REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo chcą zatrudniać pracodawcy? Specjaliści IT najbardziej poszukiwani

Kogo chcą zatrudniać pracodawcy? Specjaliści IT najbardziej poszukiwani
Kogo chcą zatrudniać pracodawcy? Specjaliści IT najbardziej poszukiwani
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Najbardziej poszukiwani przez pracodawców w I półroczu 2022 r. byli specjaliści ds. IT , do których kierowano blisko co czwartą ofertę - wynika z raportu serwisu Pracuj.pl. Pracowników poszukiwały najczęściej przedsiębiorstwa specjalizujące się w finansach i bankowości - stwierdzono.

Kogo szukali pracodawcy w I półroczu 2022 roku?

Między styczniem a czerwcem 2022 r. w serwisie Pracuj.pl ukazało się 597 tys. ogłoszeń o pracę, czyli o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ub.r.; Rekordowy okazał się okres między styczniem a marcem, gdy ukazało się 312 tys. ofert - dowodzi raport "Rynek Pracy Specjalistów: I półrocze 2022".

REKLAMA

REKLAMA

Jak wskazano, na pierwszym miejscu w zestawieniu najbardziej popularnych specjalizacji, po raz pierwszy w historii badania, znaleźli się specjaliści ds. IT. Kierowano do nich 24 proc. ofert w Pracuj.pl w badanym okresie. "Na wynik ten złożyły się oferty dla specjalistów ds. rozwoju oprogramowania (16 proc. wszystkich ogłoszeń) oraz administracji IT (8 proc.)" - wyjaśniono.

Drugie miejsce (24 proc. ofert na portalu) zajęli specjaliści ds. sprzedaży – dotychczasowy lider zestawienia. Na trzecim miejscu znaleźli się natomiast pracownicy obsługi klienta, do których kierowano 13 proc. ogłoszeń w serwisie. Za nimi uplasowali się pracownicy fizyczni, którzy również mogli wybierać spośród 13 proc. ogłoszeń.

Jakie branże szukają pracowników?

Wskazano, że w I półroczu 2022 r. pracowników poszukiwały najczęściej przedsiębiorstwa specjalizujące się w finansach i bankowości, odpowiedzialne za 11 proc. ofert pracy w Pracuj.pl. Na drugim miejscu znalazła się branża IT, z której pochodziło co dziesiąte ogłoszenie. Na trzecim miejscu uplasowali się pracodawcy z obszaru handlu detalicznego/B2C, czyli m.in. operatorzy sieci sklepów spożywczych, dyskontów, galerii handlowych (9 proc. ogłoszeń).

Dodano, że "stosunkowo wysoką aktywnością" wykazywały się firmy z branży produkcyjnej (7 proc.), budowlanej (6 proc.) oraz z obszaru handlu i sprzedaży B2B (5 proc.). "Szczególnie w przypadku obszaru produkcji i budownictwa na aktywność rekrutacyjną mógł mieć wpływ znaczący odpływ wielu pracowników z Ukrainy płci męskiej, którzy w obliczu agresji Rosji na swój kraj postanowili do niego wrócić" - oceniono.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakich województwach jest najwięcej ofert pracy?

Jak wynika z raportu, 20 proc. ogłoszeń publikowanych na Pracuj.pl w I półroczu 2022 r. pochodziło od pracodawców z województwa mazowieckiego. W czołówce znalazły się też: dolnośląskie (10 proc.), a także śląskie, małopolskie i wielkopolskie (po 9 proc.). Zwrócono uwagę, że w związku ze wzrostem popularności pracy zdalnej ostatecznie zrekrutowany pracownik niekoniecznie będzie faktycznie wykonywać obowiązki w tym województwie. "Trend ten widoczny jest m.in. w branży IT, kreatywnej czy w usługach biznesowych, gdzie dostrzegalne są migracje części pracowników do mniejszych miast czy rodzinnych regionów" - wskazano.

Zawody, specjalizacje, kompetencje

Według raportu 36 proc. ofert dotyczyło specjalizacji, w których rola kompetencji cyfrowych jest wysoka lub dynamicznie rośnie – w tym IT, marketingu, reklamy, grafiki, e-commerce czy badań i rozwoju.

Zwrócono uwagę, że w I półroczu 2022 r. pracownicy fizyczni stanowili czwartą najbardziej popularną specjalizację w serwisie Pracuj.pl. "Na zapotrzebowanie pracodawców na tę grupę kandydatów niewątpliwie wpływa zniknięcie z polskiego rynku pracy mężczyzn pochodzących z Ukrainy" - oceniono. Jak stwierdzono, w pierwszych sześciu miesiącach br. do pracowników fizycznych kierowano 50 tys. ogłoszeń. W II półroczu 2021 r. było ich 70 tys., a w ostatnich sześciu miesiącach br. liczba ta wzrosła do 77 tys.

Praca zdalna i hybrydowa

Zgodnie z raportem, 27 proc. ogłoszeń na portalu Pracuj.pl pod koniec I półrocza 2022 r. dotyczyło pracy zdalnej lub hybrydowej. Wykonywanie zadań w pełni poza siedzibą firmy umożliwiało 16 proc. ofert. "W stosunku do sytuacji z końca 2021 r. widoczny jest niewielki spadek liczby ofert w pełni zdalnych, ale najwyższy w historii udział ofert umożliwiających przynajmniej częściową pracę spoza biura" - zaznaczono.

Wynagrodzenia - jawne "widełki"

REKLAMA

Autorzy raportu wskazali też na "zmiany w podejściu do jawności widełek wynagrodzenia". Pod koniec I półrocza 2022 r. 12 proc. aktywnych ogłoszeń w Pracuj.pl zawierało informacje o możliwym przedziale zarobków na danym stanowisku. "To liczba wyraźnie wyższa od tej sprzed wybuchu pandemii" - podano.

Wśród specjalizacji, w których dostrzegalny jest najwyższy odsetek ogłoszeń z widełkami zarobków, wyróżniają się te związane z kompetencjami cyfrowymi. Na informacje o kwocie wynagrodzenia na poziomie oferty mogą często liczyć eksperci z obszaru e-commerce i usług internetowych (25 proc.) oraz zajmujący się rozwojem oprogramowania (23 proc.). Powyżej średniej plasują się także m.in. pracownicy z obszaru marketingu (18 proc.), nieruchomości (16 proc.) oraz transportu i logistyki (15 proc.).

"I półrocze 2022 r. dowiodło, że osoby będące na początku karier zawodowych mają obecnie spory wybór możliwości rozwoju" - stwierdzono. Między styczniem i czerwcem ukazało się łącznie ponad 88 tys. ogłoszeń kierowanych do stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów - to 15 proc. wszystkich ofert w serwisie. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA