REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz niechętniej zaciągamy kredyty

REKLAMA

REKLAMA

Prawie 60 proc. Polaków uważa, że obecny światowy kryzys finansowy skłoni ich do bardziej przemyślanych decyzji kredytowych w przyszłości. W efekcie ponad połowa obecnych kredytobiorców zrezygnuje lub odłoży decyzje o zaciągnięciu kolejnej pożyczki, chyba że będzie to kredyt konsolidacyjny – wynika z badań przygotowanych na zlecenie doradców finansowych Family Finance.

Kryzys finansowy wpędził wiele osób spłacających kredyty w poważne kłopoty. Masowa utrata nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, Irlandii czy też Hiszpanii przyczyniła się do spadku wartości domów i mieszkań, wpędzając w kłopoty także banki.

REKLAMA

Apokalipsa kredytowa ominęła Polskę, ale pozostawiła silny ślad w świadomości finansowej Polaków. Wielu ekonomistów przedstawia obecnie Polskę jako zieloną wyspę wzrostu gospodarczego na oceanie pogrążonej w kryzysie Europy. Taki obraz nie jest do końca zgodny z odczuciami Polaków, którzy borykają się ze spłatą kredytów - takie wnioski płyną z badania przygotowanego przez ośrodek Pentor dla firmy doradczej Family Finance.

Skuszeni na raty

REKLAMA

Z badania wynika, że ponad połowa ankietowanych posiada jakikolwiek kredyt, a 55 proc. z tej grupy badanych spłaca więcej niż jedną ratę miesięcznie . Najczęściej wymieniany jest kredyt ratalny (59 proc.) i gotówkowy (40 proc.). 8 proc. respondentów wskazało kredyt samochodowy i karty kredytowe, a 7 proc. spłaca kredyty hipoteczne.

Dla 25 proc. badanych spłata rat jest dużym obciążeniem finansowym 16 proc. wskazało, że zdarzają im się spóźnienia ze spłatą rat z powodu braku środków, a ponad 40 proc. przyznaje się, że nie posiada oszczędności pozwalających na spłatę rat w przypadku utraty źródeł dochodu. Ponad 30 proc. z nich już obecnie ma problem z terminową spłatą rat kredytowych. Dla kolejnych 12,5 proc. raty stanowią ponad 50 proc. dochodów gospodarstwa domowego, co oznacza, że takie kłopoty mogą się pojawić w najbliższej przyszłości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kłopotliwe kredyty

58 proc. badanych deklaruje, że z powodu kryzysu będzie w sposób bardziej przemyślany podejmowała decyzje kredytowe. 36 proc. zrezygnuje z zaciągania nowych kredytów, a 19 proc. odłoży w czasie takie decyzje. 16 proc. ankietowanych zamierza spłacić wcześniej niektóre zobowiązania, aby zmniejszyć wysokość rat.
Jednocześnie 85 proc. badanych posiadających więcej niż jeden kredyt chciałoby zmniejszyć miesięczne obciążenia z tytułu kredytów i płacić jedną ratę zamiast kilku.
„Polskie banki oraz ich klienci okazali się w wielu przypadkach ostrożniejsi od swoich zachodnich odpowiedników. Mimo to nie brak osób, które zachęcone liberalną polityką banków, zdecydowały się np. na łatwo dostępne zakupy ratalne i w konsekwencji spłacają dzisiaj kilka rat, często w różnych bankach i na różnych warunkach. Nic dziwnego, że dynamicznie rośnie zainteresowanie kredytami konsolidacyjnymi, które pozwalają na zamianę kilku zobowiązań w jeden kredyt” - tłumaczy Ireneusz Kasner, prezes firmy Family Finance.

Badanie zostało przeprowadzone przez Pentor Research International na zlecenie Family Finance, ogólnopolskiej firmy doradztwa finansowego.

Źródło: Family Finance

Kalkulator rat kredytu

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

REKLAMA

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA