REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większy odsetek złych kredytów

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance

REKLAMA

REKLAMA

Banki mają powody do obaw. Pilnie obserwowany przez nie wskaźnik złych kredytów systematycznie rośnie. Wszystko dlatego, że gospodarstwa domowe coraz gorzej radzą sobie z obsługą kredytów.

Odsetek złych kredytów gospodarstw domowych w październiku sięgnął już 5 proc. zadłużenia. Oznacza to, że co 20 pożyczona przez gospodarstwa domowe złotówka nie wraca do banku w terminie. Wzrost złych kredytów z 4 do 5 proc. zajął 6 miesięcy – wynika z październikowych danych Narodowego Banku Polskiego. Na koniec ubiegłego miesiąca wartość zagrożonych kredytów gospodarstw domowych wyniosła 20,55 mld zł i była o ok. 900 mln zł wyższa niż miesiąc wcześniej.

REKLAMA

REKLAMA

Wśród kredytów uznanych za zagrożone znajdują się kredyty poniżej standardu, czyli spłacane z opóźnieniem od 1 do 3 miesięcy (2,46 mld zł), wątpliwe, które regulowane są 3 do 6 miesięcy po terminie (2,36 mld zł) i stracone, czyli nieoddawane przez ponad 6 miesięcy. Tych ostatnich jest najwięcej i to ich wartość wzrosła w październiku najbardziej, bo o ponad 700 mln zł (do 15,72 mld zł).

Pozytywnie zaskoczyli natomiast przedsiębiorcy. W październiku odsetek należności zagrożonych firm spadł. Z ponad 10,52 proc. we wrześniu obniżył się do 10,49 proc. Wartość kredytów, z jakimi mają problem przedsiębiorstwa, a wraz z nimi i banki, na koniec października wyniosła 22,49 mld zł wobec 22,59 mld zł miesiąc wcześniej.

Przyrost zagrożonych należności negatywnie wpływa na wyniki banków, ponieważ zmusza je do tworzenia rezerwy na niespłacane kredyty. W pierwszych trzech kwartałach 2009 r. banki zawiązały ponad 8,2 mld zł rezerw na kredyty zagrożone. W tym czasie zysk netto całego sektora wyniósł 7 mld zł. Taki obrót sprawy nie rokuje najlepiej poszukującym kredytów. Banki z pewnością będą coraz skrupulatniej badać sytuację zainteresowanych pożyczeniem pieniędzy, a także poszukiwać sposobów zabezpieczenia się przed nierzetelnością klientów.

Udział kredytów zagrożonych (proc.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Kredyty dla gospodarstw domowych

Kredyty dla przedsiębiorstw

Październik 2008

3,44

5,51

Listopad 2008

3,53

5,64

Grudzień 2008

3,52

6,21

Styczeń 2009

3,54

6,09

Luty 2009

3,64

6,61

Marzec 2009

3,77

7,78

Kwiecień 2009

3,99

8,51

Maj 2009

4,11

9,17

Czerwiec 2009

4,16

9,82

Lipiec 2009

4,51

9,96

Sierpień 2009

4,73

10,37

Wrzesień 2009

4,88

10,52

Kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA