reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Duże różnice w wynikach funduszy nieruchomości

Duże różnice w wynikach funduszy nieruchomości

Zyski osiągnięte dzięki funduszom inwestującym na rynku nieruchomości w ciągu ostatniego roku mieszczą się w przedziale od 47% do prawie 100% – wynika z analizy Home Broker. W lutym 2010 r. najsłabiej wypadły fundusze lokujące w akcje spółek z naszego regionu. Najwięcej można było zyskać na funduszach obligacyjnych.

Luty był szczególnie trudnym miesiącem dla akcji deweloperów. WIG-Deweloperzy stracił ponad 5%. Dużo lepiej wypadały spółki budowlane, które straciły mniej niż cały rynek. WIG-Budownictwo w lutym poszedł w dół o ponad 2%. Zachowanie firm deweloperskich było zrozumiałe z dwóch powodów. Po pierwsze, mocno zyskiwały w 2009 r., więc inwestorzy chętnie realizowali zyski. Po drugie, wciąż utrzymują się obawy przed zacieśnianiem polityki monetarnej na świcie, co nie służy akcjom z tej branży. Warto przy tym zauważyć, że znacznie słabiej prezentowali się deweloperzy z segmentu komercyjnego, prowadzący działalność również poza Polską (GTC stracił kilkanaście procent) niż firmy z segmentu mieszkaniowego (JWC spadł niewiele, DD zyskał jedną dziesiątą).

Wyniki funduszy inwestujących na rynku nieruchomości oraz w sektorze budowlanym

Fundusz

Luty

Pół roku

Rok

2 lata

Arka Rozwoju Nowej Europy FIO

-5,3%

1,5%

99,2%

-16,2%

BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej

-3,0%

-8,6%

66,1%

-43,0%

Allianz Budownictwo 2012

0,5%

5,8%

61,8%

-36,2%

ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości Plus

-4,3%

-7,9%

61,2%

-

DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki

2,0%

-0,7%

50,3%

-38,6%

DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa

0,8%

-1,3%

47,3%

-26,7%

Polskie fundusze nieruchomościowe lepsze od zagranicznych

Wśród funduszy nastawionych na inwestycje w firmy budowlane i nieruchomościowe lepiej wypadały krajowe podmioty niż zagraniczne. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki zarobił w lutym 2%, a w tym roku ponad 4%. Allianz Budownictwo 2012 był w minionym miesiącu 0,5% nad kreską i podobny wynik ma w tym roku. Dobrze radził sobie jeszcze DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa, który w lutym zyskał 0,8%, ale jest ponad 1% pod kreską w skali obecnego roku. BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej poszedł w dół w ubiegłym miesiącu o 3%, co zwiększyło jego tegoroczne straty do 4,5%. ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości stracił w lutym 4,3%, a w tym roku już 5,7%.

W dłuższym, rocznym horyzoncie, prowadzi Arka Rozwoju Nowej Europy, z zyskiem na poziomie 99,2%. Na drugim miejscu jest BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej (66,1%), a na trzecim – Allianz Budownictwo 2012 (61,8%).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama