REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

praca zdalna dobrostan wellbeing work-life balance work-life integration pracownik generacja pokolenie
Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

Praca, praca, praca…

Aktywni zawodowo Polacy poświęcają na pracę przeciętnie ponad 43 godziny tygodniowo. Co trzecia osoba czuje, że przez pracę nie poświęca bliskim tyle czasu, ile by chciała. 

REKLAMA

Polacy znaleźli się na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu. Polskę pod tym względem wyprzedziła tylko Grecja.

Równowaga między życiem prywatnym i zawodowym

Zbyt długi czas pracy może przyczyniać się do pracoholizmu czy wypalenia zawodowego. Odpowiedzią na te problemy społeczne jest koncepcja work-life balance, która opiera się na wyraźnym oddzieleniu pracy od życia prywatnego.

Równowagę między życiem prywatnym i zawodowym pracownicy traktują priorytetowo. Dla większości życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Równowaga między tymi sferami jest dziś na liście priorytetów pracowników na równi z wynagrodzeniem. Aż 71% Polaków stawia granicę pomiędzy pracą a domem, znajomymi i rodziną.

Można też inaczej – łączenie pracy z życiem prywatnym

REKLAMA

Ostatnio coraz więcej mówi się jednak o innym trendzie, a mianowicie work-life integration. Koncepcja ta zakłada upłynnienie granic pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Zgodnie z tą ideą łatwiej jest łączyć sfery zawodową i prywatną niż je rozdzielać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Work-life integration ma dla pracowników wiele zalet i umożliwia im np. wyjście w trakcie pracy do lekarza, urzędu czy odebranie dziecka ze szkoły. W zamian pracodawca może oczekiwać, że pracownik odbierze telefon czy odpisze na maila poza godzinami pracy.

Niektórzy pracodawcy umożliwiają nawet workation, czyli łączenie pracy zawodowej z wakacjami. Pracownik przebywa w atrakcyjnym turystycznie miejscu, które umożliwia mu zarówno odpoczynek, jak i komfortowe warunki pracy.

Różne generacje – różne podejście do życia zawodowego i prywatnego

Pokolenie Z, czyli najmłodsza grupa na rynku pracy, rzadziej od starszych generacji ceni sztywny podział życia zawodowego i prywatnego, czyli work-life balance. Osoby z tej generacji wyróżnia chęć pracy zdalnej. 

Natomiast Millenialsi, czyli Pokolenie Y, częściej marzą o karierze freelancera. Zdaniem pracodawców Pokolenie Y wysoko ceni możliwość integracji czasu pracy i czasu prywatnego.

Z kolei najstarsi na rynku pracy, czyli Pokolenie X, rzadziej ocenia work-life integration jako zjawisko pozytywne. 

Wybór modelu pracy w danej firmie jest dużym wyzwaniem dla pracodawców. Niezależnie od tego, na co się zdecydują, najważniejsze jest, aby wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników, a także dbać o ich dobrostan psychiczny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PARP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA