REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne rozwiązywanie problemów daje energię

Beata Drzazga
Przedsiębiorca, twórca, właściciel i prezes wielu firm w Polsce i za granicą, ekspert w zarządzaniu, ceniona prelegentka na konferencjach ekonomicznych i medycznych, autorka tekstów biznesowych dla przedsiębiorców, inspiruje i doradza innym w prowadzeniu biznesu, zajmuje się także działalnością charytatywną, współautorka prac naukowych z dziedziny ochrony zdrowia, Dziekan Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Beata Drzazga
Beata Drzazga
LIDIA SKUZA
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Zespoły są bardziej kreatywne i bardziej skuteczne niż jednostki, dlatego warto je doceniać – mówi przedsiębiorca i mentor biznesowy Beata Drzazga.

Zacznijmy naszą rozmowę od bardzo podstawowego pytania. Dlaczego pracujemy w zespołach, a nie indywidualnie?

REKLAMA

REKLAMA

Dlatego, że współpraca przynosi lepsze efekty niż praca indywidualna. I to w wielu wymiarach. Chodzi nie tylko o to, że działając w zespole jesteśmy bardziej produktywni. Mając poparcie zespołu chętniej podejmujemy ryzyko, wprowadzamy innowacje, szybciej się rozwijamy ucząc się od siebie nawzajem, czujemy większą satysfakcję z pracy i mniejszy stres. Połączenie wiedzy i zdolności członków zespołu daje przewagę, dlatego zespoły lepiej pracują nad problemami, sprawniej wypracowują właściwe rozwiązania i sprawniej potrafią uniknąć błędów.

Pracownicy działający w zespołach z reguły czują się też bardziej pewni siebie, oczywiście pod warunkiem, że szanują się wzajemnie i wiedzą, że grają do jednej bramki. Szczególnie użyteczną metodą jest burza mózgów - wspólne omawianie najważniejszych tematów jest bardzo ważne bo przedsiębiorstwo jest jednym organizmem. Nawet jeżeli właściciel firmy na końcu musi podjąć decyzję jednoosobowo i być za nią odpowiedzialnym, bardzo dobrze jest wcześniej omówić problem z współpracownikami.

W takim razie porozmawiajmy o szczegółach. Aby wypracować jakąkolwiek przewagę na współczesnych rynkach potrzebujemy kreatywności, skuteczności, jakości i zdolności uczenia się.

REKLAMA

Zgadzam się w stu procentach. Zacznijmy od tego, że zespoły, z całą pewnością są bardziej kreatywne niż jednostki. Każdy z członków zespołu ma swoje unikalne cechy takie jak wiek, wykształcenie, wiedzę, kompetencje czy zainteresowania, przekłada się to na inne spojrzenie na problemy i inne podejście do ich rozwiązywania. Rozdzielanie projektów na poszczególnych członków zespołu to też praca, którą bardzo dobrze jest wykonywać wspólnie. Arbitralne podejmowanie takich decyzji może powodować, że potencjał pracowników nie będzie optymalnie wykorzystany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważny jest też udział zespołów w podejmowaniu decyzji strategicznych. Prowadząc firmę należy wyprzedzać trendy oraz oferować unikalną wartość. Omówienie wszystkich „za i przeciw” pozwala unikać błędów, na przykład przy podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji w środki trwałe.

Jednak to wszystko nie jest takie proste. W ramach zespołów pojawiają się konflikty, różni członkowie mają swoje indywidualne cele, często sprzeczne z celami organizacji i sprzeczne ze sobą nawzajem.

I niestety, często wielu menedżerów nie radzi sobie z takimi sytuacjami. Pracowników należy traktować poważnie. Jeżeli pracownicy mają swoje własne cele, należy z nimi o tym rozmawiać i pomagać w rozwoju. Z resztą w większości korporacji rozmowy o celach pracowników to sformalizowany proces.

Kiedyś myślałam, że prowadząc firmę będę poświęcać większość czasu na sprawy operacyjne. Tymczasem okazuje się, że bardzo dużo tego czasu trzeba poświęcić na rozwiązywanie problemów pracowników. Przede wszystkim nie wolno dopuścić do pojawienia się różnego rodzaju zachowań agresywnych i mobbingu. To kolejny cel, który znacznie łatwiej osiągnąć jeżeli pracownicy pracują w grupach i pasują do siebie charakterami.

Ale sytuację w zespole psują nie tylko konflikty. Problem stanowią też nieudane projekty czy niepotrzebna sprawozdawczość.

To oznacza, że pracę zespołu należy właściwie organizować. Najważniejszym zadaniem menedżera jest umożliwienie pracownikom koncentracji na wykonywaniu kluczowych zadań.

Pracownicy, szczególnie tacy, którzy pracowali wcześniej w korporacjach są nauczeni rozmawiania ze sobą mailami. Tymczasem powinniśmy znacznie większą uwagę zwrócić na spotkania osobiste. Pracownicy muszą się znać ze sobą. Maile mogą być niewłaściwie odczytywane, tekst pisany w zły sposób przekazuje emocje, co może powodować niepotrzebne konflikty. Komunikacja przez maile powoduje też spadek efektywności. Czasami tygodniami czekamy na odpowiedź na maila zamiast załatwić sprawę natychmiast w krótkiej rozmowie. Mail jest bardzo dobrym narzędziem do tego, aby inicjować działania lub je kończyć, ale w czasie trwania projektu pracownicy powinni się kontaktować ze sobą bezpośrednio. Wspólne rozwiązywanie problemów daje pozytywną energię, z której korzysta cała organizacja.

A więc, bezpośrednie spotkania i praca zespołowa nie tylko rozwiązują problemy i konflikty, ale również inspirują. Bardzo ważne są również spotkania integracyjne - pomagają rozładowywać stres, łączyć ludzi i rozwiązywać konflikty.

Inwestycja w pracowników to duże obciążenie finansowe dla przedsiębiorstwa. Wiele firm stara się maksymalnie redukować personel, tymczasem BetaMed S.A. zatrudnia ponad 3 250 pracowników i ta liczba cały czas rośnie.

Redukcje personelu z reguły powodują nadmierne obciążenie tych, którzy zostają w firmie. Jeżeli nie zatrudnimy ludzi, wszystko będzie miało gorszą jakość. Właściciel firmy nie może siedzieć w biurze do dwunastej w nocy i pracować jako księgowy. Trzeba zatrudniać ludzi i trzeba się z nimi dzielić zasobami firmy. Dzięki temu poszczególne obszary działania są pod opieką specjalistów, nie boimy się kontroli, możemy się zająć strategią, rozwojem, jakością.

Należy zatrudniać ludzi z pasją, o pozytywnej energii. Tę energię łatwo zauważyć już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ja często widzę ją już po kilku zdaniach. Dlatego lubię zatrudniać pracowników osobiście. Wtedy wiem, że mnie znają, jeżeli trzeba mają ze mną kontakt, czują się ważną częścią organizacji.

Już dawno doszłam do wniosku, że zatrudniając pracowników musze im zaoferować więcej niż inni pracodawcy. Dlatego w moich firmach pracownicy mają wolny dzień w urodziny, to jest dzień, kiedy mają świętować, a ja za to płacę. Wprowadziłam też o dwie godziny krótszy czas pracy w piątki. Pracownicy nie są niewolnikami, oni współtworzą firmę, a więc cały czas musimy myśleć, co możemy dla nich zrobić, dzięki temu będą oddani i lojalni. Zresztą widzę, że coraz więcej firm zaczyna działać podobnie.

Oczywiście, trzeba również znaleźć równowagę między empatią i byciem wymagającym. Musimy być konkretni, wytyczać konkretne cele, mówić jasno o co nam chodzi i kontrolować. Jednak pracownik nie może czuć strachu, niektórzy pracodawcy lubią pokazywać, że są twardzi, silni i nieugięci. To jest błąd, bo każdy menedżer może się mylić, i właśnie wtedy dobrze, że może liczyć na pracowników. Dlatego warto mieć dookoła siebie ludzi mądrzejszych od siebie i mających inne poglądy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  REKLAMA

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  REKLAMA

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA