reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Przekazanie upominków w celu uhonorowania pracowników nie podlega opodatkowaniu PIT

Przekazanie upominków w celu uhonorowania pracowników nie podlega opodatkowaniu PIT

Prezenty uzyskane przez pracowników nie podlegają opodatkowaniu PIT w sytuacji, gdy przyznawane są w celu uhonorowania pracownika czy przekazania mu gratulacji. Tak wynika z interpretacji indywidualnej prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 września 2019 r. (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.266.2019.1.BK).

Sprawa dotyczyła spółki kapitałowej, która postanowiła przekazać swoim pracownikom upominki z okazji przejścia na emeryturę bądź jubileuszu pracy. Prezenty miały być przekazywane w postaci zegarka, złotego medalu bądź złotej monety okolicznościowej, zaś ich nabycie przez spółkę miało nastąpić ze środków obrotowych. Jednocześnie upominki nie stanowiły wyrazu dodatkowej formy gratyfikacji za wykonaną pracę ani nie były elementem wynagrodzenia.

Na tym tle spółka zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zapytała, czy wręczane przez nią prezenty będą stanowić dla pracowników przychody ze stosunku pracy i czy w związku tym jako płatnik PIT będzie musiała pobrać zaliczki na podatek dochodowy.

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że prezenty przekazywane pracownikom, stanowiące formę gratulacji, powinny być traktowane jako darowizna, a nie przychód ze stosunku pracy. Skoro bowiem spółka zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz pracowników kosztem swojego majątku i nie występuje ekwiwalent ze strony obdarowanego, to tym samym mamy do czynienia z umową darowizny. A skoro tak, to przekazane upominki podlegają przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn i jako takie są wyłączone z opodatkowania PIT. Tym samym, spółka nie będzie zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska spółka przywołała szereg interpretacji indywidualnych.

Organ w całości uznał stanowisko spółki za prawidłowe.

Katarzyna Narejko

Źródło: taxonline.pl

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama