REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy. Z jakimi branżami wiązać swoją przyszłość, a jakie omijać?

Subskrybuj nas na Youtube
Szeroko pojęte kompetencje cyfrowe są kartą przetargową na rynku pracy w XXI wieku
Szeroko pojęte kompetencje cyfrowe są kartą przetargową na rynku pracy w XXI wieku
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy 2021. Większość z nas spędza na obowiązkach zawodowych przynajmniej 40 godzin w tygodniu. W związku z tym oczekujemy od naszej pracy nie tylko odpowiednich zarobków, ale również satysfakcji i możliwości rozwoju. Co zatem powinniśmy zrobić, żeby dobrze wejść na rynek pracy lub skutecznie się przebranżowić?

Rynek pracy i "niepewne" zawody

Eksperci twierdzą, że problemy z zatrudnieniem możemy mieć nie tylko w zawodach, które wymierają z przyczyn cywilizacyjnych, ale też takich, które na pierwszy rzut oka wydają się całkiem atrakcyjne[1]. Możemy podzielić je na cztery grupy. Pierwszą z nich reprezentują specjaliści w dość powszechnych zawodach – mowa tu m.in. o finansach, księgowości czy prawie. W drugiej znajdują się zawody, w których widoczny jest wyraźny przesyt zainteresowania – można wymienić tu ekonomistów, filozofów, historyków, politologów czy kulturoznawców. Do trzeciej grupy należą zawody zagrożone procesem automatyzacji – w tym przypadku możemy wymienić m.in. telemarketerów, sprawozdawców finansowych czy pracowników taśmy produkcyjnej. Do ostatniej grupy „problematycznych” zawodów należą profesje charakteryzujące się powtarzalnością i brakiem kreatywności – mowa tu m.in. o bibliotekarzach, agentach ubezpieczeniowych czy urzędnikach.

REKLAMA

- W kontekście „niepewnych” zawodów, w 2021 roku nie bez znaczenia pozostają zawody dotknięte pandemią Covid-19 – informuje Magdalena Wasilewska-Michalska, ekspert Coders Lab.

– Niecodzienna sytuacja, która dotknęła rynek pracy pokazała, że nawet branże postrzegane jako stosunkowo „bezpieczne”, takie jak gastronomia czy hotelarstwo mogą okazać się dużym zagrożeniem. Pokazuje to, że myśląc o starcie lub przebranżowieniu lepiej skierować swoje zainteresowanie w stronę nieco bardziej „pewnych” profesji – dodaje.

Kiedy zdecydować się na przebranżowienie?

REKLAMA

W nierównej walce z rynkiem pracy czasami warto podjąć rękawicę i zdecydować się na decyzję o przebranżowieniu. Pamiętajmy, że w tej sytuacji nie musimy być pozostawieni sami sobie – zwłaszcza w kwestiach finansowych. Oczywistym jest, że samokształcenie – zwłaszcza jeżeli ma być efektywne – zazwyczaj kosztuje. W dzisiejszych czasach jest jednak duża szansa na otrzymanie wsparcia. Istnieje na to kilka sposobów.

Osoby pracujące składając odpowiedni wniosek w Urzędzie Pracy mogą starać się o dofinansowania zarówno szkoleń, kursów czy nawet studiów podyplomowych, które bezpośrednio mogą pomóc w przebranżowieniu. Innym sposobem, który trzeba wziąć pod uwagę jest wykorzystanie środków unijnych. Fundusze Europejskie oferują wiele ciekawych i nieodpłatnych propozycji nie tylko programów aktywizujących, ale również szkoleń. Innym rozwiązaniem, które warto mieć na uwadze chcąc się przebranżowić, są udzielane przez Ministerstwo Rozwoju, tzw. pożyczki na kształcenie, w ramach których udzielane są nieoprocentowane kredyty przeznaczone na studia podyplomowe, kursy, szkolenia oraz inne formy kształcenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pożądane zawody

Na liście najbardziej pożądanych zawodów przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki możemy znaleźć m.in. tak nieoczywiste profesje jak m.in. dekarz, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych czy monter nawierzchni kolejowej[2]. Oczywiście wśród przyszłościowych zawodów możemy znaleźć również takie profesje jak dietetyk, trener, biotechnolog czy pracownik naukowy. Nie brakuje również profesji bezpośrednio związanych z nowymi technologiami jak grafik komputerowy czy specjalista z zakresu IT.

- Szeroko pojęte kompetencje cyfrowe są kartą przetargową na rynku pracy w XXI wieku – przekonuje Magdalena Wasilewska-Michalska.

REKLAMA

– Właśnie dlatego tak atrakcyjnie z perspektywy pracownika wyglądają wszystkie zawody bezpośrednio związane z branżą IT, której dodatkową zaletą są niezwykle szerokie możliwości zatrudnienia. Należy pamiętać o tym, że IT to nie tylko programiści, ale również analitycy danych, którzy z uwagi na ostatnio odnotowane zapotrzebowanie zasługują na szczególną uwagę czy testerzy oprogramowania. Myśląc o przebranżowieniu, warto brać pod uwagę branże, które nie tylko są przyszłościowe, ale również stabilne i odporne na takie wyzwania, jakim okazała się pandemia – podkreśla.

Reasumując, dobrze jest stale monitorować sytuację na rynku pracy, który pomimo kilku uniwersalnych zasad na nim panujących, wciąż pozostaje materią niezwykle dynamiczną. Warto jednak zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby dokonać odpowiedniego zawodowego wyboru – bez względu na to czy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę, czy decydujemy się na zmianę zatrudnienia.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

[1] https://www.infor.pl/prawo/bezrobotny/poszukiwanie-pracy/3572752,Zawody-w-ktorych-bedzie-najtrudniej-znalezc-prace.html

[2] https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prognoza-zawody-2021

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA