REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka stóp procentowych - reakcja przedsiębiorców

choroba praca przedsiębiorca laptop fot. shutterstock
choroba praca przedsiębiorca laptop fot. shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

– Efektem ostatnich podwyżek stóp procentowych może być poważny kryzys przede wszystkim sektora budowlanego oraz problemy przedsiębiorców, którzy kredytowali swoją działalność. Mamy dużo sygnałów, że realizacja wielu inwestycji może okazać się niemożliwa, bo przedsiębiorcy nie tylko nie mają rąk do pracy, nie tylko wzrosła cena surowców, ale i mocno spadł popyt, co może być wygenerowane właśnie przez działanie RPP – mówi Hanna Mojsiuk.

Niespotykana wcześniej sytuacja gospodarcza

- Na pewno możemy powiedzieć, że ostatnie lata przynoszą sytuację nie widzianą w gospodarce nigdy wcześniej. Przedsiębiorców najpierw brutalnie dotknął czas pandemii, dwóch lockdownów i ogólnie niesprzyjającej koniunktury w wielu branżach. Potem przyszedł Polski Ład, podwyżki cen mediów i surowców, a na finał mamy wojnę, która jest wielką tragedią humanitarną, ale przyniesie też określone konsekwencje gospodarcze – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

Podwyżka stóp procentowych

W opinii przedsiębiorców podwyżka stóp procentowych jest naturalnym działaniem w obliczu takiej sytuacji gospodarczej, ale pewne ruchy wykonywane są zbyt późno, co powoduje, że są mocno odczuwalne zarówno przez przedsiębiorców i konsumentów. – Efektem ostatnich podwyżek stóp procentowych może być poważny kryzys przede wszystkim sektora budowlanego oraz problemy przedsiębiorców, którzy kredytowali swoją działalność. Mamy dużo sygnałów, że realizacja wielu inwestycji może okazać się niemożliwa, bo przedsiębiorcy nie tylko nie mają rąk do pracy, nie tylko wzrosła cena surowców, ale i mocno spadł popyt, co może być wygenerowane właśnie przez działanie RPP – mówi Hanna Mojsiuk.

Ekonomiści obawiają się o raty kredytów, ceny surowców, ceny w sklepach i to, ile zapłacimy za paliwo

REKLAMA

Atak Rosji na Ukrainę ma wielkie znaczenie dla całego świata gospodarki. Podwyższanie stóp procentowych w Polsce zaczęło się jednak długo przed wojną. Celem było obniżanie inflacji i zatrzymanie galopady cen. Niestety działanie to okazało się nieskuteczne w obliczu wydarzeń militarnych. Ceny znowu rosną, a koszty paliwa biją wszelkie rekordy. Dla przedsiębiorców kolejna podwyżka stóp procentowych to poważna komplikacja gospodarcza.

- Kolejna wysoka podwyżka stóp procentowych to dramat dla tysięcy polskich kredytobiorców. Spóźniona walka z galopującą inflacją odbija się czkawką zwykłym Polakom. Obecne wzrosty stóp procentowych do 3,5% na średnich kredytach w Polsce 300-400 tysięcy złotych powodują wzrost raty kredytu o około 50% w stosunku do października ubiegłego roku. A to niestety najprawdopodobniej nie koniec podwyżek. To dla wielu Polaków może oznaczać prawdziwy dramat. Wojna na Ukrainie, a co za tym idzie sankcje gospodarcze uderzają światową gospodarkę i handel niczym obosieczny miecz. Ponadto skutki ponad dwóch lat pandemii oraz wprowadzone w najgorszym z możliwych momentów ogromne strukturalne zmiany polskiego systemu podatkowego w ramach tzw. Polskiego Ładu dają się dziś odczuć każdemu w kieszeni – komentuje ekonomista i dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie dr Piotr Wolny. - Prognozy inflacyjne rzędu kilkunastu procent zaraz mogą stać się nieaktualne, a rzeczywista stopa wzrostu zacznie bić nienotowane wcześniej rekordy. Nieuniknionym staje się rychłe hamowanie gospodarki. Bez odblokowania środków z planu odbudowy oraz niezwłocznego uruchomienia środków europejskich, a także wielkich zmian w polityce energetycznej państwa może nas niebawem czekać kryzys – dodaje dyrektor Piotr Wolny.

Kryzys gospodarczy na horyzoncie

W opinii Hanny Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie podniesienie stóp procentowych będzie mieć poważne znaczenie dla wielu sektorów gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Przede wszystkim mówimy o branży budowlanej. Będzie jeszcze trudniej o kredyt hipoteczny, a to w oczywisty sposób przełoży się na ilość kupowanych mieszkań. Sektor budowlany w Polsce w ostatnich latach przeżywał prawdziwy renesans, ale wiele wskazuje na to, że jego złote czasy mogą mijać. Ludzi po prostu nie będzie stać na kupowanie nowych mieszkań po cenach, które zostały wywindowane do astronomicznych poziomów w czasie pandemii. Deweloperzy mogą mieć problem z kredytowaniem swoich inwestycji, co będzie skutkowało opóźnieniami – przewiduje Hanna Mojsiuk.

- Wyższe raty kredytów, wyższa inflacja, rosnące ceny, to wszystko przekłada się na nastroje przedsiębiorców i konsumentów. Wydawało się, że pandemia to najgorsze, co mogło spotkać gospodarkę. Teraz na własne oczy przekonamy się, że wojna jest jeszcze większym, gospodarczym złem. Przedsiębiorcy widzą na horyzoncie kryzys – mówi Hanna Mojsiuk.

Źródło: Północna Izba Gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA