REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Kryzys

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mieszkanie komunalne można mieć na własność

Własne mieszkanie to towar bardzo pożądany, ale jeszcze bardziej trudny do zdobycia. Każdy chce przecież mieć swoje miejsce, do którego z chęcią wraca po pracy. Mieszkanie komunalne jest niezwykle pomocne tym, których na zakup lokum na wolnym rynku nie stać. Niestety nie jest do końca „własne”. Można jednak odkupić je od gminy. Jak to zrobić?

Szansa na nowe szczyty indeksu WIG

Wraz z dzisiejszą publikacją lutowej inflacji w Polsce rozpoczyna się okres, w którym poznamy dużą ilość danych o kondycji naszej gospodarki w drugim miesiącu tego roku.

Mniej chętnych na nowe budownictwo

Preferencje Polaków przy kupnie nieruchomości uzależnione są regionalnie. Poznaniacy szukają własnego mieszkania w wybudowanych z cegły kamienicach, Wrocławianie lubią wielką płytę, w Krakowie preferowane jest nowe budownictwo.

Sprawdź dewelopera i nieruchomość zanim kupisz mieszkanie

Czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym stawia budynek, czy otrzymał pozwolenie na budowę i kto może go reprezentować przy zawieraniu umów z klientami – to jedne z ważniejszych elementów, jakie musi sprawdzić osoba kupująca mieszkanie na rynku pierwotnym. Aby bezpiecznie kupić taką nieruchomość trzeba m.in. uważnie przeczytać odpis z księgi wieczystej i sprawdzić dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym – ostrzega Home Broker.

REKLAMA

Największe wzrosty na ukraińskiej giełdzie

Właśnie minął rok od momentu ustanowienia przez amerykański i globalny rynek akcji dołków bessy. Przez ten czas nie tylko bardzo mocno w górę poszły indeksy na świecie, ale również diametralnie odmieniło się spojrzenie inwestorów.

Opłacalność najmu mieszkań przestała spadać

W ostatnim miesiącu nie zmieniła się znacząco opłacalność najmu mieszkań. Rentowność najmu mieszkań wyniosła w marcu średnio 4,45 proc., czyli tyle samo co miesiąc wcześniej. Trend spadkowy został wyhamowany.

Najwięcej inwestycji mieszkaniowych w Warszawie i Krakowie

Prawie co czwarte mieszkanie oddane do użytku w ostatnim kwartale przypada na województwo mazowieckie. Najsłabiej na budowlanej mapie Polski zaznaczone są z kieleckie, opolskie i lubuskie. Z kryzysu najszybciej dźwiga się zachodniopomorskie.

Kobiety najczęściej decydują o domowych finansach

Mężczyźni najczęściej przekazują kobietom kluczowe zadania znalezienia nieruchomości i decydują o lokalizacji – wynika z analizy Home Broker. Panie deklarują minimalnie mniejszy budżet na zakup mieszkania i są przeciętnie zainteresowane lokalem o 1 mkw. mniejszym niż panowie.

REKLAMA

Duże różnice w wynikach funduszy nieruchomości

Zyski osiągnięte dzięki funduszom inwestującym na rynku nieruchomości w ciągu ostatniego roku mieszczą się w przedziale od 47% do prawie 100% – wynika z analizy Home Broker. W lutym 2010 r. najsłabiej wypadły fundusze lokujące w akcje spółek z naszego regionu. Najwięcej można było zyskać na funduszach obligacyjnych.

Oczekiwana poprawa na rynku pracy w USA

Inwestorzy zgodnie z tradycją pierwszego piątku miesiąca wyczekiwać będą dziś na raport z amerykańskiego rynku pracy. Nie wydaje się jednak, żeby mógł ich zaskoczyć.

Zapowiada się kolejny miesiąc niepewności na giełdach

W nowy miesiąc giełdowy wkraczamy wiedząc, że rynko akcji odrabianie strat po przecenie z przełomu stycznia i lutego przychodzi z oporem. Trzeba to traktować jako objaw słabości rynków. Pozostają one wyraźnie pod wpływem sygnałów sprzedaży, jakie zostały wygenerowane w trakcie tamtych spadków. Jednocześnie środek ciężkości myślenia o akcjach przeniósł się z bieżących wiadomości na wyobrażenia dotyczące tego co może przynieść przyszłość.

Wyjątkowo nietypowe oferty sprzedaży mieszkań

Przeglądając ofertę sprzedaży mieszkań trafić można czasem wyjątkowe nieruchomości. W Warszawie znaleźć można apartament mieszczący się na niespełna 25 m2 W Nowej Hucie w Krakowie kupić można mieszkanie o powierzchni 16 m2.

Mieszkania z wyższych pięter z oknami od południa są droższe

Kupujący mieszkania poszukują najczęściej mieszkań położonych na wyższych piętrach bloków w kameralnych osiedlach z dobrą infrastrukturą. Według doradców Home Broker mieszkania w dobrej lokalizacji są nawet o 30 proc. droższe.

Niepokój przed podwyżkami stóp procentowych

Inwestorzy z zainteresowaniem będą zapewne dziś przyglądać się danym o styczniowej inflacji w strefie euro. Dynamika wzrostu cen wciąż jeszcze nie jest na takim poziomie, by niepokoić.

Marki gastronomiczne bogacą się dzięki franczyzobiorcom

System franczyzowy coraz bardziej kusi inwestorów. A jednym z najbardziej popularnych segmentów rynku, na którym działają franczyzobiorcy to sektor gastronomiczny.

Ceny domów w USA spadają wolniej

W kontekście lutowego badania koniunktury w naszej gospodarce, jak również styczniowych danych sprzedaży detalicznej i bezrobocia, zrozumiała staje się słabość warszawskiego parkietu w ostatnim czasie.

Adam Małysz za pieniądze z Vancouwer może kupić M3

2-pokojowe mieszkanie w powojennej kamienicy na warszawskim Mokotowie, 123-metrowe mieszkanie w kamienicy z 1910 roku w Bydgoszczy – spośród takich mieszkań mógłby wybierać Adam Małysz, gdyby zechciał przeznaczyć swoją wygraną z Vancouver na zakup nieruchomości.

Mamy więcej pieniędzy na zakup mieszkań

Przeciętnie 362 tys. zł zamierzają przeznaczyć na zakup mieszkania osoby poszukujące aktualnie lokali w największych miastach Polski – wskazują dane Home Broker. To nieco więcej niż pod koniec ub. r. Poszukiwany dziś metraż jest o dwa metry większy niż przed miesiącem. Coraz więcej klientów obawia się, że ceny mogą pójść w górę.

Jak prześwietlić dewelopera

Kupno mieszkania to często jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Kupując mieszkanie rozważamy zazwyczaj wszystkie za i przecie, dzięki temu mamy poczucie, ze wybraliśmy najlepszą opcję. Gdy już znajdziemy odpowiednie M, to przed dokonaniem transakcji powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów w umowie z deweloperem.

Przedsiębiorca też musi odśnieżać chodnik

Obowiązek odśnieżania chodników, czy usuwania sopli z dachów spoczywa na przedsiębiorcach tak samo jak na właścicielach posesji prywatnych. Niedopełnienie obowiązku, poza mandatem, może również skutkować obowiązkiem wypłacenia odszkodowania osobom poszkodowanym w wyniku tego zaniechania.

Odstąpienie od umowy z deweloperem może być bardzo kosztowne

Średnio w przypadku jednej na 10 inwestycji deweloperskich występują opóźnienia w przekazywaniu mieszkań nabywcom – wskazują dane Home Broker. Opóźnienia zwykle nie przekraczają kwartału, aczkolwiek sytuacja różni się w poszczególnych miastach. Kupujący rzadko korzystają z przysługującego im prawa odstąpienia od umowy z deweloperem.

Banki znowu chcą kredytować mieszkania w trakcie budowy

Poprawę na rynku kredytów hipotecznych odczuć można także poprzez poszerzenie oferty banków. W czasach gdy coraz mniej pojawia się gotowych mieszkań w ofertach deweloperów, banki wracają do kredytowania mieszkań w trakcie budowy.

Trudno wybrać dobry fundusz nieruchomości

Największe zyski wśród funduszy inwestujących w spółki budowlane i nieruchomości przyniósł swoim inwestorom w styczniu DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki – wynika z analizy Home Broker. W skali roku rekordzista z tej grupy pozwolił posiadaczom jednostek niemal podwoić zainwestowany kapitał.

Niskie notowania funduszy nieruchomości

Spadają notowania funduszy nieruchomości, cena rynkowa ich certyfikatów jest o 30 proc. niższa od wartości aktywów netto.

Zasiedzenie służebności przesyłu - aktualne stanowisko Sądu Najwyższego

Przez ostatnie lata pojawiło się szereg orzeczeń sądowych, które pozwalały przedsiębiorstwom energetycznym (na zasiedzenie służebności przesyłu . Instytucja ta pozwala (pozwalała) przedsiębiorstwu energetycznemu (innemu przedsiębiorstwu przesyłowemu) na uzyskanie trwałego tytułu prawnego do korzystania z części nieruchomości, na której to przedsiębiorstwo wybudowało urządzenie w taki sposób i w takim zakresie, w jaki czyniłaby to osoba, której przysługuje służebność.

Ceny mieszkań coraz bliżej poziomu równowagi

Kryzys na rynku nieruchomości spowodował dużą dysproporcję pomiędzy oferowanymi cenami mieszkań a ceną transakcyjną. Obniżenie cen w ofertach sprzedaży sprzyjać będzie większemu obrotowi na rynku nieruchomości.

Zapowiadane kolejne pakiety stymulacyjne wpłyną na osłabienie dolara

Prezydent Obama w swoim wystąpieniu zapowiedział ostrą walkę z rosnącym bezrobociem za pomocą nowych pakietów stymulacyjnych. Może spowodować to osłabienie amerykańskiej waluty.

Podsumowanie Roku 2009

Wielu ekonomistów uważało że skutki kryzysu na rynkach finansowych nasilą się w roku 2009. W rzeczywistości jednak, giełdowe indeksy znacznie wzrosły, pojawiły się też nadzieje na trwałą poprawę koniunktury.

Spada wartość nieruchomości wyrażona w złocie

Aby ocenić realną wartość nieruchomości można przeliczyć jej cenę np. na złoto. W grudniu 2007 r. przeciętny amerykański dom kosztował 12,5 kilogramów złota. W październiku tego roku już tylko 8,6 kilograma. O 31 proc. mniej.

Branża ubezpieczeniowa odporna na kryzys

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport o stanie sektora ubezpieczeniowego po I półroczu 2009 roku. Jak wypadły ubezpieczenia komunikacyjne i czy w nowym roku możemy spodziewać się podwyżek AC i OC?

Wiara w koniec kryzysu

Wyniki firm za mijający rok przedstawiają się dużo gorzej od prognozowanych przez biznesmenów rok temu. Mimo to polscy przedsiębiorcy wierzą, że kryzys mają już za sobą i z optymizmem patrzą w przyszłość.

Lepsze informacje z Dubaju

Poranne wieści, iż emirat Abu Dhabi zamierza po sąsiedzku wesprzeć emirat Dubaju kwotą 10 mld USD, aby ten mógł spłacić część zobowiązań Dubai World opiewających na 60 mld USD, doprowadziły do poprawy nastrojów na rynkach, chociaż dość krótkoterminowej.

Fundusze zarabiające na spadkach coraz popularniejsze

Na rynku funduszy inwestycyjnych coraz częściej poszukiwane są produkty pozwalające zarabiać na spadkach kursów giełdowych. Na zagranicznym rynku funduszy inwestycyjnych pojawił się ostatnio nowy trend. Klasyczne konstrukcje powoli wypierane są przez alternatywne instrumenty pozwalające zarabiać zarówno na wzroście, jak i na spadku cen aktywów.

Niższa rentowność najmu w listopadzie

Opłacalność najmu mieszkań spadła w listopadzie do 4,87 proc. (z 5,14 proc. w październiku). Spadek rentowności najmu to skutek niższych stawek najmu i zatrzymania tendencji spadkowej na rynku mieszkaniowym.

Podrożały kredyty świąteczne

Kryzys na rynkach finansowych spowodował, że kredyty na święta w tym roku są droższe o kilkanaście procent. Kto udźwignie ten ciężar?

Coraz niechętniej zaciągamy kredyty

Prawie 60 proc. Polaków uważa, że obecny światowy kryzys finansowy skłoni ich do bardziej przemyślanych decyzji kredytowych w przyszłości. W efekcie ponad połowa obecnych kredytobiorców zrezygnuje lub odłoży decyzje o zaciągnięciu kolejnej pożyczki, chyba że będzie to kredyt konsolidacyjny – wynika z badań przygotowanych na zlecenie doradców finansowych Family Finance.

Branża ubezpieczeniowa broni się przed kryzysem

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, zysk netto ubezpieczycieli w I kwartale 2009 roku wyniósł blisko 1,5 miliarda złotych. Oznacza to wzrost o 32 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku.

Małe i średnie firmy w walce z kryzysem

Przeżywamy obecnie największy od 70 lat kryzys gospodarczy. Eksport, inwestycje zagraniczne, kredyty, kursy walut - to kanały przez które przedostał się on do Polski.

Obowiązki właściciela nieruchomości władnącej z tytułu posiadanej służebności

Wiele istniejących nieruchomości obciążonych jest służebnościami na rzecz innych nieruchomości zwanych władnącymi. Chodzi np. o sytuację gdy działka nie ma dostępu do drogi i wtedy powstaje konieczność ustanowienia służebności (czyli prawa) przechodu lub przejazdu na sąsiedniej działce. Dopuszczalne są także służebności, których zakres pozwala np. na pobieranie pożytków w formie złóż naturalnych, czerpanie wody w formie służebności przepływu (co nie oznacza jednak, że za pobieraną wodę właściciel nieruchomości władnącej nie powinien płacić), wypasanie bydła i zbieranie runa leśnego.

Kryzys nie uderzył w kieszeń Św. Mikołaja

Migocące lampki dekorujące sklepowe stoiska, melodia piosenki Last Christmas towarzysząca na każdym kroku, świąteczne opakowania towaru, który na co dzień jest obecny na półkach supermarketu mają sprawić, że w okresie od połowy listopada do końca grudnia chcemy kupić jak najwięcej ładnych i nie zawsze przydatnych rzeczy. Czy w tym roku w warunkach panującego kryzysu będzie inaczej?

Niemcy odzyskują w Polsce porzucone nieruchomości

Dużą szansę na zwrot majątków mają emigranci, którzy wyjechali z Polski w latach 70. Niemcy odzyskują nieruchomości na podstawie przedwojennych dokumentów. Sądy uznają, że do zasiedzenia poniemieckich majątków potrzeba aż 30 lat posiadania.

Kryzys dosięga rynek nieruchomości komercyjnych w USA

Ceny nieruchomości komercyjnych w USA w niektórych segmentach rynku są o ponad 70 proc. niższe niż w szczycie koniunktury. Szacuje się, że nawet 750 mld USD kredytów może nie doczekać się refinansowania.

Kryzys nakręca popyt w branży kosmetycznej

W czasie kryzysu gospodarczego kobiety chcą wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie. To z kolei nakręca sprzedaż branży kosmetycznej.

Rynek giełdowy, jak Titanic

Wszystko wskazuje na to, że nie tylko pamięć inwestorów jest krótka, ale i horyzont, z jakim patrzą w przyszłość, nie jest zbyt odległy. To nie do inwestorów trzeba jednak mieć pretensje. Oni w większości zachowują się racjonalnie, choć jedni bardziej, a inni mniej.

Przyszłość światowej gospodarki wciąż niepewna

Choć mamy coraz więcej sygnałów, że w światowej gospodarce dzieje się coraz lepiej, to nadal przyszłość jest obarczona wieloma ryzykami. Nadal dają o sobie znać globalne nierównowagi – to tylko niektóre ze stwierdzeń wypowiadanych w trakcie międzynarodowego seminarium zorganizowanego przez NBP.

Aktywność przedsiębiorców ratuje polską gospodarkę

Polska gospodarka radzi sobie dobrze z kryzysem, choć to raczej zasługa takich czynników, jak zaprogramowanie przez poprzedni rząd obniżenie składki rentowej i PIT, wywołane przez rynek osłabienie złotego, a także odziedziczone z przeszłości niskie zadłużenie bankowe przedsiębiorstw i gospodarstw domowych – wynika z raportu Okresowa Ocena Komitetu Monitorującego opublikowanego w listopadzie br. przez BCC.

BCC: niepodejmowanie reform opóźni wychodzenie z kryzysu

Skutki światowej recesji będziemy odczuwać długo. Dłuższe wychodzenie z kryzysu będzie związane m.in. z tym, że minister finansów wraz z szefem rządu nie zapowiadają koniecznych reform – podaje Business Centre Club (BCC).

Spadły ceny mieszkań

Październik br. był kolejnym miesiącem wzrostu liczby transakcji na rynku mieszkaniowym. Sytuacja ta spowodowana jest coraz bardziej atrakcyjnymi cenami mieszkań oraz wciąż rosnącą popularnością programu Rodzina na swoim – zaznacza Aleksandra Szarek-Ostrowska z Home Broker.

Unijna gospodarka jest na drodze stopniowego ożywienia

Zgodnie z jesienną prognozą służb Komisji Europejskiej gospodarka UE wyjdzie z recesji w drugiej połowie tego roku, choć w ciągu całego 2009 roku PKB spadnie o około 4 proc.

Nie można liczyć na poprawę koniunktury w tym roku

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w październiku utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca, indeks kwartalny stracił jeden punkt, a półroczny zyskał. Nie wróży to znaczącej poprawy koniunktury w tym roku.

REKLAMA