REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy. Z jakimi branżami wiązać swoją przyszłość, a jakie omijać?

Szeroko pojęte kompetencje cyfrowe są kartą przetargową na rynku pracy w XXI wieku
Szeroko pojęte kompetencje cyfrowe są kartą przetargową na rynku pracy w XXI wieku
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy 2021. Większość z nas spędza na obowiązkach zawodowych przynajmniej 40 godzin w tygodniu. W związku z tym oczekujemy od naszej pracy nie tylko odpowiednich zarobków, ale również satysfakcji i możliwości rozwoju. Co zatem powinniśmy zrobić, żeby dobrze wejść na rynek pracy lub skutecznie się przebranżowić?

Rynek pracy i "niepewne" zawody

Eksperci twierdzą, że problemy z zatrudnieniem możemy mieć nie tylko w zawodach, które wymierają z przyczyn cywilizacyjnych, ale też takich, które na pierwszy rzut oka wydają się całkiem atrakcyjne[1]. Możemy podzielić je na cztery grupy. Pierwszą z nich reprezentują specjaliści w dość powszechnych zawodach – mowa tu m.in. o finansach, księgowości czy prawie. W drugiej znajdują się zawody, w których widoczny jest wyraźny przesyt zainteresowania – można wymienić tu ekonomistów, filozofów, historyków, politologów czy kulturoznawców. Do trzeciej grupy należą zawody zagrożone procesem automatyzacji – w tym przypadku możemy wymienić m.in. telemarketerów, sprawozdawców finansowych czy pracowników taśmy produkcyjnej. Do ostatniej grupy „problematycznych” zawodów należą profesje charakteryzujące się powtarzalnością i brakiem kreatywności – mowa tu m.in. o bibliotekarzach, agentach ubezpieczeniowych czy urzędnikach.

REKLAMA

- W kontekście „niepewnych” zawodów, w 2021 roku nie bez znaczenia pozostają zawody dotknięte pandemią Covid-19 – informuje Magdalena Wasilewska-Michalska, ekspert Coders Lab.

– Niecodzienna sytuacja, która dotknęła rynek pracy pokazała, że nawet branże postrzegane jako stosunkowo „bezpieczne”, takie jak gastronomia czy hotelarstwo mogą okazać się dużym zagrożeniem. Pokazuje to, że myśląc o starcie lub przebranżowieniu lepiej skierować swoje zainteresowanie w stronę nieco bardziej „pewnych” profesji – dodaje.

Kiedy zdecydować się na przebranżowienie?

REKLAMA

W nierównej walce z rynkiem pracy czasami warto podjąć rękawicę i zdecydować się na decyzję o przebranżowieniu. Pamiętajmy, że w tej sytuacji nie musimy być pozostawieni sami sobie – zwłaszcza w kwestiach finansowych. Oczywistym jest, że samokształcenie – zwłaszcza jeżeli ma być efektywne – zazwyczaj kosztuje. W dzisiejszych czasach jest jednak duża szansa na otrzymanie wsparcia. Istnieje na to kilka sposobów.

Osoby pracujące składając odpowiedni wniosek w Urzędzie Pracy mogą starać się o dofinansowania zarówno szkoleń, kursów czy nawet studiów podyplomowych, które bezpośrednio mogą pomóc w przebranżowieniu. Innym sposobem, który trzeba wziąć pod uwagę jest wykorzystanie środków unijnych. Fundusze Europejskie oferują wiele ciekawych i nieodpłatnych propozycji nie tylko programów aktywizujących, ale również szkoleń. Innym rozwiązaniem, które warto mieć na uwadze chcąc się przebranżowić, są udzielane przez Ministerstwo Rozwoju, tzw. pożyczki na kształcenie, w ramach których udzielane są nieoprocentowane kredyty przeznaczone na studia podyplomowe, kursy, szkolenia oraz inne formy kształcenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pożądane zawody

Na liście najbardziej pożądanych zawodów przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki możemy znaleźć m.in. tak nieoczywiste profesje jak m.in. dekarz, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych czy monter nawierzchni kolejowej[2]. Oczywiście wśród przyszłościowych zawodów możemy znaleźć również takie profesje jak dietetyk, trener, biotechnolog czy pracownik naukowy. Nie brakuje również profesji bezpośrednio związanych z nowymi technologiami jak grafik komputerowy czy specjalista z zakresu IT.

- Szeroko pojęte kompetencje cyfrowe są kartą przetargową na rynku pracy w XXI wieku – przekonuje Magdalena Wasilewska-Michalska.

REKLAMA

– Właśnie dlatego tak atrakcyjnie z perspektywy pracownika wyglądają wszystkie zawody bezpośrednio związane z branżą IT, której dodatkową zaletą są niezwykle szerokie możliwości zatrudnienia. Należy pamiętać o tym, że IT to nie tylko programiści, ale również analitycy danych, którzy z uwagi na ostatnio odnotowane zapotrzebowanie zasługują na szczególną uwagę czy testerzy oprogramowania. Myśląc o przebranżowieniu, warto brać pod uwagę branże, które nie tylko są przyszłościowe, ale również stabilne i odporne na takie wyzwania, jakim okazała się pandemia – podkreśla.

Reasumując, dobrze jest stale monitorować sytuację na rynku pracy, który pomimo kilku uniwersalnych zasad na nim panujących, wciąż pozostaje materią niezwykle dynamiczną. Warto jednak zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby dokonać odpowiedniego zawodowego wyboru – bez względu na to czy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę, czy decydujemy się na zmianę zatrudnienia.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

[1] https://www.infor.pl/prawo/bezrobotny/poszukiwanie-pracy/3572752,Zawody-w-ktorych-bedzie-najtrudniej-znalezc-prace.html

[2] https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prognoza-zawody-2021

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA