Unijna gospodarka jest na drodze stopniowego ożywienia
REKLAMA
REKLAMA
Joaquín Almunia, unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych zaznacza, że europejska gospodarka wychodzi z recesji. W znacznym stopniu dzieje się tak dzięki ambitnym działaniom podjętym przez rządy, banki centralne i UE, które nie tylko zapobiegły załamaniu się systemu, ale również otworzyły drogę do ożywienia gospodarczego. Należy jednak wciąż stawić czoło zasadniczym wyzwaniom.
REKLAMA
REKLAMA
Aby utrzymać tempo i wspierać trwałość ożywienia gospodarki, istotne jest by w pełni zrealizować wszystkie zapowiadane działania i zakończyć naprawę sektora bankowego. Musimy także zająć się perspektywą średnioterminową i zastanowić się, jak najlepiej zneutralizować negatywny wpływ, jaki miał kryzys na rynki pracy, finanse publiczne i potencjał wzrostu
Serwis prasowy Komisji Europejskiej podaje, że ożywienie działalności gospodarczej w najbliższej przyszłości wynika z poprawy w otoczeniu zewnętrznym i lepszych warunków finansowych, jak również z wprowadzenia ważnych instrumentów polityki fiskalnej i monetarnej.
Spodziewane jest stopniowe ożywienie przy wzroście PKB o ¾ proc. w 2010 roki i około 1½ proc. w 2011 roku. Natomiast szereg czynników prawdopodobnie ograniczy popyt prywatny, a tym samym siłę ożywienia.
W szczególności warunki panujące na rynku pracy będą trudne, a stopa bezrobocia w UE wyniesie zgodnie z przewidywaniami 10¼ proc.
Spodziewany jest również wzrost deficytu budżetowego do 7½ proc. PKB w 2010 roku, po czym nastąpi jego nieznaczny spadek w 2011 roku, gdy gospodarka dojdzie do równowagi a doraźne działania stopniowo się zakończą.
KE/IN
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.