REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie gospodarcze, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy należy wnieść odpowiedź na pozew?

Odpowiedź na pozew to jedno z pism procesowych. Dzięki niemu pozwany może ustosunkować się do twierdzeń powoda zawartych w pozwie. W postępowaniu gospodarczym strona musi wnieść odpowiedź na pozew.

Kiedy wzywa się stronę do próby ugodowej?

Postępowanie pojednawcze ma nie tylko przyśpieszyć rozwiązanie sporu, ma również zminimalizować koszty oraz nie dopuścić o zaognienia konfliktu między stronami.

Jakie są tryby postępowania przed sądem gospodarczym?

Pozew może być napisany w jednym z kilku trybów. Należy o tym wiedzieć zanim zacznie pisać się pozew. Do każdego z rodzajów postępowań zastosowanie mają inne przepisy prawa.

Jak napisać pozew?

Pozew to pismo wszczynające postępowanie. Osoba składająca pozew to powód. Natomiast osoba przeciwko, której skierowany jest pozew to pozwany. Pozew kieruje się do właściwego sądu.

REKLAMA

Jak opłacić pozew?

Każdy wnoszony do sądu pozew należy opłacić. Wysokość opłat w procesie cywilnym reguluje ustawa o opłatach sądowych w sprawach cywilnych. Nieopłacony pozew nie wywołuje bowiem skutków prawnych.

Jak złożyć pozew?

Kiedy już napisze się pozew należy go złożyć w sądzie. W brew pozorom przy tej czynności należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Adwokat to zawód polegający na świadczeniu pomocy prawnej. Jednym z głównych zadań adwokatów jest zastępstwo procesowe w sprawach karnych i cywilnych.

Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Radca prawny to profesjonalny pełnomocnik. Jest to prawnik, który za wynagrodzeniem zastępuje strony toczących się postępowań. Radca prawny sporządza również pisma procesowe w tym pozew i apelację.

REKLAMA

Pełnomocnicy przed sądem gospodarczym

Przedsiębiorca nie musi sam występować przed sądem. W celu dochodzenia swoich praw może ustanowić pełnomocnika. Nie każdy jednak może być pełnomocnikiem przed sądem cywilnym. Kwestię tę dosyć szczegółowo reguluje kodeks postępowania cywilnego.

Inne podmioty postępowania cywilnego

W postępowaniu cywilnym mogą występować oprócz stron, podmioty na prawach strony. Do takich podmiotów zaliczamy oprócz prokuratora- organizację społeczną, miejskiego rzecznika konsumenta oraz inspektora pracy.

Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Prokurator to funkcjonariusz publiczny którego zadaniem jest strzeżenie praworządności w naszym kraju. Większości osób prokurator kojarzy się z postępowaniem karnym tymczasem mało kto wie, że może on również brać udział w postępowaniu cywilnym.

Kto może być pozwanym?

Sprawy gospodarcze są sprawami toczącymi się między przedsiębiorcami. Powodem i pozwanym w takich sprawach muszą być podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Strony w postępowaniu gospodarczym mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Każdy pełnomocnik musi posiadać umocowanie do dokonywania czynności w procesie. Przed sądem musi legitymować się dokumentem pełnomocnictwa.

Jak wykorzystać fakturę przed sądem?

Faktura jest dokumentem księgowym, jednak bardzo często jest przydatnym dowodem w sprawach sądowych.

Czy zawsze należy załączać umowę do pozwu?

Przez zawarcie umowy rozumie się złożenie dwóch identycznych oświadczeń woli. Umowa najczęściej ma postać pisemną. Jest to również bardzo cenny dowód w procesie cywilnym.

Skład sądu w sprawach gospodarczych

Sprawy sądowe rozpatrywane są przez określone przepisami prawa składy orzekające. Ilość sędziów oraz udział ławników w sprawie określa kodeks postępowania cywilnego. Natomiast wydanie orzeczenia przez sąd w złym składzie powoduje nieważność postępowania.

Co to jest zapis na sąd polubowny?

Sądami właściwymi do rozpoznawania spraw gospodarczych są sądy powszechne i działające w ich strukturach wydziały gospodarcze. Coraz popularniejsze jednak jest rozstrzyganie spraw na drodze polubownej. Dlatego też strony zawierając umowę wpisują do niej zapis na sad polubowny.

Kiedy strony mogą wybrać prawo?

Strony podpisując umowę mogą się porozumieć co do tego przepisy jakiego prawa będzie się stosować do danego stosunku prawnego. Problem ten jest tym bardziej aktualny po wstąpieniu Polski do struktur Wspólnoty Europejskiej.

Co to jest właściwość umowna?

Umowa prorogacyjna to nic innego jak fachowa nazwa umowy o właściwość sądu. Strony w drodze umowy mogą same zdecydować o tym który sąd będzie rozpatrywał ich sprawę. Strony są jednak znacznie ograniczone co do wyboru sądu w drodze umowy.

Właściwość rzeczowa w sprawach gospodarczych

Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Kodeks postępowania cywilnego mówi o właściwości rzeczowej i miejscowej. Właściwość rzeczowa to nic innego jak odpowiedź na pytanie czy sądem właściwym do rozstrzygania spraw w pierwszej instancji jest sąd okręgowy czy rejonowy.

Właściwość miejscowa sądu gospodarczego

Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Właściwość może być rzeczowa i miejscowa. Na podstawie przepisów o właściwości rzeczowej określa się czy władnym do rozpatrzenia sprawy w pierwszej instancji jest sąd rejonowy czy okręgowy. Właściwość miejscowa odpowiada na pytanie gdzie położony jest sąd rozpatrujący daną sprawę.

Oświadczenie notarialne nie będzie obowiązkowe

Osoby niewidome nie będą musiały składać oświadczenia woli na piśmie - informuje "Rzeczpospolita".

Wybór prawa

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej mamy coraz częściej do czynienia z transakcjami międzynarodowymi. Przy dochodzeniu roszczeń z umów między podmiotami z różnych państw powstaje problem prawo, którego z państw należy stosować. Strony mogą rozwiązać ten problem stosując odpowiednie klauzule umowne.

Wybór sądu

Strony mogą w drodze umowy wybrać sąd, który będzie rozpatrywał ich sprawy. Nie mają jednak w tym względzie zupełnej dowolności. Pewne ograniczenia wprowadza bowiem kodeks postępowania cywilnego.

Postępowanie spadkowe u notariusza

Od 2 października 2008 r.  można przeprowadzić postępowanie spadkowe u notariusza. Weszły bowiem w życie długo oczekiwane nowelizacje kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego.

Jak napisać pozew o zapłatę na formularzu

W sprawach o zapłatę, których wartość nie przekracza 10.000 zł, lub które niezależnie od wartości przedmiotu sporu dotyczą zapłaty czynszu z tytułu najmu – powód musi napisać pozew na formularzu. Mamy wtedy do czynienia z postępowaniem uproszczonym.

Jak powstaje ustawa

Podstawową funkcją parlamentu jest funkcja ustawodawcza. Znaczy to tyle, że Sejm i Senat ustanawiają prawo, które następnie obowiązuje w naszym kraju. Trzeba też dodać, że żaden inny organ nie może uchwalać ustaw.

BGB

Bürgerliches Gesetzbuch czyli BGB to niemiecki kodeks cywilny, który został wprowadzony w życie w 1900 r. W Republice Federalnej Niemiec obowiązuje on, oczywiście z licznymi zmianami, do dnia dzisiejszego.

ABGB

ABGB to austriacki kodeks cywilny z 1811 r. Obowiązywał on w prawie całej Monarchii Habsburskiej.

Kodeks Napoleona

Kodeks Napoleona, początkowo nazywany był Kodeksem Cywilnym Francuzów. Jest to najdonioślejsza z kodyfikacji napoleońskich. Pochodzi ona z 1804 r.

Landrecht pruski

Landrecht pruski czyli właściwie "Powszechne prawo krajowe dla państw królewsko-pruskich" (z niem. Allgemeines Landrecht für die Koniglich Preussischen Staaten) to pochodzący z 1794 r. zbiór praw obowiązujących w Prusach.

Józefina

Józefina to potoczna nazwa austriackiego Powszechnego kodeksu karnego o zbrodniach i karach. Uchwalona została w 1787 r. a jej nazwa pochodzi od imienia ówczesnego cesarza monarchii habsburskiej Józefa II.

Codex Iuris Canonici

Codex Iuris Canonici to kodyfikacja Rawa kanonicznego z 1917 r.. Zastąpił on Corpus Iuris Canonici z 1582 r. a obowiązywał do roku 1983.

Ustawa

Rozporzadzenie

Nowelizacja

Inicjatywa ustawodawcza

Kodeks

Źródła prawa

Kodeks Justyniana

Kodeks Justyniana to jedna z trzech części wielkiej kodyfikacji prawa rzymskiego. Kodyfikacji dokonano w latach 528 - 534 na polecenie cesarza Justyniana I Wielkiego. Dlatego też jest znana jako Kodeks Justyniana.

Kodeks Hammurabiego

Kodeks Hammurabiego to jeden z 3 najstarszych, zachowanych do naszych czasów kodeksów. Pochodzi z XVIII w. p.n.e.

Czy wiesz dlaczego kodeks karny z 1932 r. nazywa się kodeksem Makarewicza

Kodeks Makarewicza został wprowadzony rozporządzeniem Prezydenta RP z 11 lipca 1932 r. (Dz. U. Nr 60, poz. 571), a obowiązywał od 1 września 1932 r.

Czy wiesz że w Polsce obowiązują ustawy przedwojenne

Do tej pory w Polsce obowiązują ustawy uchwalone jeszcze w okresie międzywojennym. Mimo, że w tym czasie dwukrotnie zmienił się w Polsce ustrój, to część ustaw z lat 30. przetrwała do naszych czasów prawie nie zmieniona.

Czy wiesz co oznacza zapis Dz.U. 64, Nr 16, poz. 93

Bardzo często gdy czytamy artykuły lub książki o tematyce prawnej możemy się spotkać z zapisem kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93). Co nam to mówi i do czego jest potrzebne?

Czy wiesz który z polskich kodeksów jest najstarszy

W chwili obecnej w Polsce obowiązuje 13 ustaw posiadających w tytule słowo kodeks. Jest to 8 kodeksów materialnych i 5 kodeksów proceduralnych. Niektóre z nich zostały uchwalone w czasach PRL-u i wielokrotnie nowelizowane obowiązują do dziś.

Czy wiesz jaka jest najdłuższa ustawa w Polsce

W Polsce obowiązuje mnóstwo ustaw. W życie wychodzą coraz to nowe przepisy. Jednak, która z obowiązujących obecnie ustaw jest najdłuższa?

Kodeks spółek handlowych

Kodeks spółek handlowych- k.s.h.- jest jednym z 8 polskich kodeksów materialnych. Jest to ustawa z dnia z 15 września 2000 r., która weszła w życie 1 stycznia 2001 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 2000 r. w numerze 94 na pozycji 1037 (Dz. U. 00 Nr 94 poz. 1037).

REKLAMA