REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gartner: ponad 50% pracowników biurowych na świecie będzie pracować zdalnie

Wiele dużych organizacji podkreśla, że nie może w pełni przejść na pracę zdalną, z różnych powodów.
Wiele dużych organizacji podkreśla, że nie może w pełni przejść na pracę zdalną, z różnych powodów.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gartner prognozuje, że do końca 2021 roku ponad połowa pracowników biurowych na świecie będzie pracować zdalnie. Czy to jest nowoczesny model pracy?

Przyśpieszone przejście na pracę zdalną

W 2019 roku osoby pracujące zdalnie stanowiły 27 proc. wszystkich pracowników biurowych. Dwa lata później ten udział ma wynieść aż 51 proc. To spory wzrost, za którym stoi pandemia COVID-19 i przyspieszona adaptacja technologii.

REKLAMA

Do końca 2021 roku pracownicy zdalni mają stanowić jedną trzecią (32 proc.) wszystkich pracowników na całym świecie. To prawie dwukrotny wzrost w ciągu dwóch lat, bo w 2019 roku było to 17 proc. Gartner wziął pod lupę pracowników biurowych, czyli m.in. pisarzy, księgowych czy inżynierów, a pracę zdalną zdefiniował jako wykonywanie obowiązków poza firmą przez przynajmniej jeden dzień w tygodniu.

– Model hybrydowy to przyszłość pracy i odpowiedź na potrzeby pracodawców w zakresie siły roboczej – podkreśla Ranjit Atwal, starszy dyrektor ds. badań w firmie Gartner.

Jak to wygląda na świecie?

REKLAMA

Adopcja pracy zdalnej różni się w różnych miejscach na świecie i zależy wielu czynników: stopnia cyfryzacji, formy kultury organizacyjnej czy branży. W 2022 roku już 31 proc. pracowników na całym świecie ma pracować zdalnie (hybrydowo lub wyłącznie z domu). Liderem będą Stany Zjednoczone, z udziałem 53 proc. W Europie będzie to wyglądało różnie: pracownicy zdalni w Wielkiej Brytanii będą stanowić 52 proc. siły roboczej w 2022 roku, podczas gdy pracownicy zdalni w Niemczech i Francji - odpowiednio 37 proc. i 33 proc.

Liczbowo najwięcej pracowników zdalnych będzie w Indiach i Chinach, przy stosunkowo niskim udziale procentowym wśród wszystkich zatrudnionych. W Indiach będzie to 30, a w Chinach 28 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca zdalna – czy dla wszystkich?

Mimo powszechnego dostępu do narzędzi umożliwiających pracę zdalną oraz oczekiwań ze strony pracowników, niektóre firmy ciągle mają obawy przed wdrożeniem pracy hybrydowej lub zdalnej na stałe. Jednak zarządzający firmami, które w ostatnich kilkunastu miesięcy przetestowały model pracy hybrydowej lub zdalnej, mają wyrobioną opinię na temat takiego rozwiązania:

REKLAMA

– Wiele dużych organizacji podkreśla, że nie może w pełni przejść na pracę zdalną, z różnych powodów. Moim zdaniem to mit, a problemem nie są różne ograniczenia, a raczej brak elastyczności – mówi Janusz Pribulka, CEO Sagra Technology, dostawcy systemów IT (CRM i SFA).

– Przejście na pracę zdalną wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale także odpowiedniej kultury organizacyjnej, charakteryzującej się elastycznością i zwinnością. Tego może brakować dużym. Mniejsze organizacje często łatwiej adaptują się do nowych warunków. Dotyczy to również współpracy z klientami.

Przyspieszona transformacja

Wzrost wykorzystania pracy zdalnej rodzi potrzebę weryfikacji infrastruktury IT pod kątem umożliwienia organizacjom pracy z dowolnego miejsca.

– Do 2024 roku firmy będą zmuszone do przyspieszenia cyfrowej transformacji biznesu o co najmniej pięć lat. Plany te będą musiały dostosować się do świata po COVID-19, związanego ze zwiększoną potrzebą wdrożenia zdalnego i hybrydowego modelu pracy – tłumaczy Ranjit Atwal.

W procesie transformacji dużą rolę odgrywają produkty i usługi cyfrowe. Organizacje potrzebują zatem nowych strategii oraz inwestycji w nowe technologie, takie jak hiperautomatyzacja, sztuczna inteligencja czy inne, zapewniające większą elastyczność w organizacji pracy. Wśród technologii, które bardzo zyskały na znaczeniu w kontekście pracy zdalnej, jest cloud computing. Gartner prognozuje, że wydatki użytkowników na całym świecie na usługi chmury publicznej wzrosną w 2021 roku aż o 23 proc.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA