Co to jest właściwość umowna?
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks postępowania cywilnego określa właściwość rzeczową i miejscową. Daje również stroną możliwość wyboru sądu właściwego w drodze umowy.
REKLAMA
Forma
Umowa prorogacyjna musi być zawarta na piśmie. W związku z tym umowy o właściwość zawarte zawarta w formie ustnej nie ma mocy prawne i nie wiąże stron a także sądu.
Zobacz: Kiedy sąd udziela stronie pouczeń?
Rodzaje spraw
Umową prorogacyjną mogą być objęte spory, które już wynikły a także spory, które mogą wyniknąć w przyszłości z oznaczonego stosunku prawnego.
Wybór sądu
Strony nie mają pełnej swobody przy wyborze sadu. Po pierwsze w drodze umowy prorogacyjnej nie można zmienić właściwości rzeczowej. Innymi słowy mówiąc nie można zadecydować sąd jakiego szczebla będzie rozpatrywał sprawę w pierwszej instancji.
Wynika z tego, że strony mogą zmieniać tylko właściwość miejscową.
Po drugie strony na podstawie umowy nie mogą zmieniać właściwości wyłącznej.
Zobacz: Podjęcie zawieszonego postępowania
Sąd
Sąd określony w umowie prorogacyjnej jest sądem wyłącznie właściwym. Oznacza to, że strony tylko w tym sądzie mogą rozstrzygać spory. Każdy inny sąd będzie niewłaściwy.
Strony oczywiście mogą zdecydować inaczej i sąd określony w umowie nie będzie wyłącznie właściwym. Jednak w braku jakiegokolwiek dodatkowego zapisu w umowie sąd uważa się za wyłącznie właściwy.
Klauzula prorogacyjna
Klauzulę prorogacyjną dodaje się do większości umów handlowych. Zazwyczaj znajduje się ona w końcowej części umowy tuż przed podpisami stron. Przy podpisywaniu umowy warto zwrócić uwagę na ten zapis gdyż ma on ogromne znaczenie przy rozstrzyganiu późniejszych sporów.
Zobacz serwis: Windykacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.