Podjęcie zawieszonego postępowania
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy sąd podejmie zawieszone postępowanie z urzędu?
Podjęcie postępowania z urzędu następuje na skutek wydania przez sąd postanowienia na które nie przysługuje zażalenie. Kodeks postępowania cywilnego w art. 180 § 1 wskazuje otwarty katalog zdarzeń uzasadniających podjęcie postępowania z urzędu. Zgodnie z treścią tego przepisu sąd postanawia podjąć postępowanie z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia. W szczególności:
REKLAMA
- w razie śmierci strony - z chwilą zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego albo z chwilą ustanowienia we właściwej drodze kuratora spadku;
- w razie utraty zdolności sądowej - z chwilą ustalenia ogólnego następcy prawnego;
- w razie braku przedstawiciela ustawowego - z chwilą jego ustanowienia;
- gdy rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego postępowania - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia kończącego to postępowanie; sąd może jednak i przedtem, stosownie do okoliczności, podjąć dalsze postępowanie.
- jeżeli postępowanie dotyczy masy upadłości i ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu, a strona pozbawiona została prawa zarządu masą upadłości, albo ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku powoda - z chwilą złożenia przez syndyka lub zarządcę oświadczenia w przedmiocie wstąpienia do postępowania. W razie odmowy wstąpienia przez nich do postępowania, sprawa toczy się z udziałem upadłego.
Polecamy: Kodeks postępowania cywilnego
Kiedy potrzeby będzie wniosek strony?
Zgodnie z art. 181 kodeksu postępowania cywilnego sąd postanowi podjąć postępowanie na wniosek którejkolwiek ze stron:
- gdy postępowanie zostało zawieszone na wniosek spadkobiercy - po złożeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo po upływie terminu do złożenia takiego oświadczenia;
- w wypadku zawieszenia na wniosek obu stron albo wskutek niestawiennictwa - nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zawieszenia, jeżeli strony we wniosku o zawieszenie nie oznaczyły dłuższego terminu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.