07.2014
Gdy pracodawca zamierza zwolnić większą liczbę pracowników musi zwrócić uwagę, czy zwolnienie to nie będzie podlegało pod przepisy o zwolnieniach grupowych. Jeżeli tak, pracodawca ma do wykonania obowiązki wynikające z przepisów prawa. Przedstawiamy te obowiązki w 5 krokach. »
Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę – skutki dla pracownika i pracodawcy
Aktualizacja: 05.06.2014
Wraz z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę, staje się on z mocy prawa stroną dotychczasowych stosunków pracy. Skutku tego nie można wyłączyć przez postanowienie. Jakie jeszcze są skutki przejścia zakładu pracy w zakresie indywidualnego prawa pracy? W jaki sposób wpływa to na sytuację pracownika i pracodawcy? »
Czy dopuszczalne jest kilka wypowiedzeń zmieniających?
Aktualizacja: 03.06.2014
Pracodawca może zmienić warunki pracy i płacy pracowników na podstawie wypowiedzenia zmieniającego. Przepisy kodeksu pracy nie określają jednak wprost, ile wypowiedzeń może otrzymać pracownik. Jak często pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające? »
Terminowe umowy o pracę maksymalnie na 24 miesiące
Aktualizacja: 02.04.2014
Umowy o pracę na czas określony mają być zawierane maksymalnie na 24 miesiące. Wprowadzenie zasady, że umowa o pracę na czas określony może być wykonywana przez okres maksymalnie 24 miesięcy – zakłada złożony w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu pracy. »
Kiedy wypowiedzenie umowy o pracę jest przyjęte?
Aktualizacja: 13.02.2014
Wydaje się, że podpisanie wypowiedzenia warunków umowy jest tożsame z ich zaakceptowaniem. Jednak z pomocą przychodzi Kodeks Cywilny proponujący odwołanie oświadczenia woli o przyjęciu warunków umowy z uwzględnieniem pewnych przesłanek. Jakich? »
Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny
Aktualizacja: 12.02.2014
Częstą praktyką pracodawców jest zawieranie umów o pracę na okres próbny. Czas ten jest kluczowy dla dalszej współpracy i ma na celu przetestowanie nowego pracownika, sprawdzenia jego umiejętności. Co w przypadku, kiedy strony chcą zrezygnować z wzajemnej współpracy? O czym należy pamiętać podczas wypowiadania umowy o pracę na okres próbny? »
Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »