REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka stóp procentowych - reakcja przedsiębiorców

choroba praca przedsiębiorca laptop fot. shutterstock
choroba praca przedsiębiorca laptop fot. shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

– Efektem ostatnich podwyżek stóp procentowych może być poważny kryzys przede wszystkim sektora budowlanego oraz problemy przedsiębiorców, którzy kredytowali swoją działalność. Mamy dużo sygnałów, że realizacja wielu inwestycji może okazać się niemożliwa, bo przedsiębiorcy nie tylko nie mają rąk do pracy, nie tylko wzrosła cena surowców, ale i mocno spadł popyt, co może być wygenerowane właśnie przez działanie RPP – mówi Hanna Mojsiuk.

Niespotykana wcześniej sytuacja gospodarcza

- Na pewno możemy powiedzieć, że ostatnie lata przynoszą sytuację nie widzianą w gospodarce nigdy wcześniej. Przedsiębiorców najpierw brutalnie dotknął czas pandemii, dwóch lockdownów i ogólnie niesprzyjającej koniunktury w wielu branżach. Potem przyszedł Polski Ład, podwyżki cen mediów i surowców, a na finał mamy wojnę, która jest wielką tragedią humanitarną, ale przyniesie też określone konsekwencje gospodarcze – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

Podwyżka stóp procentowych

W opinii przedsiębiorców podwyżka stóp procentowych jest naturalnym działaniem w obliczu takiej sytuacji gospodarczej, ale pewne ruchy wykonywane są zbyt późno, co powoduje, że są mocno odczuwalne zarówno przez przedsiębiorców i konsumentów. – Efektem ostatnich podwyżek stóp procentowych może być poważny kryzys przede wszystkim sektora budowlanego oraz problemy przedsiębiorców, którzy kredytowali swoją działalność. Mamy dużo sygnałów, że realizacja wielu inwestycji może okazać się niemożliwa, bo przedsiębiorcy nie tylko nie mają rąk do pracy, nie tylko wzrosła cena surowców, ale i mocno spadł popyt, co może być wygenerowane właśnie przez działanie RPP – mówi Hanna Mojsiuk.

Ekonomiści obawiają się o raty kredytów, ceny surowców, ceny w sklepach i to, ile zapłacimy za paliwo

REKLAMA

Atak Rosji na Ukrainę ma wielkie znaczenie dla całego świata gospodarki. Podwyższanie stóp procentowych w Polsce zaczęło się jednak długo przed wojną. Celem było obniżanie inflacji i zatrzymanie galopady cen. Niestety działanie to okazało się nieskuteczne w obliczu wydarzeń militarnych. Ceny znowu rosną, a koszty paliwa biją wszelkie rekordy. Dla przedsiębiorców kolejna podwyżka stóp procentowych to poważna komplikacja gospodarcza.

- Kolejna wysoka podwyżka stóp procentowych to dramat dla tysięcy polskich kredytobiorców. Spóźniona walka z galopującą inflacją odbija się czkawką zwykłym Polakom. Obecne wzrosty stóp procentowych do 3,5% na średnich kredytach w Polsce 300-400 tysięcy złotych powodują wzrost raty kredytu o około 50% w stosunku do października ubiegłego roku. A to niestety najprawdopodobniej nie koniec podwyżek. To dla wielu Polaków może oznaczać prawdziwy dramat. Wojna na Ukrainie, a co za tym idzie sankcje gospodarcze uderzają światową gospodarkę i handel niczym obosieczny miecz. Ponadto skutki ponad dwóch lat pandemii oraz wprowadzone w najgorszym z możliwych momentów ogromne strukturalne zmiany polskiego systemu podatkowego w ramach tzw. Polskiego Ładu dają się dziś odczuć każdemu w kieszeni – komentuje ekonomista i dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie dr Piotr Wolny. - Prognozy inflacyjne rzędu kilkunastu procent zaraz mogą stać się nieaktualne, a rzeczywista stopa wzrostu zacznie bić nienotowane wcześniej rekordy. Nieuniknionym staje się rychłe hamowanie gospodarki. Bez odblokowania środków z planu odbudowy oraz niezwłocznego uruchomienia środków europejskich, a także wielkich zmian w polityce energetycznej państwa może nas niebawem czekać kryzys – dodaje dyrektor Piotr Wolny.

Kryzys gospodarczy na horyzoncie

W opinii Hanny Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie podniesienie stóp procentowych będzie mieć poważne znaczenie dla wielu sektorów gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Przede wszystkim mówimy o branży budowlanej. Będzie jeszcze trudniej o kredyt hipoteczny, a to w oczywisty sposób przełoży się na ilość kupowanych mieszkań. Sektor budowlany w Polsce w ostatnich latach przeżywał prawdziwy renesans, ale wiele wskazuje na to, że jego złote czasy mogą mijać. Ludzi po prostu nie będzie stać na kupowanie nowych mieszkań po cenach, które zostały wywindowane do astronomicznych poziomów w czasie pandemii. Deweloperzy mogą mieć problem z kredytowaniem swoich inwestycji, co będzie skutkowało opóźnieniami – przewiduje Hanna Mojsiuk.

- Wyższe raty kredytów, wyższa inflacja, rosnące ceny, to wszystko przekłada się na nastroje przedsiębiorców i konsumentów. Wydawało się, że pandemia to najgorsze, co mogło spotkać gospodarkę. Teraz na własne oczy przekonamy się, że wojna jest jeszcze większym, gospodarczym złem. Przedsiębiorcy widzą na horyzoncie kryzys – mówi Hanna Mojsiuk.

Źródło: Północna Izba Gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA