REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka stóp procentowych - reakcja przedsiębiorców

choroba praca przedsiębiorca laptop fot. shutterstock
choroba praca przedsiębiorca laptop fot. shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

– Efektem ostatnich podwyżek stóp procentowych może być poważny kryzys przede wszystkim sektora budowlanego oraz problemy przedsiębiorców, którzy kredytowali swoją działalność. Mamy dużo sygnałów, że realizacja wielu inwestycji może okazać się niemożliwa, bo przedsiębiorcy nie tylko nie mają rąk do pracy, nie tylko wzrosła cena surowców, ale i mocno spadł popyt, co może być wygenerowane właśnie przez działanie RPP – mówi Hanna Mojsiuk.

Niespotykana wcześniej sytuacja gospodarcza

- Na pewno możemy powiedzieć, że ostatnie lata przynoszą sytuację nie widzianą w gospodarce nigdy wcześniej. Przedsiębiorców najpierw brutalnie dotknął czas pandemii, dwóch lockdownów i ogólnie niesprzyjającej koniunktury w wielu branżach. Potem przyszedł Polski Ład, podwyżki cen mediów i surowców, a na finał mamy wojnę, która jest wielką tragedią humanitarną, ale przyniesie też określone konsekwencje gospodarcze – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

Podwyżka stóp procentowych

W opinii przedsiębiorców podwyżka stóp procentowych jest naturalnym działaniem w obliczu takiej sytuacji gospodarczej, ale pewne ruchy wykonywane są zbyt późno, co powoduje, że są mocno odczuwalne zarówno przez przedsiębiorców i konsumentów. – Efektem ostatnich podwyżek stóp procentowych może być poważny kryzys przede wszystkim sektora budowlanego oraz problemy przedsiębiorców, którzy kredytowali swoją działalność. Mamy dużo sygnałów, że realizacja wielu inwestycji może okazać się niemożliwa, bo przedsiębiorcy nie tylko nie mają rąk do pracy, nie tylko wzrosła cena surowców, ale i mocno spadł popyt, co może być wygenerowane właśnie przez działanie RPP – mówi Hanna Mojsiuk.

Ekonomiści obawiają się o raty kredytów, ceny surowców, ceny w sklepach i to, ile zapłacimy za paliwo

REKLAMA

Atak Rosji na Ukrainę ma wielkie znaczenie dla całego świata gospodarki. Podwyższanie stóp procentowych w Polsce zaczęło się jednak długo przed wojną. Celem było obniżanie inflacji i zatrzymanie galopady cen. Niestety działanie to okazało się nieskuteczne w obliczu wydarzeń militarnych. Ceny znowu rosną, a koszty paliwa biją wszelkie rekordy. Dla przedsiębiorców kolejna podwyżka stóp procentowych to poważna komplikacja gospodarcza.

- Kolejna wysoka podwyżka stóp procentowych to dramat dla tysięcy polskich kredytobiorców. Spóźniona walka z galopującą inflacją odbija się czkawką zwykłym Polakom. Obecne wzrosty stóp procentowych do 3,5% na średnich kredytach w Polsce 300-400 tysięcy złotych powodują wzrost raty kredytu o około 50% w stosunku do października ubiegłego roku. A to niestety najprawdopodobniej nie koniec podwyżek. To dla wielu Polaków może oznaczać prawdziwy dramat. Wojna na Ukrainie, a co za tym idzie sankcje gospodarcze uderzają światową gospodarkę i handel niczym obosieczny miecz. Ponadto skutki ponad dwóch lat pandemii oraz wprowadzone w najgorszym z możliwych momentów ogromne strukturalne zmiany polskiego systemu podatkowego w ramach tzw. Polskiego Ładu dają się dziś odczuć każdemu w kieszeni – komentuje ekonomista i dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie dr Piotr Wolny. - Prognozy inflacyjne rzędu kilkunastu procent zaraz mogą stać się nieaktualne, a rzeczywista stopa wzrostu zacznie bić nienotowane wcześniej rekordy. Nieuniknionym staje się rychłe hamowanie gospodarki. Bez odblokowania środków z planu odbudowy oraz niezwłocznego uruchomienia środków europejskich, a także wielkich zmian w polityce energetycznej państwa może nas niebawem czekać kryzys – dodaje dyrektor Piotr Wolny.

Kryzys gospodarczy na horyzoncie

W opinii Hanny Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie podniesienie stóp procentowych będzie mieć poważne znaczenie dla wielu sektorów gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Przede wszystkim mówimy o branży budowlanej. Będzie jeszcze trudniej o kredyt hipoteczny, a to w oczywisty sposób przełoży się na ilość kupowanych mieszkań. Sektor budowlany w Polsce w ostatnich latach przeżywał prawdziwy renesans, ale wiele wskazuje na to, że jego złote czasy mogą mijać. Ludzi po prostu nie będzie stać na kupowanie nowych mieszkań po cenach, które zostały wywindowane do astronomicznych poziomów w czasie pandemii. Deweloperzy mogą mieć problem z kredytowaniem swoich inwestycji, co będzie skutkowało opóźnieniami – przewiduje Hanna Mojsiuk.

- Wyższe raty kredytów, wyższa inflacja, rosnące ceny, to wszystko przekłada się na nastroje przedsiębiorców i konsumentów. Wydawało się, że pandemia to najgorsze, co mogło spotkać gospodarkę. Teraz na własne oczy przekonamy się, że wojna jest jeszcze większym, gospodarczym złem. Przedsiębiorcy widzą na horyzoncie kryzys – mówi Hanna Mojsiuk.

Źródło: Północna Izba Gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA