REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki właściciela nieruchomości władnącej z tytułu posiadanej służebności

Anna Trela
Aplikant radcowski
Marek Pasiński
Radca prawny
Właściciel nieruchomości władnącej z tytułu posiadanej służebności i jego obowiązki
Właściciel nieruchomości władnącej z tytułu posiadanej służebności i jego obowiązki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiele istniejących nieruchomości obciążonych jest służebnościami na rzecz innych nieruchomości zwanych władnącymi. Chodzi np. o sytuację gdy działka nie ma dostępu do drogi i wtedy powstaje konieczność ustanowienia służebności (czyli prawa) przechodu lub przejazdu na sąsiedniej działce. Dopuszczalne są także służebności, których zakres pozwala np. na pobieranie pożytków w formie złóż naturalnych, czerpanie wody w formie służebności przepływu (co nie oznacza jednak, że za pobieraną wodę właściciel nieruchomości władnącej nie powinien płacić), wypasanie bydła i zbieranie runa leśnego.

Dopuszczalność ustanowienia służebności została jednak usankcjonowana przez ustawodawcę konkretnymi warunkami. Mianowicie zgodnie z art. 285 § 2 kodeksu cywilnego służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.

REKLAMA

REKLAMA

Nadto art. 288 kc stanowi, że służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej, a zakres i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych.

Kodeksowe regulacje nie precyzują jednak obowiązków właściciela nieruchomości władnącej w stosunku do właściciela nieruchomości obciążonej, co powoduje, że właściciele nieruchomości, na której służebność została ustanowiona nie mają świadomości, czego mogą żądać od właściciela nieruchomości władnącej. W tym temacie niejednokrotnie wypowiadała się jednak doktryna i judykatura.

Zobacz: Jakie są zalety posiadania CB radia przez firmę transportową?

REKLAMA

Przykładowo w przypadku służebności drogi koniecznej istotny jest fakt, że służebność gruntową uważa się za część składową nieruchomości władnącej, a zatem właściciela tej nieruchomości obciąża obowiązek ponoszenia kosztów przeprowadzenia zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności drogi koniecznej, przede wszystkim zaś wykonywania takich urządzeń na gruncie, które umożliwiają dogodny dostęp z tej nieruchomości do drogi publicznej (wyrok Sądu Najwyższego, III CRN 29/84).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto właściciel nieruchomości władnącej nie może w dążeniu do rozwoju gospodarczego własnej nieruchomości zwiększyć bez żadnych konsekwencji niedogodności nieruchomości służebnej. Nie może w szczególności oczekiwać, że gdy będzie tego wymagał rozwój gospodarczy jego nieruchomości, właściciel nieruchomości służebnej będzie dostosowywał się do tego rozwoju i brał na siebie ciężar związanych z tym kosztów (wyrok Sądu Najwyższego, I CKN 380/99).

Inaczej mówiąc właściciel nieruchomości władnącej musi wykonywać przysługującą mu służebność gruntową tak, aby niwelować uszczerbek i niedogodności właściciela nieruchomości obciążonej, a nie tylko według swej maksymalnej wygody. W sytuacji naruszenia powyższej zasady, właścicielowi przysługuje roszczenie o zakazanie działań sprzecznych z zakresem służebności, a także roszczenie o jej zmianę lub w szczególnych przypadkach nawet o zniesienie służebności.

Zasadą jest również obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności (zwłaszcza gruntowej) przez właściciela nieruchomości władnącej. Nie jest jednak ściśle określone, co kryje się pod pojęciem utrzymywania urządzeń. Z pewnością można zaliczyć tutaj koszty konserwacji, naprawy, obsługi. Wydaje się, że można zaliczyć tutaj ponoszone przez właściciela nieruchomości obciążonej opłaty. Przykładowo, jeśli mamy do czynienia ze służebnością przechodu czy przejazdu, do kosztów utrzymywania powinno doliczać się koszty sprzątania, administrowania, ochrony, oświetlenia, itp.

Obowiązek ten spoczywa na właścicielu nieruchomości władnącej, gdyż to on jest osobą czerpiącą korzyści, więc na nim generalnie spoczywa ciężar ponoszenia kosztów. Co więcej obowiązek ten spoczywa na nim nawet, gdy urządzenia wykorzystywane są do własnych potrzeb przez właściciela nieruchomości obciążonej. Właściciele mają co prawda swobodę umownego uregulowania rozkładu tych ciężarów, ale jeśli właściciel nieruchomości obciążonej nie chce płacić za utrzymywanie urządzeń potrzebnych, to nie jest do tego zobowiązany.

Inną kwestią są nakłady czynione przez właściciela nieruchomości obciążonej, na część nieruchomości, która jest obarczona służebnością. Otóż nie wszystkie rodzaje tych nakładów będą podlegały zwrotowi.

Z pewnością można żądać zwrotu nakładów koniecznych, za które uznawane są wydatki, których celem jest utrzymanie rzeczy w stanie zdatnym do normalnego korzystania, zgodnie z przeznaczeniem. Natomiast nakłady nieodpowiadające temu celowi, a więc nakłady zmierzające do ulepszenia rzeczy (nakłady użyteczne) nie są już tak oczywiste i ewentualny zwrot zależy już od konkretnego przypadku. Należałoby rozważyć bowiem, w jakim stopniu ulepszenie poprawia korzystanie także właścicielowi nieruchomości władnącej i jakie korzyści z tego uzyskuje. W przypadku zaś nakładów nadających rzeczy cech odpowiadających szczególnym upodobaniom właściciela (nakłady zbytkowne) możliwość zwrotu jest raczej wykluczona.

Zobacz: W jaki sposób rozliczyć koszt zakupu samochodu ciężarowego?

Panuje wyraźna opinia, że ustanowienie służebności nie może powodować zbędnej szkody i nie uwzględniać interesu właściciela nieruchomości obciążonej, choć nie może się on sprzeciwiać osiągnięciu celu nadmiernym kosztem nieruchomości władnącej.

Podsumowując, należy więc stwierdzić, że w niektórych przypadkach nie da się uniknąć obarczenia swojej nieruchomości służebnością, jednak można zniwelować trudności z tym związane, a zwłaszcza zredukować ewentualne koszty z niej wynikające.

Marek Pasiński – Radca Prawnych
Anna Trela - Aplikant radcowski

Kancelaria Radcy Prawnego w Krakowie www.pasinski.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA