REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kultura doceniania w biznesie

Subskrybuj nas na Youtube
Jak dowartościować pracownika?
Jak dowartościować pracownika?
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Jak docenić pracownika. Relatywnie niska stopa bezrobocia i obserwowany od kilku lat rynek pracownika znacząco wpływają na podejście firm do employer brandingu. Kultura doceniania coraz mocniej zakorzenia się w świadomości polskich przedsiębiorców, którzy chętnie wykorzystują różne okazje do okazania wdzięczności swoim pracownikom. Na jakie daty warto zwrócić uwagę w 2023 roku i dlaczego należy wziąć pod uwagę również okazje nietypowe? Podpowiadamy!

Chociaż powszechnie uznaje się, że employer branding w Polsce wciąż nie dorównuje poziomowi wielu firm zagranicznych, z pewnością od kilku lat można zaobserwować wyraźną zmianę w tym zakresie wśród polskich pracodawców. Ostatnie kwartały stanowiły nie lada wyzwanie także dla rodzimych biznesów i zmieniły sposób zarządzania oraz politykę wielu z nich. Od pracodawcy oczekujemy dziś bardziej „ludzkiego” nastawienia, doceniania oraz wyrozumiałości. Jak wynika jednak z raportu „People at Work 2021: A Global Workforce View”, niespełna 6 na 10 pracowników ma poczucie, że ich praca spotyka się z uznaniem pracodawcy. Mimo że stanowi to większość, wciąż nie jest w pełni zadowalającym odsetkiem. Eksperci podkreślają, że przed nami jeszcze wiele pracy, której beneficjentami będą zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. 

REKLAMA

Jednym z obszarów employer brandingu, stanowiącym podstawę dobrych praktyk w firmie, jest docenianie pracownika. Choć mogłoby się wydawać, że jest to zupełnie naturalne, czasem trudno określić, w jakim momencie lub z jakiej okazji powinniśmy to w sposób szczególny okazywać. Jakie momenty warto uwzględnić w swoim biznesowych kalendarzu? 

Święta tradycyjne: Boże Narodzenie i Wielkanoc

REKLAMA

Jednymi z najważniejszych okazji w roku – nie tylko życiu osobistym, ale też w życiu każdej firmy – jest Wielkanoc i Boże Narodzenie. Okres świąteczny to czas, w którym wiele firm organizuje spotkania oraz integracje, podczas których współpracownicy wymieniają się życzeniami oraz upominkami świątecznymi. Atmosfera w pracy, partnerskie podejście oraz estetyczny upominek wpływają nie tylko na wizerunek firmy, ale także na relacje w zespole i motywację pracownika. Co o świątecznych podarunkach mówią eksperci z branży upominkowej?

Święta, szczególnie Bożego Narodzenia, to wyjątkowy czas, w którym szefowie mają okazję podziękować swoim pracownikom za cały rok pracy. W naszej branży wierzymy, że nawet drobny, lecz jakościowy upominek nie tylko zapada w pamięć obdarowanego, ale stanowi też doskonałą wizytówkę firmy. My stawiamy na to, co kochają wszyscy, czyli słodkości premium – mówi Anna Garmada, właścicielka marki specjalizującej się w produkcji brandowanych słodyczy reklamowych.

Dni świąteczne w 2023 roku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Wielkanoc – 9–10 kwietnia (niedziela–poniedziałek)
  • Boże Narodzenie – 25–26 grudnia (poniedziałek–wtorek)

Firmowe spotkanie czy upominki warto zaplanować minimum na miesiąc przed zbliżającymi się świętami. Im mamy więcej czasu, tym lepsze możliwości na zaplanowanie atrakcyjnych eventów czy miłych niespodzianek. Z pewnością pomocne będzie w tym ustawienie przypomnienia w służbowym kalendarzu.

Dni pracownicze

Kultura wdzięczności to dla wielu firm wciąż dość nowe pojęcie. Chociaż święta, takie jak Dzień Doceniania Pracownika, dalej figurują jedynie w kalendarzu dni nietypowych, w Polsce zaczyna mówić się o nich coraz więcej. Warto zwrócić także uwagę na Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który zyskuje coraz większe znaczenie również w kontekście działań employer brandingowych.

W 2023 roku święta te przypadają na:

  • Dzień Doceniania Pracownika – 5 marca (niedziela)
  • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10 października (wtorek)

Święta branżowe

Planując kalendarz ważnych dat w kontekście działalności propracowniczej, warto wziąć pod uwagę również dni poświęcone konkretnym branżom lub nawet pracownikom. Drobny upominek czy życzenia w Dzień Grafika czy Informatyka na pewno będą pozytywnie odebrane przez zespół. W kalendarzu świąt nietypowych z pewnością znajdziesz dni, które będą ważne z punktu widzenia Twojej firmy. 

Przykłady dni branżowych w 2023 roku:

  • Dzień Piekarza i Cukiernika – 15 marca (środa)
  • Dzień Grafika – 27 kwietnia (czwartek)
  • Dzień Informatyka – 8 czerwca (czwartek)
  • Dzień Kierownika – 17 września (niedziela)
  • Dzień Biznesmena – 13 listopada (poniedziałek)

Jubileusze, urodziny, awanse – okazje wewnętrzne

REKLAMA

Niektórych okazji nie znajdziesz w żadnym kalendarzu. Awans, rocznica pracy, sukcesy firmowe czy nawet urodziny pracowników to okazje zdecydowanie warte uwzględnienia w 2023 roku. Celebrowanie i docenianie sukcesów firmy, które są przecież sukcesami mrówczej pracy pracowników oraz kontrahentów, stanowią bardzo ważny element budowania relacji biznesowych. Niewielki upominek i kilka ciepłych słów prosto z serca z pewnością zostaną zapamiętane przez współpracownika czy partnera na długo. Jak komentuje Anna Garmada: Firmowe eventy z okazji jubileuszy czy świętowanie wygranego przetargu to z pewnością momenty, kiedy warto pokazać, że doceniamy pracę, oddanie i sumienność zespołu. Widzimy też, że firmy chcą iść właśnie w tę stronę i coraz bardziej zależy im na tworzeniu unikatowych upominków.

Obdarowywanie często kojarzymy z podarunkami, na które trzeba przeznaczyć spory budżet. Nic bardziej mylnego! Często nawet drobny, miły gest jest w stanie rozpromienić twarz drugiej osoby. Mini czekoladki z motywującym cytatem na biurku, czy słodkie cukierki w przestrzeni wspólnej to zdecydowanie dobry pomysł na miły początek pracowitego tygodnia. 

Święta nietypowe

Wiele firm w ciągu roku szuka także dodatkowych pretekstów, poza świętami ustawowymi czy jubileuszami, do miłego spędzenia czasu ze swoimi pracownikami czy obdarowania ich drobnymi upominkami. W ten sposób przedsiębiorcy budują także swego rodzaju przewagę na tle konkurencji, prezentując się jako marka kreatywna, której prawdziwym kapitałem są tworzący ją ludzie. Croissant na Dzień Rogalika, pizza (również w wariancie z ananasem dla fanów hawajskiej) w Dzień Pizzy czy krótszy dzień pracy z okazji Dnia Wagarowicza – to tylko niektóre przykłady kreatywnego podejścia do employer brandingu. Z pewnością są one nie tylko oryginalne, ale stanowią też przykład nieszablonowego podejścia i propracowniczej postawy pracodawcy. 

Przykłady nietypowych świąt w 2023 roku:

  • Blue Monday – 17 stycznia (poniedziałek)
  • Dzień Rogalika – 30 stycznia (poniedziałek)
  • Dzień Pizzy – 9 lutego (czwartek)
  • Tłusty Czwartek – 16 lutego (czwartek)
  • Światowy Dzień Drzemki w Pracy – 12 marca (niestety niedziela)
  • Dzień Wagarowicza – 21 marca (wtorek)
  • Dzień Czekolady – 12 kwietnia (środa), 7 lipca (piątek)
  • Dzień Dziecka – 1 czerwca (czwartek)
  • Mikołajki – 6 grudnia (środa)

Planując kalendarium wyjątkowych okazji, w których można docenić pracownika, warto pamiętać nie tylko o upominkach i akcjach specjalnych, ale też o niskobudżetowym, acz najważniejszym słowie ,,dziękuję”. Nawet najbardziej kosztowny prezent nie zastąpi szczerego feedbacku, podziękowania za zaangażowanie czy szczerej pochwały. Kultura doceniania rozpoczyna się od małych gestów, które mają wielkie znaczenie. Warto pamiętać o nich nie tylko od święta! 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport Strong Women in IT: zgłoszenia do 31 lipca 2025 r.

Ruszył nabór do raportu Strong Women in IT 2025. Jest to raport mający na celu przybliżenie osiągnięć kobiet w branży technologicznej oraz w działach IT-Tech innych branż. Zgłoszenia do 31 lipca 2025 r.

Gdy ogień nie jest przypadkiem. Pożary w punktach handlowo-usługowych

Od stycznia do początku maja 2025 roku straż pożarna odnotowała 306 pożarów w obiektach handlowo-usługowych, z czego aż 18 to celowe podpalenia. Potwierdzony przypadek sabotażu, który doprowadził do pożaru hali Marywilska 44, pokazuje, że bezpieczeństwo pożarowe staje się kluczowym wyzwaniem dla tej branży.

Przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia do analizy rynku. Współpraca GUS i Rzecznika MŚP

Nowe intuicyjne narzędzia analityczne, takie jak Dashboard Regon oraz Dashboard Koniunktura Gospodarcza, pozwolą firmom na skuteczne monitorowanie rynku i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

REKLAMA

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

REKLAMA

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

REKLAMA