REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne rozwiązywanie problemów daje energię

Beata Drzazga
Przedsiębiorca, twórca, właściciel i prezes wielu firm w Polsce i za granicą, ekspert w zarządzaniu, ceniona prelegentka na konferencjach ekonomicznych i medycznych, autorka tekstów biznesowych dla przedsiębiorców, inspiruje i doradza innym w prowadzeniu biznesu, zajmuje się także działalnością charytatywną, współautorka prac naukowych z dziedziny ochrony zdrowia, Dziekan Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Beata Drzazga
Beata Drzazga
LIDIA SKUZA
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Zespoły są bardziej kreatywne i bardziej skuteczne niż jednostki, dlatego warto je doceniać – mówi przedsiębiorca i mentor biznesowy Beata Drzazga.

Zacznijmy naszą rozmowę od bardzo podstawowego pytania. Dlaczego pracujemy w zespołach, a nie indywidualnie?

REKLAMA

REKLAMA

Dlatego, że współpraca przynosi lepsze efekty niż praca indywidualna. I to w wielu wymiarach. Chodzi nie tylko o to, że działając w zespole jesteśmy bardziej produktywni. Mając poparcie zespołu chętniej podejmujemy ryzyko, wprowadzamy innowacje, szybciej się rozwijamy ucząc się od siebie nawzajem, czujemy większą satysfakcję z pracy i mniejszy stres. Połączenie wiedzy i zdolności członków zespołu daje przewagę, dlatego zespoły lepiej pracują nad problemami, sprawniej wypracowują właściwe rozwiązania i sprawniej potrafią uniknąć błędów.

Pracownicy działający w zespołach z reguły czują się też bardziej pewni siebie, oczywiście pod warunkiem, że szanują się wzajemnie i wiedzą, że grają do jednej bramki. Szczególnie użyteczną metodą jest burza mózgów - wspólne omawianie najważniejszych tematów jest bardzo ważne bo przedsiębiorstwo jest jednym organizmem. Nawet jeżeli właściciel firmy na końcu musi podjąć decyzję jednoosobowo i być za nią odpowiedzialnym, bardzo dobrze jest wcześniej omówić problem z współpracownikami.

W takim razie porozmawiajmy o szczegółach. Aby wypracować jakąkolwiek przewagę na współczesnych rynkach potrzebujemy kreatywności, skuteczności, jakości i zdolności uczenia się.

REKLAMA

Zgadzam się w stu procentach. Zacznijmy od tego, że zespoły, z całą pewnością są bardziej kreatywne niż jednostki. Każdy z członków zespołu ma swoje unikalne cechy takie jak wiek, wykształcenie, wiedzę, kompetencje czy zainteresowania, przekłada się to na inne spojrzenie na problemy i inne podejście do ich rozwiązywania. Rozdzielanie projektów na poszczególnych członków zespołu to też praca, którą bardzo dobrze jest wykonywać wspólnie. Arbitralne podejmowanie takich decyzji może powodować, że potencjał pracowników nie będzie optymalnie wykorzystany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważny jest też udział zespołów w podejmowaniu decyzji strategicznych. Prowadząc firmę należy wyprzedzać trendy oraz oferować unikalną wartość. Omówienie wszystkich „za i przeciw” pozwala unikać błędów, na przykład przy podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji w środki trwałe.

Jednak to wszystko nie jest takie proste. W ramach zespołów pojawiają się konflikty, różni członkowie mają swoje indywidualne cele, często sprzeczne z celami organizacji i sprzeczne ze sobą nawzajem.

I niestety, często wielu menedżerów nie radzi sobie z takimi sytuacjami. Pracowników należy traktować poważnie. Jeżeli pracownicy mają swoje własne cele, należy z nimi o tym rozmawiać i pomagać w rozwoju. Z resztą w większości korporacji rozmowy o celach pracowników to sformalizowany proces.

Kiedyś myślałam, że prowadząc firmę będę poświęcać większość czasu na sprawy operacyjne. Tymczasem okazuje się, że bardzo dużo tego czasu trzeba poświęcić na rozwiązywanie problemów pracowników. Przede wszystkim nie wolno dopuścić do pojawienia się różnego rodzaju zachowań agresywnych i mobbingu. To kolejny cel, który znacznie łatwiej osiągnąć jeżeli pracownicy pracują w grupach i pasują do siebie charakterami.

Ale sytuację w zespole psują nie tylko konflikty. Problem stanowią też nieudane projekty czy niepotrzebna sprawozdawczość.

To oznacza, że pracę zespołu należy właściwie organizować. Najważniejszym zadaniem menedżera jest umożliwienie pracownikom koncentracji na wykonywaniu kluczowych zadań.

Pracownicy, szczególnie tacy, którzy pracowali wcześniej w korporacjach są nauczeni rozmawiania ze sobą mailami. Tymczasem powinniśmy znacznie większą uwagę zwrócić na spotkania osobiste. Pracownicy muszą się znać ze sobą. Maile mogą być niewłaściwie odczytywane, tekst pisany w zły sposób przekazuje emocje, co może powodować niepotrzebne konflikty. Komunikacja przez maile powoduje też spadek efektywności. Czasami tygodniami czekamy na odpowiedź na maila zamiast załatwić sprawę natychmiast w krótkiej rozmowie. Mail jest bardzo dobrym narzędziem do tego, aby inicjować działania lub je kończyć, ale w czasie trwania projektu pracownicy powinni się kontaktować ze sobą bezpośrednio. Wspólne rozwiązywanie problemów daje pozytywną energię, z której korzysta cała organizacja.

A więc, bezpośrednie spotkania i praca zespołowa nie tylko rozwiązują problemy i konflikty, ale również inspirują. Bardzo ważne są również spotkania integracyjne - pomagają rozładowywać stres, łączyć ludzi i rozwiązywać konflikty.

Inwestycja w pracowników to duże obciążenie finansowe dla przedsiębiorstwa. Wiele firm stara się maksymalnie redukować personel, tymczasem BetaMed S.A. zatrudnia ponad 3 250 pracowników i ta liczba cały czas rośnie.

Redukcje personelu z reguły powodują nadmierne obciążenie tych, którzy zostają w firmie. Jeżeli nie zatrudnimy ludzi, wszystko będzie miało gorszą jakość. Właściciel firmy nie może siedzieć w biurze do dwunastej w nocy i pracować jako księgowy. Trzeba zatrudniać ludzi i trzeba się z nimi dzielić zasobami firmy. Dzięki temu poszczególne obszary działania są pod opieką specjalistów, nie boimy się kontroli, możemy się zająć strategią, rozwojem, jakością.

Należy zatrudniać ludzi z pasją, o pozytywnej energii. Tę energię łatwo zauważyć już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ja często widzę ją już po kilku zdaniach. Dlatego lubię zatrudniać pracowników osobiście. Wtedy wiem, że mnie znają, jeżeli trzeba mają ze mną kontakt, czują się ważną częścią organizacji.

Już dawno doszłam do wniosku, że zatrudniając pracowników musze im zaoferować więcej niż inni pracodawcy. Dlatego w moich firmach pracownicy mają wolny dzień w urodziny, to jest dzień, kiedy mają świętować, a ja za to płacę. Wprowadziłam też o dwie godziny krótszy czas pracy w piątki. Pracownicy nie są niewolnikami, oni współtworzą firmę, a więc cały czas musimy myśleć, co możemy dla nich zrobić, dzięki temu będą oddani i lojalni. Zresztą widzę, że coraz więcej firm zaczyna działać podobnie.

Oczywiście, trzeba również znaleźć równowagę między empatią i byciem wymagającym. Musimy być konkretni, wytyczać konkretne cele, mówić jasno o co nam chodzi i kontrolować. Jednak pracownik nie może czuć strachu, niektórzy pracodawcy lubią pokazywać, że są twardzi, silni i nieugięci. To jest błąd, bo każdy menedżer może się mylić, i właśnie wtedy dobrze, że może liczyć na pracowników. Dlatego warto mieć dookoła siebie ludzi mądrzejszych od siebie i mających inne poglądy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA