REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca też musi odśnieżać chodnik

Agnieszka M.  Kalisz
Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.
Nieusunięty śnieg, czy lód może być także przyczyną uszkodzeń samochodu.
Nieusunięty śnieg, czy lód może być także przyczyną uszkodzeń samochodu.

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek odśnieżania chodników, czy usuwania sopli z dachów spoczywa na przedsiębiorcach tak samo jak na właścicielach posesji prywatnych. Niedopełnienie obowiązku, poza mandatem, może również skutkować obowiązkiem wypłacenia odszkodowania osobom poszkodowanym w wyniku tego zaniechania.

Co należy odśnieżyć?

REKLAMA

Właściciele posesji, przy której znajduje się chodnik są, bowiem odpowiedzialni za ich utrzymanie w należytym porządku, a zatem nieusunięcie śniegu oraz lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż ich nieruchomości. Takie same obowiązki spoczywają również na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, osobach posiadających nieruchomość w zarządzie oraz na innych podmiotach, które daną nieruchomością władają, a także na tzw. podmiotach profesjonalnych, którym w drodze umowy powierzono odśnieżanie. Warto przy tym wskazać, iż właściciel nieruchomości nie ma obowiązku odśnieżania chodnika, gdy jest on oddzielony od nieruchomości, np. pasem zieleni, wówczas obowiązek usuwania śniegu ciąży na gminie.

REKLAMA

Jeżeli natomiast do wypadku dojdzie na drodze publicznej to wówczas roszczenie trzeba kierować do jej zarządcy. I tak, jeżeli jest to droga miejska to do utrzymania porządku, czyli w tej sytuacji do odśnieżania i posypywania jej powierzchni piaskiem zobowiązane są władze miasta. Natomiast, gdy do wypadku dojdzie na drodze powiatowej, to w tym momencie odpowiedzialne są za to władze powiatowe.

Zobacz: Jak zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową?

Nieusunięty śnieg, czy lód może być także przyczyną uszkodzeń samochodu. W przypadku, gdy jest to parking miejski, powiatowy czy ogólnie dostępny np. pod sklepem, o odszkodowanie należy ubiegać u jego zarządcy na drodze cywilnej. Jeżeli zaś, do uszkodzenia dojdzie na parkingu prywatnym, płatnym, to wówczas możemy domagać się odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy.

Przy niektórych sklepach pojawiły się zimą kartki z napisem: Uwaga! Ślisko!

REKLAMA

Jak się okazuje, takie ostrzeżenia wcale nie zwalniają właścicieli od odpowiedzialności sklepów za wypadek. Służą jedynie temu by dana osoba dochowała szczególnej ostrożności w poruszaniu się, bo może dojść do wypadku. Jeżeli do wypadku dojdzie, właściciel jest obowiązany do wypłaty odszkodowania, bez względu na postawione wcześniej tablice z odpowiednim ostrzeżeniem. Taka tablica może być pewnym zabezpieczeniem, ale tylko w przypadku, kiedy dana osoba widząc takie ostrzeżenie, wbiega na schody nie zachowując przy tym ostrożności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciel nieruchomości może uchylić się od odpowiedzialności, gdy wykaże ze wywiązał się ze swoich obowiązków, nawet wtedy, gdy nie zapewnił odśnieżania w czasie trwających opadów lub gdy powierzył wykonywanie tego obowiązku osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, do którego zakresu działalności zawodowej należy wykonywanie takich czynności.

Zasady odpowiedzialności

Odpowiedzialność właściciela posesji jest oparta na zasadzie winy, tym samym, aby uzyskać odszkodowanie, należy mu taka winę udowodnić. Innymi słowy, poszkodowany musi udowodnić że na chodniku czy drodze doszło do wypadku przez nieodśnieżanie. Musimy mieć też świadków, którzy potwierdzą, że do wypadku doszło na tej właśnie posesji. Konieczne będzie też zaświadczenie lekarskie. Wniosek o odszkodowanie powinien zawierać dokładny opis okoliczności zdarzenia. 

Pismo kierujemy do właściciela budynku, a gdy ten nie chce wypłacić odszkodowania za wypadek, pozostaje nam skierowanie sprawy do sądu cywilnego. Jeśli właściciel budynku wynajął zarządcę, do którego obowiązków jest utrzymanie czystości, to należy pozwać zarządcę. W sytuacji, kiedy niejasny jest zakres obowiązków to sądu pozywa się obu. 

Polecamy: mojafirma.infor.pl/odszkodowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

    Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

    Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

    Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

    Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

    Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

    REKLAMA

    Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

    Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

    Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

    W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    REKLAMA

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    REKLAMA